دانشنامه اسلامي فرهنگ عمومي با رويكردي كاربردي رونمايي شد

به گزارش خبرنگار معارف ايرنا، علي شيرازي مديرعامل موسسه حيات طيبه صالحان روز سه شنبه در مراسم رونمايي از دانشنامه اسلامي فرهنگ عمومي كه در كتابنماي يك بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب برگزار شد با اشاره به ويژگي هاي اين كتاب از كاربردي كردن مفاهيم با امثال و حكم فارسي و اشعار با استفاده از ادبيات غني فارسي نام برد.
وي افزود: در اين كتاب كه بيش از 600 مولفه در حوزه هاي مختلف اجتماعي، اقتصادي، سياسي، اخلاقي و مهارت هاي زندگي تقسيم بندي شده تلاش كرده ايم تا موضوع هايي را انتخاب كنيم كه بار مثبت به خواننده القا كند.
شيرازي افزود: استفاده از واژه هاي فارسي و پركاربرد از ديگر ويژگي هاي اين كتاب است و استقبال هنرمندان از اين دانشنامه فرصت خوبي را به دست مي دهد تا دستمايه مناسبي براي انتقال مفاهيم ديني در جامعه صورت گيرد.
وي در ادامه گفت: اين دانشنامه به همت موسسه حيات طيبه صالحان و به سفارش شوراي فرهنگ عمومي كشور به وسيله گروهي از فضلاي حوزه علميه قم در هشت جلد به نگارش درآمده است.
شيرازي در ادامه گفت: موسسه حيات طيبه صالحان از سال 93 به همت جمعي از فضلاي حوزه علميه قم و با همكاري شوراي فرهنگ عمومي كشور و معاونت فرهنگي اجتماعي شهرداري تهران آغاز به كار كرد. البته دغدغه هاي تاسيس اين موسسه از سال 90 با موضوع سبك زندگي اسلامي كليد خورد.
وي اضافه كرد: متاسفانه بخش هايي از فرهنگ عمومي در جامعه مغفول مانده و يكي از شرح وظايف شوراي پژوهشي اين موسسه اصلاح و هدايت فرهنگ عمومي و رصد فعاليت هاي فرهنگي در سطح جهان است.
شيرازي اولين مرحله از تاليف اين كتاب را بررسي شيوه هاي علمي براي توليد آثار در حوزه فرهنگ عمومي دانست و گفت: در مرحله اول به تحليل محتواي آثار مكتوب و شفاهي به ويژه رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب پرداختيم و به 100 مولفه فرهنگ عمومي دست يافتيم.
شيرازي همچنين گفت: در طبقه بندي مولفه هاي فرهنگي عمومي در بخش اجتماعي به مباحثي همچون آداب آپارتمان نشيني، همسايه داري، روابط خانوادگي و تربيت فرزند پرداخته شده و در بخش اقتصادي مباحثي همچون كار و تلاش، تعاون، همكاري، همياري و محكم كاري پرداخته شده است.
وي افزود: در مباحث اخلاقي نيز به موضوع هايي همچون صداقت و توكل مورد نظر قرار گرفته كه برخي از مسائل اجتماعي نيز در اين مقوله مي گنجد.
وي همچنين گفت: مشاركت اجتماعي، مشاركت ملي، اعتماد و خودباوري در بخش سياسي طبقه بندي شده و در بخش مهارت هاي زندگي نيز به مجموعه مهارت هايي همچون كنترل ترس، خلاقيت و اعتماد به نفس پرداخته ايم كه هر انساني در زندگي به آن نياز دارد و كاملا جنبه كاربردي و عملگرايي دارد.
شيرازي در ادامه گفت: بعد از انتخاب موضوع هاي مورد نظر پژوهشگران و مولفان با در نظر گرفتن مباحث مترادف فهرستي جامع و چندين زيرفهرست و همچنين در فهرست مربوطه را جمع آوري كردند.
حجت الاسلام سيداحمد ميراحمدي پژوهشگر مذهبي و از نويسندگان اين دانشنامه گفت: موسسه حيات طيبه صالحان افكار جهادگونه اي را دنبال مي كند و همانگونه كه رهبر معظم انقلاب تاكيد دارند: اين كار علمي را با روحيه جهادي دنبال مي كنيم.
وي افزود: معاونت هنري و پژوهشي از مهمترين بخش هاي اين موسسه هستند تا مفاهيم بلند ديني را در قالب هاي هنري همچون برنامه هاي مستند ، انيميشن و داستان در اختيار مردم قرار دهند.
وي از تلاش يكساله پژوهشگران ديني براي آماده كردن جلد اول خبر داد و گفت: نخستين جلد از اين دانشنامه آماده انتشار است و اميدواريم در يكسال آينده هشت جلد اين مجموعه منتشر شود.
حجت الاسلام جعفر صبوري پژوهشگر مذهبي با تبريك ايام ميلاد امام حسين (ع)، حضرت ابوالفضل و امام سجاد (ع) گفت: تلاش نويسندگان اين دانشنامه ايجاد رويكردي جديد در ارائه مطالب ديني است تا هر موضوعي از مولفه هاي اين دانشنامه را با ارائه نتيجه گيري و جمع بندي ارائه كنيم.
فراهنگ**1003**3061**1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دانشنامه اسلامي فرهنگ عمومي با رويكردي كاربردي رونمايي شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X