توريسم ويلايي ضد فرهنگ گردشگري است

دلاور بزرگ نيا روز سه شنبه در حاشيه نخستين روز از همايش ملي توسعه پايدار گردشگري كه به مدت دو روز در دانشگاه مازندران در حال برگزاري است، در گفت وگو با ايرنا با درخواست از دانشگاه ها براي ورود به حوزه گردشگري، اظهار داشت: چيزي كه تا به امروز به نمايش گذاشتيم اين بود كه جامعه روستايي به جاي انجام كارهاي با اهميت و نقش آفرين در حوزه استراتژيك استان، به جايي رسيدند كه زمين هاي خود را قطعه قطعه كرده و يا آن را تغيير كاربري مي دهند و يا مي فروشند.
** مقاومت جامعه محلي از توريسم مزرعه اي
بزرگ نيا خاطرنشان كرد: همين الان نيز افرادي به سرمايه گذاري روستايي در استان رغبت نشان مي دهند و همه مسئولان نيز روي اين كار توافق دارند، اما جامعه محلي بويژه فقرا در برابر آن مقاومت مي كنند.
وي ادامه داد: شايد آن فرد روستايي سود خود را در اين رويداد نمي بيند وشايد نتوانستيم آنگونه كه بايد به حق او بپردازيم.
مدير كل ميراث فرهنگي مازندران افزود: چيزي كه امروز به تصوير گذاشتيم باعث اين نوع نگاه مردم آن مناطقي شد كه مخالف سرمايه گذاري توريسم مزرعه اي هستند.
وي تاكيد كرد، همه بايد در بخش گردشگري تلاش كنيم تا جامعه روستايي ديگر امروز خود را نگهبان ويلاهاي ديگران نداند و زمين هاي خود را نفروشد.
** معماري در مازندران با ساختار بومي هيچ تناسبي ندارد
بزرگ نيا با انتقاد از وضعيت معماري در شهرها و روستاهاي استان، گفت: بيشترين مسافر و گردشگر مازندران و بازار هدف آن، تهران است اما تمايزي از حيث ساختمان بين مازندران و تهران مشاهده نمي شود.
وي افزود: اوضاع به گونه اي است كه معماري روستايي مازندران نيز كاملا تغيير كرده و اگر روستاها كم كم شكل شهر به خود بگيرند، ديگر گردشگري روستايي معنا و توجيهي نخواهد داشت.
مازندران 460 هزار هكتار اراضي زراعي وباغي دارد كه سالانه با توليد بيش از 70 نوع محصولات كشاورزي و دامي حدود 11درصد ارزش افزوده توليدات كشاورزي كشور را به خود اختصاص مي دهد.
بر اساس آمار دادگستري مازندران بيش از 2 هزار پرونده تغييري كاربري غير مجاز كه حكم قلع و قمع آن صادر شده است ، در استان وجود دارد.
7329/6097

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توريسم ويلايي ضد فرهنگ گردشگري است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X