فعالیت یوناما در افغانستان متمركز بر امور سیاسی و طبق نظر شورای امنیت است

خانم « جوانا ناتان» (Joanna Nathan )، روز سه شنبه در دیدار با تعدادی از صادركنندگان كالا و بازگانان خراسان جنوبی به افغانستان در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند افزود: تلاش می كنیم هدف ها در جهت اسقرار امنیت، توسعه همكاری های منطقه ای- اقتصادی در آن كشور باشد.
وی اضافه كرد: پیشنهاد ها و دیدگاه های طرح شده در این دیدار را به بخش های مختلف سازمان ملل متحد و نیز مزایای كار ایرانیان با افغانستان را طرح خواهد كرد.
وی همچنین از طرح دیدگاه های مربوط به ارایه خدمات بهداشت مختلف دامپزشكی ایران به افغانستان استقبال كرد و قول داد كه موضوع راه اندازی مجدد بازارچه های مرزی را با دولت آن كشور طرح كند.
هم اكنون سه بازارچه از چهار بازارچه مرزی ایران با افغانستان از سال 1393غیرفعال است و تنها بازارچه مرزی ماهیرود شهرستان سربیشه فعال است.
دولت افغانستان آنچه را كمبود نیروی انسانی در بخش گمرگی عنوان می كند، یك جانبه فعالیت بازارچه های مرزی را در خاك خود متوقف كرد.
هم اكنون بازارچه های گلورده شهرستان درمیان، یزدان شهرستان زیركوه و دو كوهانه نهبندان تعطیل است.
از 920كیلومتر مرز مشترك ایران و افغانستان، 465 كیلومتر آن تحت مدیریت مرزبانی خراسان جنوبی قرار دارد و یكی از امن ترین مرزهای جمهوری اسلامی است.
با توقف فعالیت بازارچه های یاد شده یك سوم(حدود 350هزار نفر) جمعیت افغاسنتان تا عمق 50تا 100كیلومتری در خاك آن كشور در استانهای فراه و هرات از امكانات بازارچه های مرزی محروم شدند .
ناتان در ادامه از اطلاعات ارائه شده توسط تجار و بازرگانان ایرانی برای توسعه همكاری ها ، سرمایه گذاری، صادرات و واردات كالا با افغانستان قدردانی كرد و گفت: مسایل طرح شده در این نشست از جمله جاده فراه به مرز ماهیرود را با سفارت افغانستان، مقام های افغان و دفتر یوناما در فراه پیگیری خواهد كرد.
رئیس دفتر هیات كمك رسانی سازمان ملل متحد به افغانستان(یوناما) در ایران تاكنون علاوه بر بیرجند از چابهار و مشهد نیز دیدن كرد.
یوناما 12دفتر برای فعالیت های سیاسی در افغانستان دارد كه یكی از دفترهای آن در شهر فراه مركز استانی به همین نام مستقر است.
ناتان روز سه شنبه برای سفر دو روزه وارد بیرجند شد، امروز از باغ جهانی اكبریه، مدرسه شوكتیه(تاسیس 1286ه.ش) و یك موسسه توان بخشی بهزیستی در بیرجند بازدید كرد.
در دیدار یادشده معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با اشاره به امكانات پیش بینی شده برای سرمایه گذاری، توسعه همكاری ها با افغانستان در خراسان جنوبی گفت: در مرز ماهیرود علاوه بر پایانه صادراتی، بازار چه مرزی، منطقه ویژه اقتصادی فعال است.
حسین ملكی با ارائه گزارشی از ظرفیت ها و توانمندی های منطقه ویژه اقتصادی بیرجند افزود: افراد صاحب علم و تخصص در خراسان جنوبی شناسایی شده اند كه می توانند به افغانها برای توسعه كشورشان خدمات مشاوره ای ارایه كنند.
2047/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فعالیت یوناما در افغانستان متمركز بر امور سیاسی و طبق نظر شورای امنیت است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X