«ازعدالت خانه تا مشورت خانه» به چاپ دوم رسید/ بررسی وضعیت اندیشه دینی در ایران در کافه خبر

«ازعدالت خانه تا مشورت خانه» به چاپ دوم رسید/ بررسی وضعیت اندیشه دینی در ایران در کافه خبر فرهنگ > دین و اندیشه - نویسنده کتاب «از عدالت خانه تا مشورت خانه» ضمن حضور در کافه خبر، وضعیت اندیشه دینی در ایران پس از تحرکات سیاسی اندیشه‌ای در قرن نوزدهم را تحلیل کرد.

به گزارش خبرانلاین اين کتاب دو ديدگاه متضاد «ضروريت غربي شدن کامل» از يکسو و «اخذ حداقل لازم و ممکن از غرب» از سوي ديگر را بررسي کرده که يکي در ميان روشنفکران رواج دارد و ديگري در حوزه ها و مدارس علميه. ديدگاه هايي که با تاثير و تاثر از يکديگر به شکل دهي تاريخ سياسي و انديشه اي قرن اخير ايران انجاميده است.


از نگاه فاطمه قياسي نويسنده اين کتاب، تحولات اجتماعي و سياسي در ايران در ادامه سير جنبش‌هايي بود که به صورت فراگير در جهان رخ داده بود.به ويژه تحولاتي در کشورهاي همجوار همچون روسيه و عثماني. به زهم وي، جريان نوسازي در ايران و شکل گيري انديشه اصلاح طلبي، با تغيير در زمينه هاي اجتماعي، سياسي و نظامي آغاز شد. اين تغييرات به تدريج تعاملات ايدئولوژيکي مختلفي را در قلمرو انديشه ديني در باب سياست، اعم از سنتي و يا جديد برانگيخت.

در اين کتاب گريزي به جدال فکري ميان اصوليون و اخباريون که به تحول علم اصول فقه در حوزه هاي فکري شيعه انجاميد، زده شده و آمده است که تحول روش شناسي در حوزه انديشه ديني، همزمان با آغاز دوره قاجار و نفوذ تدريجي تفکرات تحولخواه به داخل کشور بوده است. اين مسائل مستحدثه اجتماعي، زمينه لازم براي تبيين ديني از حکومت مشروطه را فراهم کرده و برداشت منطقي تري نسبت به اطلاق فقه به مسائل اجتماعي و سياسي روز به ارمغان آورده است.

نقش روحانيت در حکومت و در برابر حکومت و همچنين خواست و نقش مردم در تعيين روش حکومت از جمله مواردي است که ذيل بحث کنش هاي فکري-عملي در نهضت شمروطه و سيرتحول انديشه سياسي ديني در ايران در اين کتاب مورد بررسي قرار گرفته است.
اين کتاب که به «تعامل انديشه و عمل در عصر مشروطيت» پرداخته است را انتشارات لوح فکر در 332 صفحه منتشر کرده است. بخش نخست اين کتاب به انديشه سياسي- ديني روشنفکران مسلمان، مصلحان ديني و علما در باب حکومت و سياست اختصاص دارد. در بخش دوم که «کنش سياسي» نام دارد، نهاد روحانيت و نهادهاي سياسي و ديني آشکار و مخفي معرفي شده اند و در بخش سوم که مشخصا تعامل انديشه ديني و عمل سياسي را بررسي کرده، به مقولاتي چون «عدالخانه»، «مشورتخانه»، «قانون در مطلع بهارستان» و «جدال قزاقخانه و مشورت خانه»پرداخته شده است.

اين کتاب با قيمت 25 هزار تومان در نمايشگاه کتاب امسال عرضه مي شود.

/6262

کلید واژه ها: معرفی کتاب - نقد کتاب -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««ازعدالت خانه تا مشورت خانه» به چاپ دوم رسید/ بررسی وضعیت اندیشه دینی در ایران در کافه خبر» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X