خشم چین از عملیات ناوگان دریایی آمریکا در دریای چین جنوبی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ روز سه شنبه یک ناو آمریکا در مجاورت یک تپه دریایی مورد مناقشه به نام «فایری کراس» در دریای چین جنوبی عملیات «آزادی دریانوردی» را اجرا کرد.

 بنا به اظهارات «بیل اِربن» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا‌ عملیات آزادی دریانوردی به منظور «همآورد جویی در برابر ادعاهای دریایی فزاینده ای» صورت گرفت که با هدف محدود نمودن حقوق دریانوردی در دریای چین جنوبی از سوی چین،‌ تایوان و ویتنام مطرح می شوند.

در مقابل، «لو کانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین با ابراز خشم از اجرای این عملیات ناوگان دریایی آمریکا در دریای چین جنوبی مدعی شد که این ناو دریایی بطور غیرقانونی و بدون کسب اجازه از دولت چین وارد این آبها شده است و این اقدام صلح و ثبات را تهدید می کند.

پکن و واشنگتن هریک دیگری را به نظامی کردن دریای چین جنوبی متهم می نمایند. از یکسو چین درحال احیای بخش وسیعی از اراضی و ساخت و ساز بر روی تپه های دریایی مورد مناقشه است و از سوی دیگر آمریکا گشت زنی و مانورهای نظامی خود را در این منطقه افزایش داده است.

گفتنی است که تأسیسات مستقر بر روی تپه دریایی «فایری کراس» شامل یک باند پرواز سه هزار متری است و واشنگتن نگران آنست که چین به زیان رقبای ضعیف خود از این باند پرواز برای اثبات ادعاهای ارضی خود استفاده نماید. ماه گذشته به دنبال خارج کردن کارگران بیمار از این تپه دریایی توسط یک هواپیمای نظامی چینی، پنتاگون از دولت چین خواست تا بار دیگر تصدیق نماید که طرحی برای استقرار هواپیمای نظامی در جزایر مورد مناقشه «سپراتلی» ندارد.

اما سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در واکنش به عملیات دریایی آمریکا در مجاورت این تپه دریایی اظهار داشت: «این اقدام آمریکا حاکمیت و منافع امنیتی چین را تهدید می کند و ضمن به مخاطره انداختن کارکنان و تأسیسات بر روی این تپه دریایی، به صلح و ثبات منطقه ای لطمه می زند».

لازم به ذکر است که چین بر بخش وسیعی از دریای چین جنوبی ادعای حاکمیت دارد؛ دریایی که سالانه ۵ تریلیون از حجم تجارت انجام شده از راه  دریا از آن می گذرد. فیلیپین،‌ ویتنام، مالزی، تایوان و برونئی نیز ادعاهای مشابهی دارند.

دانیل راسل، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور شرق آسیا و اقیانوس آرام، تصریح کرد که اجرای عملیات آزادی دریانوردی برای کشورهای کوچکتر از اهمیت برخوردارست. وی گفت: «چنانچه قدرتمندترین ناوگان دریایی جهان نتواند در جایی که حقوق بین الملل مجاز می داند کشتیرانی کند، پس چطور ناوگان دریایی کشورهای کوچکتر می توانند در این دریا به کشتیرانی بپردازند».

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خشم چین از عملیات ناوگان دریایی آمریکا در دریای چین جنوبی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X