تاجيكستان و افغانستان بر تامين امنيت مرز مشترك تاكيد كردند

«محمد اشرف غني» رئيس جمهوري افغانستان براي انجام يك سفر رسمي صبح سه شنبه وارد پايتخت تاجيكستان شده است. اين نخستين سفر اشرف غني با عنوان رئيس جمهوري افغانستان به تاجيكستان است.
به گزارش منابع خبري، دو طرف پس از انجام گفت وگوها و بررسي مسائل دو كشور در بيانيه اي مطبوعاتي اظهار داشتند: پيگيرانه تلاش خواهيم كرد با ايجاد شرايط مساعد، مرز دو كشور را به مرز ثبات، دوستي و همكاري تبديل نماييم.
اشرف غني طرح خط انتقال نيروي برق كاسا - 1000 را نشانه «همكاري‌هاي افغانستان با كشور‌هاي آسياي مركزي» ارزيابي كرد و گفت كه هندوستان نيز آمادگي خود را براي پيوستن به اين طرح اعلام داشته ‌است.
رئيس جمهوري هاي تاجيكستان و افغانستان، همچنين چند سند همكاري و يك اعلاميه مشترك درباره تحكيم و گسترش همكاري‌هاي دوجانبه امضا كردند.
«رمضان رحيم‌زاده» وزير امور داخلي تاجيكستان و «صلاح‌الدين رباني» وزير امورخارجي افغانستان نيز توافقنامه اي در مورد استرداد زندانيان دو كشور به امضا رساندند.
قرار است رئيس جمهوري افغانستان روز 12 مي (23 ارديبهشت) در مراسم افتتاح عمليات اجرايي قسمت تاجيكستاني طرح خط فشارقوي انتقال نيروي برق از قرقيزستان و تاجيكستان به افغانستان و پاكستان موسوم به CASA - 1000 شركت كند.
در اين مراسم، رئيس جمهوري قرقيزستان و نخست‌وزير پاكستان نيز حضور خواهند داشت.
روابط ديپلماتيك ميان تاجيكستان و افغانستان در 15 ژوئيه سال 1992 برقرار شده ‌است. تاكنون ميان اين دو كشور بيش از 80 سند همكاري در ‌بخش‌هاي مختلف امضا شده و گردش مالي ميان تاجيكستان و افغانستان در سال گذشته 104 ميليون دلار اعلام شد.
در پي سقوط رژيم طالبان در افغانستان در اواخر سال 2001، روابط تاجيكستان با اين كشور در ‌بخش‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي گسترش يافت و به منظور هماهنگ‌ سازي محورهاي همكاري و راههاي توسعه آنها ميان اين دو كشور، كميسيون مشترك بين دولتي همكاري‌هاي اقتصادي، تجاري، اجتماعي و فني تاسيس شد.
برنامه‌هاي بزرگ اجراي طرح هاي جاده اي و راه آهن، لوله‌هاي آب و گاز، خطوط انتقال برق از جمله محورهاي چنين همكاري‌هايي بين دو طرف محسوب مي شوند.
طرح‌هاي انتقال نيروي برق از قرقيزستان و تاجيكستان به افغانستان و پاكستان و احداث راه آهن تاجيكستان - افغانستان - تركمنستان نيز به مرحله اجرا درآمده‌اند .
در ‌بخش همكاري‌هاي فرهنگي هنرمندان تاجيك و افغان با برنامه‌هاي متنوعي در دوشنبه و كابل هنرنمايي كرده‌اند.
همچنين همه ‌ساله براي جوانان افغانستان در دانشگاه‌هاي تاجيكستان 50 سهميه اختصاص مي يايد و هم اكنون در مراكز آموزش عالي تاجيكستان 234 شهروند افغانستان مشغول به تحصيل هستند.
دو كشور فارسي زبان تاجيكستان و افغانستان، حدود يك هزار و 400 كيلومتر مرز مشترك دارند.جمعيت افغانستان حدود 35 ميليون نفر و تاجيكستان بيش از هشت ميليون نفر است.
آساق**1663**1392

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاجيكستان و افغانستان بر تامين امنيت مرز مشترك تاكيد كردند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X