40 مقاله در همايش آينده پژوهي آموزش عالي ايران در قزوين ارايه مي شود

به گزارش ايرنا دكتر بابك محمدحسيني روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: پس از فراخوان اين همايش ملي بيش از 160 چكيده مقاله به دبيرخانه ارسال شد كه در نهايت با داوري آنها مقاله براي ارايه در همايش انتخاب و چكيده بقيه مقالات نيز در فصلنامه پژوهشي موسسه پژوهش و برنامه ريزي آموزش عالي چاپ مي شود.
وي اضافه كرد: اين همايش با هدف بهره‌ گيري از دانش ميان‌ رشته‌اي آينده ‌پژوهي براي شناخت مسايل نظام علم و فناوري، ترويج تفكر آينده ‌نگر و آينده ‌نگار در سياست ‌گذاري آموزش عالي، فراهم آمدن گفت وگوهايي در ميان اجتماع علمي و ترويج فرهنگ بين‌المللي شدن در آموزش عالي و نظام علمي 28 تا 30 ارديبهشت ماه برگزار مي شود.
محمدحسيني با اشاره به برپايي چهار پيش همايش در پاييز و زمستان سال گذشته با حضور افراد نخبه و موثر در اين زمينه اضافه كرد: پيش همايش اول اين همايش علمي با عنوان مديريت دانشگاه از دانشگاه محلي و ملي تا دانشگاه منطقه اي و بين المللي روز 29 آذر سال 94 در سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي و پيش همايش دوم آن نيز با عنوان تجربه هاي دانشگاه بين المللي در ايران دستاوردها، مسائل و چشم اندازها 29 دي ماه 94 در دفتر مركزي دانشگاه بين المللي امام خميني(ره) برگزار شد.
وي، بين المللي شدن آموزش عالي، عوامل و موانع در روز25 بهمن سال 94 در دانشگاه شهيد بهشتي و تجربيات ملي و بين المللي شدن دانشگاه ها روز 12 اسفند 94 در دانشگاه علامه طباطبايي را نيز از پيش همايش هاي سوم و چهارم اين همايش عنوان كرد.
محمدحسيني ادامه داد: نتايج و خروجي اين چهار پيش همايش براي معاونان و مديران بين المللي دانشگاه هاي شركت كننده در اين همايش ارسال شده و قرار است در روز اول اين همايش نشست تخصصي با حضور اين افراد و اعضاي هيات رئيسه پنل هاي همايش در دانشگاه برگزار و زمينه اي براي سياستگذاري وزارت علوم در جهت بين المللي شدن دانشگاه ها فراهم كند.
اين استاد دانشگاه خاطرنشان كرد: براي مراسم افتتاحيه اين همايش از وزير علوم تحقيقات و فناوري و همچنين چند تن از صاحبنظران از جمله مسئول آموزش عالي يونسكو دعوت شده است.
دبير اجرايي اين همايش افزود: در اين همايش علمي همچنين چند سخنران علمي از كشورهاي انگليس و مالزي نيز در پنل ها حضور خواهند داشت.
وي اظهار اميدواري كرد اين همايش فرصتي براي محققان، صاحبنظران، دانشگاهيان، مديران و سياست گذاران فراهم كند تا افق هاي تازه اي در مسير بين المللي شدن دانشگاه هاي ايراني گشوده شود.
دبير اجرايي همايش آينده پژوهي آموزش عالي ايران افزود: ايران از لحاظ سطح علمي دانشگاه ها، مواد خام و پتانسيل هاي اوليه را دارد اما نيازمند تدوين راهكار هاي نحوه تعامل و پذيرش دانشجويان غير ايراني است كه برپايي اين همايش و استفاده از تجربيات ارايه شده در آن مي تواند كمك موثري در تدوين اين راهكارها باشد.
رييس پژوهشكده آينده پژوهي دانشگاه بين المللي امام خميني(ره) نيز در ادامه اين نشست گفت: از اواخر اسفند ماه سال 93 با برگزاري نشست مشترك با موسسه پژوهش و برنامه ريزي آموزشي وزارت علوم جهت تدوين و تنظيم برنامه ششم توسعه در بخش آموزش عالي برنامه ريزي ها و مكاتبات براي برگزاري اين همايش انجام شد.
حاكم قاسمي افزود: اين همايش تلاش مي كند با ترسيم چشم انداز مطلوب با استفاده از اسناد بالادستي و بهره گيري از نظرات كساني كه تجربه عملي در زمينه بين المللي شدن دانشگاه ها دارند به سياستگذاري ها و برنامه هاي وزارت علوم در اين حوزه كمك كند.
وي اضافه كرد: در مطالعات آينده پژوهي يك بخش مطالب علمي و تئوريك و بخش ديگر دانش تجربي بسياري از افرادي است كه مدون نشده اما ارزش علمي بالايي دارد از اينرو در اين همايش نيز با هدف استفاده از هر دو بخش مطالعات نظري و تجربي تلاش شده است زمينه مباله اين تجربيات را فراهم كنيم به گونه اي كه يك روز از همايش مربوط به تبادل اطلاعات و تجربيات بين المللي شدن دانشگاه ها و روز بعدي آن ارايه مطالعات تئوريك در اين زمينه است.
قاسمي ادامه داد: در هر كدام از چهار پيش همايشي كه سال گذشته در چهار دانشگاه كشور برگزار شد، حدود 30 نفر از افراد متخصص و با تجربه در زمينه بين المللي شدن دانشگاه ها شركت داشتند كه عوامل تاثير گذار، موانع بين المللي شدن دانشگاه ها و راهكارهاي غلبه بر اين موانع را مورد بررسي و مبادله قرار دادند.
اين عضو هيات علمي دانشگاه بين المللي امام خميني(ره) افزود: بين المللي شدن دانشگاهها، چالش‌ها، كلان روندها، پيشرانها و بازدارنده‌ها، ترسيم چشم انداز و آينده مطلوب بين‌المللي شدن نظام علم و فناوري و آموزش عالي، آينده نگاري و سناريوپردازي براي دستيابي به بين‌المللي شدن نظام علم و فناوري و آموزش عالي، كاربست روش هاي آينده پژوهي در سياست گذاري، برنامه ريزي و مديريت دانشگاهها در فرآيند بين المللي شدن، ارزيابي تجربيات ملي و جهاني بين المللي شدن دانشگاهها محورهاي تشكيل دهنده اولين همايش ملي آينده پژوهي آموزش عالي ايران هستند.
7388/ 6128

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «40 مقاله در همايش آينده پژوهي آموزش عالي ايران در قزوين ارايه مي شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X