معرفی کتاب: افسون ریاضیات -آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکااخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی

آکاایران: بیگ بنگ: بسیاری از افراد ریاضیات را یک برنامه درسی انعطاف ناپذیر و سخت می دانند. چنین چیزی اصلاً واقعیت ندارد. ذهن انسان دائم در حال آفریدن اندیشه های ریاضی و دنیاهای تازه و جذابی مستقل از جهان ماست و این اندیشه ها، درست مثل این که عصای جادوگر به حرکت درآمده باشد، به سرعت با جهان ما همراه می شوند.

به گزارش آکاایران: ,افسون ریاضیات,جادوی ریاضیات,کتاب the magic of mathematics,[categoriy]

معرفی کتاب: افسون ریاضیات

معرفی کتاب: افسون ریاضیات -آکاافسون ریاضیات,جادوی ریاضیات,کتاب the magic of mathematics,کتاب افسون ریاضیات,کتاب جذابیت های ریاضی,کتاب علمی,معرفی افسون ریاضیات,معرفی کتاب,معرفی کتاب افسون ریاضیات,معرفی کتاب علمی,منطق ریاضی

آکاایران: معرفی کتاب: افسون ریاضیات

نام اصلی: The magic of mathematics
افسون ریاضیات: کشف جذابیت های ریاضیات
نوشته: تئونی پاپاس
ترجمه: عباس علی کتیرایی
ناشر : مازیار
موضوع: ریاضیات در علم و هنر
چاپ چهارم ۱۳۹۲
تعداد صفحه: ۳۳۲

شیوه ای که در آن اجسام می توانند از یک بعد به بعد دیگری در آیند و همیشه می توان بین دو نقطه، نقطه ای جدید پیدا کرد، اعداد وارد عمل می شوند. معادله ها حل می شوند، نمودارها تصویر می سازند، بی نهایت مسائل را حل می کند، فرمول ها ساخته می شوند ـ به نظر می رسد که همه چیز کیفیتی جادویی دارد. اندیشه های ریاضی تار و پود تخیل هستند. این اندیشه ها در دنیایی غریب وجود دارند و موضوعات آن از منطق محض و خلاقیت پدید می آید. یک مربع یا دایره کامل در جهان ریاضیات وجود دارد، در حالی که جهان ما تنها نمایش ریاضی از اشیاء را در خود دارد.

«افسون ریاضیات» را می توان به دو بخش اصلی تقسیم کرد. در بخش نخست، پاپاس سعی دارد بعضی از مفاهیم گنگ ریاضی را با زبانی بسیار ساده معرفی و دلایل اعجاب آن ها را بیان و در بخش دوم کاربردهایی از ریاضیات در علوم دیگر، هنر و زندگی روزمره را مطرح کرده است. ریاضیات در زندگی روزمره، جهان جادویی ریاضیات، ریاضیات و هنر، جادوی اعداد، جادوی ریاضیات در طبیعت، تردستی های ریاضی در گذشته، ریاضیات نغمه خود را می نوازد، انقلاب کامپیوتر، ریاضیات و رازهای زندگی، ریاضیات و معماری، افسون منطق، سرگرمی و بازی و پاسخ ها عنوان فصل های مختلف کتاب حاضر است.

           حتی در علم ریاضی نیز تخیل شگفت انگیزی وجود دارد – ولتر

گرچه کتاب در معرفی بسیاری از مفاهیم ریاضی ازجمله اعداد گنگ، نظریه آشوب، برخال ها و نظریه بُعد موفق عمل کرده ولی در بیان کاربردهای آن ها تا حدودی زیادی بر نقاشی، موسیقی، معماری، مجسمه سازی و شعر متمرکز شده است. اختصار در بیان دیگر کاربردهای ریاضی در علوم دیگر به ویژه اقتصاد، فیزیک، شیمی، ژنتیک، کامیپوتر، نجوم و کاربردهای دیگر ریاضیات در پرورش تفکر منطقی در انسان اهمیت آنها را زیرسوال برده است.

نویسنده نخواسته کتاب را به سوی تخصصی شدن ببرد بنابراین از بیان مشروح کاربردهای تخصصی تر ریاضی در موارد پیش گفته امتناع کرده است.  وی بارها در کتاب خود اشاره کرده که آنچه بیان کرده فقط مختصری است و شاید پنجره ای باشد که خواننده از آن با استفاده از تحقیق و پژوهش بیشتر دنیای زیبای دیگری را تجربه کند. یکی از نقاط برجسته کتاب، طرح پرسش های تامل برانگیز و در عین حال ساده است که در زندگی روزمره شاهد آن هستیم ولی کمتر به آن توجه می کنیم. به طور مثال در بخشی از این اثر به این پرسش پاسخ داده شده است که چرا درهای فاضلاب دایره ای است؟! از دیگر نقاط برجسته کتاب، استفاده متعدد از تصاویری است که علاوه بر روشن کردن بسیاری از مفاهیم طرح شده در کتاب بر جذابیت آن نیز افزوده است.

فهرست مطالب کتاب:

فصل اول: ریاضیات در زندگی روزمره

فصل دوم: جهان جادویی ریاضیات

فصل سوم: ریاضیات و هنر

فصل چهارم: جادوی اعداد

فصل پنجم: جادوی ریاضیات در طبیعت

فصل ششم: تردستی های ریاضیات در گذشته

فصل هفتم: ریاضیات نغمه ی خود را می نوازد

فصل هشتم: انقلاب کامپیوترها

فصل نهم: ریاضیات و رازهای زندگی

فصل دهم: ریاضیات و معماری

فصل یازدهم: افسون منطق، سرگرمی و بازی

آکا ایرانآکا ایران

VN:F [1.9.22_1171]

[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معرفی کتاب: افسون ریاضیات -آکا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X