صدور بيش از 17 ميليون گذرنامه در بازه زماني پنج سال

به گزارش خبرنگار ايرنا ، محمد بابايي در هشتمين اجلاس بين المللي ايكائو و سمينار بين المللي شناسايي مسافر و اسناد قابل خواندن با ماشين بيومتريك و امنيت مرز با اعلام اينكه برگزاري اين اجلاس در ارتقا تعاملات بين المللي اثر گذار است گفت : نيروي انتظامي يكي از مراجع توليد كننده گذرنامه است كه از سال 1390 كار صدور گذرنامه الكترونيك به صورت ماشيني در اين مجموعه آغاز شده است .
وي با بيان اينكه جمهوري اسلامي با داشتن 92 مرز زميني ، هوايي و دريايي و 82 مرز فعال با هفت كشور به صورت زميني و چهار كشور به صورت دريايي موقعيت خاصي دارد ،تصريح كرد: دسترسي به آب هاي آزاد ، عضويت در سازمان هاي بين المللي ، داشتن توانمندي هاي صنعت نفت ، گاز، پتروشيمي ، عضويت در سازمان هاي هوانوردي و همچنين تمدن ديرينه سبب شده تا جمهوري اسلامي با كشورهاي مختلف تعامل داشته باشد.
بابايي گفت: در كشور سه نوع گذرنامه توليد مي شود گذرنامه هاي عادي ، ديپلماتك و خدمت و از سال 1389 نيز بخش خصوصي در زمينه توليد گذرنامه ها ورود كرده است .
وي به راه اندازي يك هزار دفتر خدمات الكترونيك در كشور اشاره كرد و افزود : از سال 1389 تا 1395 بيش از 17 ميليون گذرنامه در كشور چاپ و صادر شده است و از 82 مرز فعال ،شاهد بيش از 25 ميليون تردد بوده ايم .
بابايي گذرنامه را يكي از معتبرترين اسناد شخصي و مسافرتي دانست و گفت: پليس گذرنامه در راستاي حفظ ، ارتقا و ضمانت آن اقداماتي را انجام داده است كه استفاده از نيروهاي خبره در موارد كنترلي ، استعلام هاي متعدد از مراجع امنيتي ، انتظامي ، امور خانواده ، احراز سلامت و اطلاعات فردي از طريق پايگاه داده ها ، كنترل نهايي بعد از چاپ و تحويل به متقاضي ، تحويل ندادن گذرنامه به آدرس هاي نامعتبر از آن جمله است .
وي به اقدام پليس مهاجرت و گذرنامه براي رعايت حقوق شهروندان اشاره كرد و گفت: براي اين منظور اطلاع رساني سه گانه اي صورت مي گيرد كه از طريق آن مسافر از وضعيت اتمام زمان گذرنامه ، داشتن زمان لازم براي گرفتن اعتبار و اخذ رواديد و همچنين محدوديت هاي تردد به صورت پيامكي اطلاع پيدا مي كند
به گزارش ايرنا ، بابايي اضافه كرد : هر فردي كه از سوي مراجع قضايي ، امنيتي و مالياتي با محدوديت روبرو باشد از طريق سامانه پيامك به آن اطلاع رساني مي شود تا بتواند بر اساس آن برنامه ريزي لازم را براي خود انجام دهد و فرصت كافي براي تمديد ، صدور مجدد و گرفتن رواديد را داشته باشد .
وي با تاكيد بر حفظ گذرنامه ها به عنوان سند معتبر اظهار داشت: اگر گذرنامه فردي مخدوش و يا گم شود سامانه خاصي براي اطلاع رساني ثبت آن وجود دارد ، پس از ثبت موضوع فقدان، كميسيوني متشكل از چند شخصيت حقوقي تشكيل مي شود كه پس از درخواست فرد ، با رعايت محدوديت زماني يك تا شش ماه به دليل سهل انگاري در نگهداري از داشتن گذرنامه محروم و پس از آن صادر مي شود ، در صورتي كه فرد محق بوده و يا بيماري خاصي داشته باشد اين موضوع از راه هاي ديگر حل و بازه زماني آن كم خواهد شد .
وي به مديريت تردد و كنترل گذرنامه ها در ايام اربعين حسيني به عنوان يك اقدام مثبت مديريتي جمهوري اسلامي اشاره كرد و گفت: بيش از دو ميليون زائر در اين ايام از مرز ايران وارد عراق مي شوند كه همه آنها نيازمند گذرنامه و رواديد هستند كه اين مجموعه توانسته با توانمندي و قابليت خاص آن را مديريت كند .
بابايي افزود : ايجاد كنترل در بازرسي هاي مرزي ، كنترل اسناد مسافرتي و احراز هويتي كار سنگيني است كه جمهوري اسلامي موفق شده به كمك الكترونيكي كردن گذرنامه ها و رواديد به خوبي آن را مديريت و اجرا كند .
وي يكي از چالش هاي كشورها را هماهنگ كردن مجموعه ها در صدور و كنترل گذرنامه در مرزها دانست و گفت : بسياري از كشورها با اين مشكل روبرو هستند و جمهوري اسلامي در اين راستا و براي برطرف ساختن اين مشكل با ايجاد مديريت واحد براي مرجع صادر كننده و كنترل كننده گذرنامه آن را حل كرده است .
هشتمين اجلاس بين المللي ايكائو كه از روز دوشنبه در مركز همايش هاي بين المللي كيش آغاز شده امروز نيز با سخنراني مسئولان و كارشناسان ادامه داشت.
اين اجلاس فردا (چهارشنبه) به كار خود پايان مي دهد .
1630**1641

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صدور بيش از 17 ميليون گذرنامه در بازه زماني پنج سال» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی دنیای خبر دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات