سازمان امورمالیاتی طبق قانون مالیات وصول می كند/از حقوق بالای مدیران آگاهیم

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، سيدكامل تقوي نژاد امروز (سه شنبه) در پايان پنجمين اجلاسيه دوره ششم نمايندگان اتاق اصناف ايران در جمع خبرنگاران افزود: هر نوع فعاليت و پرداخت حقوق در كشور مشمول ماليات است.
وي «ماليات تكليفي حقوق» ر ااز اقسام ماليات ها برشمرد و گفت: با توجه به اينكه پس از پرداخت هر ماليات بايد صورت وضعيت آن تا ماه بعد به سازمان امور مالياتي اعلام شود، ذي حسابان و مديران مالي بايد نسبت به پرداخت ماليات و كسر ماليات از آن حساب اقدام كنند.
وي ادامه داد: هركسي به ميزان حقوق پرداختي خود، بايد طبق جدولي كه بخشي از آن شامل معافيت مالياتي 10 و 20 درصدي است، ماليات پرداخت كند.
رئيس كل سازمان امور مالياتي كشور، موضوع يكسان شدن ماليات بر حقوق اشخاص دولتي و غيردولتي (كه در گذشته دولتي ها كمتر پرداخت مي كردند)، را يادآورشد و گفت: حقوق و دريافتي افراد تا سطح 13 ميليون و 500 هزار ريال در ماه از پرداخت ماليات معاف است؛ مابه التفاوت آن تا هفت برابر اين رقم مشمول ماليات 10 درصدي و بيشتر از آن مشمول ماليات 20 درصدي خواهد شد.
وي تصريح كرد: اين سازمان متوجه دريافت حقوق بالاي برخي از افراد و مديران است، اما به چنين مسائلي ورود نكرده و هيچگاه اين حقوق ها را اعلام نمي كند. در واقع سازمان امور مالياتي مسئول سطح حقوق دريافتي افراد نيست و طبق قانون به دريافت ماليات از افراد مي پردازد.

** چگونگي محاسبه ماليات سال 94
رئيس سازمان امور مالياتي اظهار داشت: مبناي دريافت ماليات سال گذشته، ماليات قطعي سال پيش از آن است؛ چنانچه ماليات برخي افراد در سال 93 مشخص نبوده و برگ قطعي صادر نشده باشد، برگ قطعي سال 1392 ملاك عمل قرار گرفته و علاوه بر آن، اضافه هايي كه در سال 93 نسبت به 92 توافق شده بود، محاسبه مي شود.
اين مقام مسئول خاطرنشان كرد: چنانچه افرادي نسبت به پرداخت همه ماليات تعلق يافته تا خردادماه امسال اقدام كنند، برگ قطعي آنها تا 15 مرداد ماه صادر مي شود؛ اما چنانچه بخواهند بخشي از ماليات را در خرداد و بخشي ديگر را در تيرماه پرداخت كنند، برگ قطعي آنها تا 15 شهريورماه صادر مي شود.
وي اضافه كرد: افرادي كه بخشي از ماليات را در خردادماه، بخشي ديگر را در تيرماه و بقيه را در چهار قسط تا مهرماه پرداخت كنند، در آبان ماه از اين مزيت (صدور برگ قطعي) برخوردار مي شوند.
به گزارش ايرنا، درآمد مالياتي در قالب بودجه 1395 افزايش 110 هزار ميليارد ريالي (11 هزار ميليارد توماني) دارد و درواقع دولت براي تأمين منابع بودجه امسال با كاهش معافيت‌هاي مالياتي و گسترش چترمالياتي - نه با افزايش ماليات كساني كه هم‌اكنون ماليات مي‌پردازند- نسبت به رشد ماليات اقدام كرده و سهم درآمدهاي مالياتي افزوده شده و منابع آن را از 740 هزار ميليارد ريال ( 74 هزار ميليارد تومان) به 850 هزار ميليارد ريال (85 هزار ميليارد تومان) افزايش داده است.
براساس احكامي كه در ضوابط اجرايي بودجه 95 و همچنين سياست‌هاي كلي برنامه ششم آمده است، بسياري از نهادهايي كه تاكنون از پرداخت ماليات معاف بوده‌اند يا از تخفيف‌هاي مالياتي برخوردار بوده‌اند، بايد همانند ساير بخش‌ها ماليات بپردازند. اين احكام يكي از مهمترين دلايل رشد 14 درصدي درآمدهاي مالياتي در بودجه امسال است.
اقتصام ** 3065 ** 1559 ** 2023

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سازمان امورمالیاتی طبق قانون مالیات وصول می كند/از حقوق بالای مدیران آگاهیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X