مديرعامل صندوق احيا: عمارت مسعوديه مركز اقامتي نمي شود

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگي ايرنا، محمدرضا پوينده به تشريح وضعيت پيش آمده براي عمارت مسعوديه در روزهاي اخير پرداخت و با اشاره به مراحل واگذاري اين مجموعه افزود: عمارت مسعوديه بر اساس يك قرارداد در سال 1389 به شركت بهره بردار واگذار شد كه اين شركت به صورت انحصاري در مزايده شركت كرد و برنده شده است.
رئيس هيات مديره صندوق احياء با بيان اينكه در 5 سالي كه شركت مذكور بناي تاريخي مسعوديه را در اختيار گرفته، به تعهدات مرمتي خود در ازاي بندهاي مختلف قرارداد عمل نكرده، ادامه داد: تمام بررسي هاي فني انجام شده توسط كارشناسان رسمي دادگستري به اين اشاره دارند كه چيزي در حدود 5 تا 10 درصد مبلغ 40 ميليارد ريالي تعهد بهره بردار كه بايد با آن كار مرمت به اتمام مي رسيد، در اين عمارت هزينه شده است. بر اين اساس بين دو تا چهار ميليارد ريال توسط بهره بردار تاكنون در عمارت هزينه شده است.
شركت مذكور نه تنها كار مرمت بنا را انجام نداده بلكه از ابتداي در اختيار گرفتن مسعوديه به صورت غير قانوني در حال بهره برداري مي باشد. در طول يك سال گذشته كه بنده مسئوليت صندوق احياء را بر عهده گرفته ام، بارها بصورت كتبي و شفاهي و در جلسات مختلف از شركت بهره بردار خواسته ايم كه بهره برداري غير قانوني از اين عمارت را متوقف كنند. متاسفانه اين شركت قسمت هاي مختلف مسعوديه را كه هنوز مرمت و استحكام بخشي هم نشده و وضعيت نا بساماني دارند را مورد بهره برداري قرار داده است.
پوينده توضيح داد: در روز شنبه مورخ 18 ارديبهشت نيز با صحنه اي مواجه شديم كه از نظر ما غير قابل باور بود. در حدود سيصد نفر هنروري كه قرار بود يك رويداد تاريخي را مشابه سازي كنند به محل ديوانخانه و داخل عمارت هاي اصلي رفته بودند كه به هيچ عنوان مرمت و استحكام بخشي نشده و با اين جمعيت هر لحظه امكان ريزش بنا وجود داشته است.
وي درباره مناقشه بر سر كاربري تعيين شده براي عمارت مسعوديه نيز توضيح داد: اينكه بهره بردار مسعوديه مي گويد اين عمارت ظرفيت تبديل شدن به مركز اقامتي و هتل ندارد، اين بررسي ها بايد قبل از امضاي سند، انجام مي شده است.
وي درباره فسخ قرارداد واگذاري اين بنا نيز توضيح داد: بر اساس قرارداد واگذاري و به دليل تخلفاتي كه بهره بردار انجام داده ما فسخ اين قرارداد را به آنها اعلام كرده ايم و در يك مدت زمان مشخص بايد عمارت به صندوق احياء برگردد. فسخ اين قرارداد هم بر اساس بندهاي خود قرارداد انجام شده و ما هيچگونه اقدامي خارج از چارچوب قرارداد و قانون انجام نداده ايم. ما اميدواريم كه اين عمارت هر چه زودتر به دولت برگشته و شركت بهره بردار سريع تر آن را تحويل دهد.
بر اساس گزارش روابط عمومي صندوق احيا، پوينده يادآورشد: ما طي چند روز گذشته كه اين موضوع را با شدت بيشتري پيگيري كرده ايم، در چند مرحله از تلاش رسانه ها هم تشكر كرده ايم كه در اين مسير به اطلاع رساني مي پردازند.
عمارت مسعوديه دومين خانه نفيس و تاريخي تهران پس از كاخ گلستان است كه معماري آن مربوط به دوره قاجار است ، اين اثر كه در ميدان بهارستان واقع شده بيست و هفتم دي ماه سال ۱۳۷۷ به ‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيد و بناي بسياري از نهاد‌هاي فرهنگي كشور در گذشته، در اين عمارت گذاشته شده است.
از پنج سال پيش تاكنون، عمارت مسعوديه با مصوبه صندوق احيا و بهره برداري اماكن تاريخي و فرهنگي كشور به منظور مرمت، احيا و بهره برداري به بخش خصوصي (شركت سرمايه گذاري عظام) واگذار شده بود.
فراهنگ**3079**1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مديرعامل صندوق احيا: عمارت مسعوديه مركز اقامتي نمي شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X