صدور بيش از 17 ميليون گذرنامه در بازه زماني پنج سال

به گزارش خبرنگار ايرنا ، محمد بابايي در هشتمين اجلاس بين المللي ايكائو و سمينار بين المللي شناسايي مسافر و اسناد قابل خواندن با ماشين بيومتريك و امنيت مرز با اعلام اينكه برگزاري اين اجلاس در ارتقا تعاملات بين المللي اثر گذار است گفت : نيروي انتظامي يكي از مراجع توليد كننده گذرنامه است كه از سال 1390 كار صدور گذرنامه الكترونيك به صورت ماشيني در اين مجموعه آغاز شده است .
وي با بيان اينكه جمهوري اسلامي با داشتن 92 مرز زميني ، هوايي و دريايي و 82 مرز فعال با هفت كشور به صورت زميني و چهار كشور به صورت دريايي موقعيت خاصي دارد ،تصريح كرد: دسترسي به آب هاي آزاد ، عضويت در سازمان هاي بين المللي ، داشتن توانمندي هاي صنعت نفت ، گاز، پتروشيمي ، عضويت در سازمان هاي هوانوردي و همچنين تمدن ديرينه سبب شده تا جمهوري اسلامي با كشورهاي مختلف تعامل داشته باشد.
بابايي گفت: در كشور سه نوع گذرنامه توليد مي شود گذرنامه هاي عادي ، ديپلماتك و خدمت و از سال 1389 نيز بخش خصوصي در زمينه توليد گذرنامه ها ورود كرده است .
وي به راه اندازي يك هزار دفتر خدمات الكترونيك در كشور اشاره كرد و افزود : از سال 1389 تا 1395 بيش از 17 ميليون گذرنامه در كشور چاپ و صادر شده است و از 82 مرز فعال ،شاهد بيش از 25 ميليون تردد بوده ايم .
بابايي گذرنامه را يكي از معتبرترين اسناد شخصي و مسافرتي دانست و گفت: پليس گذرنامه در راستاي حفظ ، ارتقا و ضمانت آن اقداماتي را انجام داده است كه استفاده از نيروهاي خبره در موارد كنترلي ، استعلام هاي متعدد از مراجع امنيتي ، انتظامي ، امور خانواده ، احراز سلامت و اطلاعات فردي از طريق پايگاه داده ها ، كنترل نهايي بعد از چاپ و تحويل به متقاضي ، تحويل ندادن گذرنامه به آدرس هاي نامعتبر از آن جمله است .
وي به اقدام پليس مهاجرت و گذرنامه براي رعايت حقوق شهروندان اشاره كرد و گفت: براي اين منظور اطلاع رساني سه گانه اي صورت مي گيرد كه از طريق آن مسافر از وضعيت اتمام زمان گذرنامه ، داشتن زمان لازم براي گرفتن اعتبار و اخذ رواديد و همچنين محدوديت هاي تردد به صورت پيامكي اطلاع پيدا مي كند
به گزارش ايرنا ، بابايي اضافه كرد : هر فردي كه از سوي مراجع قضايي ، امنيتي و مالياتي با محدوديت روبرو باشد از طريق سامانه پيامك به آن اطلاع رساني مي شود تا بتواند بر اساس آن برنامه ريزي لازم را براي خود انجام دهد و فرصت كافي براي تمديد ، صدور مجدد و گرفتن رواديد را داشته باشد .
وي با تاكيد بر حفظ گذرنامه ها به عنوان سند معتبر اظهار داشت: اگر گذرنامه فردي مخدوش و يا گم شود سامانه خاصي براي اطلاع رساني ثبت آن وجود دارد ، پس از ثبت موضوع فقدان، كميسيوني متشكل از چند شخصيت حقوقي تشكيل مي شود كه پس از درخواست فرد ، با رعايت محدوديت زماني يك تا شش ماه به دليل سهل انگاري در نگهداري از داشتن گذرنامه محروم و پس از آن صادر مي شود ، در صورتي كه فرد محق بوده و يا بيماري خاصي داشته باشد اين موضوع از راه هاي ديگر حل و بازه زماني آن كم خواهد شد .
وي به مديريت تردد و كنترل گذرنامه ها در ايام اربعين حسيني به عنوان يك اقدام مثبت مديريتي جمهوري اسلامي اشاره كرد و گفت: بيش از دو ميليون زائر در اين ايام از مرز ايران وارد عراق مي شوند كه همه آنها نيازمند گذرنامه و رواديد هستند كه اين مجموعه توانسته با توانمندي و قابليت خاص آن را مديريت كند .
بابايي افزود : ايجاد كنترل در بازرسي هاي مرزي ، كنترل اسناد مسافرتي و احراز هويتي كار سنگيني است كه جمهوري اسلامي موفق شده به كمك الكترونيكي كردن گذرنامه ها و رواديد به خوبي آن را مديريت و اجرا كند .
وي يكي از چالش هاي كشورها را هماهنگ كردن مجموعه ها در صدور و كنترل گذرنامه در مرزها دانست و گفت : بسياري از كشورها با اين مشكل روبرو هستند و جمهوري اسلامي در اين راستا و براي برطرف ساختن اين مشكل با ايجاد مديريت واحد براي مرجع صادر كننده و كنترل كننده گذرنامه آن را حل كرده است .
هشتمين اجلاس بين المللي ايكائو كه از روز دوشنبه در مركز همايش هاي بين المللي كيش آغاز شده امروز نيز با سخنراني مسئولان و كارشناسان ادامه داشت.
اين اجلاس فردا (چهارشنبه) به كار خود پايان مي دهد .
1630**1641

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صدور بيش از 17 ميليون گذرنامه در بازه زماني پنج سال» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X