پیشنهادتشکیل کمیسیون فاضلاب در شورا/بحران آب های آلوده در راه است

به گزارش خبرنگار مهر، محمد پرورش صبح امروز در صحن علنی شورای شهر تهران با ارائه گزارشی از عملکرد شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: در استان تهران یک‌چهارم آب کشور آب تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه در ۳۰ سال گذشته شاهد رشد ۳ درصدی مصرف آب در تهران بوده‌ایم، گفت: سرانه مصرف آب در تهران نسبت به سرانه مصرف آب در کشورهای دیگر بسیار بالا است و حتی در روزهای گرم تهران ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار متر مکعب که به مانند یک دریاچه است، آب در تهران مصرف می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران با بیان اینکه ۱۶۰۰ میلیارد ریال پروژه برای سال ۱۳۹۵ طراحی کرده‌ایم گفت: در شهر تهران تعدادی مشکلات داریم که با درایت و حمایت شورای شهر می‌توانیم اتفاقات خوبی را در حوزه آب و فاضلاب تهران رقم بزنیم.

پرورش درخصوص انتقال آب سد ماملو به شبکه آب گفت: این پروژه به طول ۳۰ کیلومتر به بهره برداری رسید و چند روز پیش نیز وزارت بهداشت طی نامه‌ای به مدت ۲ ماه آب این سد را مورد پایش قرار داد و نهایتا تایید کرد که کیفیت آب این سد در وضعیت خوبی قرار دارد و امیدواریم بتوانیم وضعیت کیفیت آب سد را به حد پایدار برسانیم.

پرورش با بیان اینکه پیشنهاد می‌شود کمیسیونی در شورا تشکیل شود تا بر روند اجرای پروژه‌های آب و فاضلاب پایتخت نظارت کند، گفت: پیشنهاد می‌شود شهرداری پساب را برای آبیاری فضای سبز از سازمان بخرد و این موضوع را طی مکاتبه‌ای به اطلاع شورای شهر رساندیم تا وضعیت فاضلاب‌ها تعیین تکلیف شود اما هنوز این مهم رخ نداده اما دقت داشته باشید که برج‌های بلندی که در تهران ساخته می‌شوند، نیازمند فاضلاب هستند و باید این سیستم فاضلاب آنها زودتر تکمیل شود.

وی با بیان اینکه شهرداری می‌تواند مشتری خوبی برای پساب‌ها باشد، گفت: ما می‌توانیم با جذب سرمایه‌گذاری نسبت به ایجاد تصفیه‌خانه‌ها اقدام کنیم اما شهرداری باید تضمین دهد که این پساب‌ها را از ما می‌خرد.

اعضای شورای شهر تهران پس از استماع گزارش مدیر عامل سازمان آب و فاضلاب در خصوص لزوم خرید پساب فاضلاب توسط شهرداری و نیز آگاه سازی مستمر مردم در خصوص کم آبی تاکید کردند.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص عدم همکاری برخی شهرداران با شرکت آب و فاضلاب ،گفت: دلیل عدم همکاری این شهردارن مورد پیگیری قرار گرفته است و در صورت لزوم با شهردار تهران در این خصوص رایزنی می شود.

وی با اشاره به مشکل منطقه ۲۲ اظهار داشت: رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران برای ساماندهی به این موضوع وارد شده اند و در صورت نیاز مداخلات بیشتری توسط شورای شهر برای حل آن انجام می شود.

وی همچنین به طولانی شدن برخی عملیات های کنده کاری معابر تذکر داد و با اشاره به مشکلاتی که این موضوع برای شهروندان ایجاد می کند، خواستار پیگیری موضوع شد.

احمد دنیامالی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به هماهنگی خوب شهرداری و شرکت آب و فاضلاب شهر تهران اظهار داشت: در گذشته، سالیانه حدود ۵۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در شهر ایجاد می شد ،این در حالی است که امروز این میزان به ۱۰ برابر و بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر رسیده است.

وی ادامه داد: اگر با همین روند عملیات احداث شبکه فاضلاب انجام شود تکمیل شبکه فاضلاب شهر تهران ظرف ۵ سال آینده عملیاتی می شود.

وی اظهار داشت: سرعت کنونی در ایجاد این شبکه سرعت بسیار خوبی است اما مشکل کنونی عدم اتصال و ورود کاربران به شبکه است که باید راهکاری برای آن اندیشیده شود.

وی در خصوص موضوع تغییر کاربری برخی اراضی مربوط به سازمان آب و فاضلاب تصریح کرد: مقرر شده بود که این طرح ها برای بررسی به صورت یک بسته به کمیسیونهای شورا ارائه شود اما با این وجود تغییر اراضی قطعا نیاز به رای کمیسیون ماده ۵ دارد.

وی به مباحث مطرح شده در شورای تامین استان اشاره و نسبت به کیفیت سد ماملو ابراز نگرانی کرد.

احمد حکیمی پور در قالب پیشنهادی برای برطرف شدن مشکلات مربوط به شهرداری شرکت آب و فاضلاب در شهر تهران پیشنهاد داد تا گروهی مسئول پیگیری موضوعات مطرح شده بشوند و به این ترتیب کارها سرعت گیرد.

ابوالفضل قناعتی، عضو شورای شهر تهران به موضوع روان آبها اشاره کرد و گفت: آبی که در ارتفاعات سرازیر می شود مصداق بارز اصراف است و باید راهکاری برای جلوگیری از این هدر رفت آب انجام شود.

وی در ادامه به فاضلاب های خانگی اشاره کرد و گفت: امروز برخی از منازل به خاطر مشکلات مالی صاحبانشان امکان اتصال به شبکه فاضلاب را ندارند و همچنان از چاه خانگی استفاده می کنند که باید برای حل این مشکل راهکاری اندیشیده شود.

محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورا ،گفت: فعالیت های عملی سازمان آب و فاضلاب در چند سال گذشته به واقع مصداق عملی اقدام و عمل است به گونه ای که در این زمینه کارهای فراوانی صورت گرفته که البته کارها کارشناسی شده بوده است.

وی با بیان اینکه تمامی مشکلات از سوی این سازمان به شهرداری اعلام شده است، گفت: امروز در تمامی مناطق شهر اقدامات در این خصوص در حال انجام است و تصور نمی شود که مشکلی در هیچ کجای شهر تهران برای تکمیل شبکه فاضلاب وجود داشته باشد.

حقانی به هزینه های ناشی از اجاره تانکرهای آب در شهر تهران اشاره کرد و گفت: هزینه ای که شهرداری بابت این موضوع پرداخت می کند هزینه کلانی است و از این روی پیشنهاد می کنم که شورای شهر تهران برای ایجاد تصفیه خانه های محلی کد پروژه تعریف کند.

وی تاکید کرد: اگر برای ایجاد تصفیه خانه ها کمک شود، استفاده از آب ها پس از تصفیه در فضای شهر می تواند هزینه های انجام شده را پوشش دهد.

حقانی در ادامه پیشنهاد داد تا اعضای شورای شهر تهران از تصفیه خانه جنوب تهران بازدید کنند.

وی همچنین خواستار اعمال تخفیف توسط شهرداری تهران در کارهایی که با سایردستگاههای اجرایی انجام می دهد، شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش از رئیس سازمان آب و فاضلاب شهر تهران خواست تا زمان شروع و اتمام عملیات های احداث شبکه فاضلاب را در معابری که در آنها کار در حال انجام است را اطلاع رسانی کند .

حقانی همچنین به کانال آب بر قیام دشت اشاره کرد و اظهار داشت: در گذشته این کانال تنها یک آب بر بود این در حالی است که امروز کلا فاضلاب از این محل عبور می کند که شهروندان را به شدت آزار می دهد.

اسماعیل دوستی، عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به فعال بودن سازمان آب و فاضلاب در تمامی مناطق اعلام کرد: اگر ناهماهنگی در موضوع احداث شبکه فاضلاب شهری پیش آمد این سازمان می تواند مشکلات را به صورت مکتوب به کمیسیون عمران بفرستد و این کمیسیون بلافاصله موضوع را پیگیری می کند؛ بین شهرداری و سازمان آب و فاضلاب اختلافی نیست و در صورت بروز می توان حل و فصل شود.

محسن سرخو، عضو شورای اسلامی شهر تهران بر لزوم توجه به برنامه ۲۰ ساله تاکید کرد و گفت: کشور در سالهای گذشته رشدی نامتوازن داشته است و بر همین اساس مهاجرت به شهر تهران افزایش یافته است و از طرفی ما با رشد جمعیت به دلیل زاد و ولد مواجه هستیم و بر همین اساس باید پیش بینی های لازم برای ذخایر و منابع آب و توسعه شبکه آب دیده شود.

وی اظهار داشت: بحران آب، بحران آبهای آلوده و بحران هدر رفت آب، موضوعاتی است که شهر را تهدید می کند و باید برنامه ریزی لازم برای آن انجام شود.

سرخو در ادامه با اشاره به اینکه مشکلات با شهرداری از طریق برگزاری جلسات قابل حل است ادامه داد: احداث شبکه فاضلاب باید با به کارگیری تجهیزات مدرن تر سرعت بیشتری بگیرد ضمن اینکه مشکلات پیش آمده برای شبکه معابر در زمان احداث شهروندان را با مشکل مواجه می کند.

عبدالمقیم ناصحی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه شورای شهر و مدیریت شهری همواره در کنار سازمان آب و فاضلاب بوده و هست اظهار داشت: به توجه به موضوع کمبود آب لازم است تا به صورت مستمر جریان آگاه سازی شهروندان در این حوزه ادامه یابد و هرچند که در این حوزه فرهنگ سازی شده است اما همچنان این حوزه نیازمند فعالیت های بیشتری است.

وی همچنین به موضوع آبیاری فضای سبز اشاره کرد و گفت: باید توجه شود که در این کار از آب آشامیدنی استفاده نشود و از پس آبها و یا بازچرخانی آب برای این موضوع استفاده شود.

ناصحی همچنین به موضوع طرح جامع آب خام اشاره کرد و گفت: مقرر شده بود که شهرداری و سازمان آب و فاضلاب این طرح را تهیه کنند تا مشکلات موجود با به کارگیری این سند حل و فصل شود.

پرورش، مدیر عامل سازمان آب و فاضلاب شهر تهران در پاسخ به برخی موضوعات گفت: تشکیل کارگروه پیشنهاد خوبی است ضمن اینکه هزینه اتصال به شبکه فاضلاب به صورت اقساط بلند مدت دریافت می شود تا همه بتوانند از آن استفاده کنند.

وی در ادامه به موضوع نصب انشعاب اشاره کرد و گفت: برای این موضوع ضرورت دارد که شورای شهر وارد شود با توجه به موضوعات مطرح شده در شورای تامین و شورای بهداشت این اتصال اجباری شود.

امانی، معاون برنامه ریزی و امور شورای شهردار تهران در همین خصوص هماهنگی بین شهرداری و سازمان آب و فاضلاب را در نقطه اوج خود دانست و گفت: شهرداری تهران در بسیاری از موضوعات برای تکمیل شبکه فاضلاب حتی از حق خود کوتاه آمده است.

وی تصریح کرد: تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه های سازمان آب و فاضلاب در سال ۹۴ گویای این همکاری است این در حالی است که فشارهای روانی ناشی از عملیات عمرانی احداث شبکه فاضلاب بر دوش شهرداری تهران است.

ناصر امانی به موضوع منطقه ۲۲ اشاره کرد و گفت: وجود مصوبه شورا برخی محدودیت ها را برای فعالیت در منطقه ۲۲ ایجاد کرده است که بر حل این موضوع رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران وارد کار شد.

وی اظهار داشت: بررسی های انجام شده توسط این عضو شورای شهر نشان داد که مصوبه شورا نیاز به اصلاحاتی دارد که مقدمات این کار در حال انجام است.

معاون شهردار تهران در خصوص منطقه ۴ نیز گفت: موضوعات مرتبط با این منطقه دو موضوع تصفیه خانه و فاضلاب است که موضوع فاضلاب مربوط به شهرداری منطقه است که حتما پیگیری های لازم برای حل این موضوع انجام می شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیشنهادتشکیل کمیسیون فاضلاب در شورا/بحران آب های آلوده در راه است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X