گراني بليت ايرلاين‌ها در سايه آزاد‌سازي قيمت‌ها

آزادسازي و در نهايت گراني بليت هواپيما مدتي است كه باعث شده سفر هوايي از برنامه قشر متوسط و ضعيف حذف شود. اين در حالي است كه آنهايي هم كه توان سفر رفتن با هواپيما را دارند از خدمات ايرلاين‌ها راضي نيستند و معتقدند با گراني نرخ بليت‌ها چيزي عوض نشده است.

البته هر چند با اجرايي شدن برجام و اضافه شدن چند هوايما به ناوگان هوايي ايران اميدواري‌ها براي بهبود وضعيت بهتر شده اما هنوز هم پروازها تاخير مي كنند، صندلي ها اتوبوسي و بي كيفيتند، كيفيت غذاها و خدمات نامناسب است و اين چرخه همچنان ادامه دارد.

اوايل آذرماه سال گذشته بود كه خبر آزادسازي نرخ بليت هواپيما اعلام شد تا به وسيله آن نرخ بليت در ۱۷۰ مسير داخلي آزاد شود. در حالي كه بارها اعلام شده بود آزادسازي به معني بالا رفتن قيمت ها نيست اما اين بار هم قيمت ها به طور سرسام آوري افزايش يافت؛ طوري كه قيمت بليت تهران- مشهد به ۵۰۰ هزارتومان رسيد و نرخ بليت‌هاي چارتري نجومي شد.

بعد از آن هم در آستانه نوروز ۹۵، ناصر گلدوست، دبير انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرت هوايي از افزايش حداقل ۳۰ درصدي قيمت بليت هاي چارتري در ايام نوروز خبر داد و اعلام كرد: در شراط فعلي فروش بليت هاي تك نفره چارتي به علت فرا رسيدن تعطيلات نورزو محدود شده است و چارتر فروش ها بليت هاي چارتري را براي فروش نوروزي به تورها مي فروشند.

با اين حال اما در همان روزها هم اما شركت‌هاي هواپيمايي بليت هواپيما را بيشتر از ۳۰ درصد به آژانس هاي هواپيمايي مي فروختند تا بر گراني بليت هواپيما دامن بزنند.

گرانفروشي ايرلاين‌ها بعد از آزادسازي نرخ‌ها
حالا اما خبر رسيده است كه ۳۲۱ دفتر خدمات مسافرت هوايي به دليل گران فروشي تعليق شدند. هر چند گفته مي‌شود طرح آزادسازي بليت هواپيما موجب افزايش سه برابري حجم پروازها، كاهش ۳۰درصدي قيمت‌هاي بليت، پيدايش خطوط هوايي ارزان قيمت و حذف بنگاه‌هاي غيربازده در اثر رقابت بين آنها مي‌شود اما به نظر مي‌رسد اين اتفاق در ايران تنها باعث تعطيلي ايرلاين‌ها شده است چرا كه سازمان‌هاي نظارتي را به دليل گران فروشي‌هاي بي حد و حصر، بيش از بيش فعال كرده و در عين حال نه خبري از ارتقاي كيفيت پرواز هست و نه خبري از بهبود خدمات.
البته شركت‌هاي هواپيمايي معتقدند كه افزايش قيمت بليت هواپيما به دليل افزايش قيمت سوخت بوده و خدماتي مانند ايمني پرواز، حركت به موقع، كيفيت پرواز و خدماتي كه از سوي ايرلاين‌ها و فرودگاه‌ها به مسافران ارائه مي‌شود، بوده كه ارتباطي به افزايش قيمت بليت ندارد و به گراني‌هاي خود ادامه مي دهند.

چگونه مجوز ايرلاين‌ها لغو مي شود؟
كار به جايي رسيده كه مشاور رسانه‌اي رئيس سازمان هواپيمايي كشوري، اعلام كرده: قوانين و مقررات مشخصي توسط سازمان هواپيمايي كشوري براي دفاتر خدمات مسافربري وجود دارد كه اين قوانين را به صورت موردي و مرتب از طريق دفتر نظارت شركت‌هاي هواپيمايي و موسسات هوانوردي ارائه مي‌دهد. بر اساس اين قوانين نيز بازرسي‌هايي از اين دفاتر انجام مي‌‍شود. حال هر كدام از اين دفاتر قوانين و مقررات را رعايت نكنند، تعليق شده و يا مجوز آنها لغو مي‌شود.

بنابراين شركتي كه به اخطار‌هاي سازمان هواپيمايي توجه نكند، ابتدا تعليق شده و مدتي به آن شركت مهلت داده مي‌شود تا خود را با قوانين سازمان هواپيمايي همگام سازد. اگر اين قوانين را اجرا كرد به كار خود بازمي‌گردد و اگر اينطور نشد لغو مجوز خواهد شد.

به عنوان مثال، اگر يك دفتر مسافربري مدير عامل يا مكان خود را تغيير داد و سازمان هواپيمايي كشور را در جريان قرار نداد، مجوز آن لغو مي‌شود. بعضي از اين دفاتر بدون توجه به هشدار‌هاي سازمان، قيمت‌هاي خود را تغيير مي‌دهند و دست به گرانفروشي مي‌زنند كه اين دفاتر هم لغو مجوز مي‌شوند.

البته پيش از اين هم سازمان هواپيمايي در گذشته اعلام كرده بود نرخ بليت دفاتر خدمات مسافربري هوايي بايد نرخي باشد كه شركت طرف قرارداد آنها اعلام كرده و در سايت رسمي خود قرار داده است. اگر يك دفتر خدماتي بيشتر از نرخي كه شركت طرف قرارداد اعلام كرده، بليت به فروش برساند، متخلف است و بايد با آن دفتر برخورد شود. حالا بايد منتظر ماند و ديد اين سختگيري‌ها مي تواند باعث شود كه ايرلاين‌ها از گرانفروشي دست بردارند يا اين وضعيت همچنان ادامه دار خواهد بود.
منبع: فردا

[ منبع این خبر سایت الف-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گراني بليت ايرلاين‌ها در سايه آزاد‌سازي قيمت‌ها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت الف-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X