ایران و هلند برای تشكیل كنسرسیوم مشترك در بخش كشاورزی توافق كردند

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت جهاد كشاورزی، نشست كمیسیون مشترك همكاری های كشاورزی با حضور هیات های دولتی و خصوصی ایران و هلند در محل وزارت جهاد كشاورزی برگزار شد.
در این كنسرسیوم بر تولید محصولات كشاورزی، ارتقای استانداردهای تولید، برندسازی، مدیریت صادرات و استفاده از قابلیت های هلند در شبكه های توزیع بین المللی تاكید می شود.

** نیاز ایران به تكنولوژی هلند در بكارگیری روش آبیاری نوین
«علیمراد اكبری» معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی، «بهره وری، تكنولوژی و فنآوری، حفاظت و اصلاح خاك، مدیریت آب در مزرعه و تحقیق، آموزش و ترویج كشاورزی» را از محورهای مهم همكاری ایران و هلند برشمرد.
وی با بیان اینكه رویكرد برنامه های كشاورزی بر توسعه عمودی تولیدات از طریق افزایش بهره وری است، گفت: توسعه افقی تولیدات كشاورزی با رعایت حفظ محیط زیست و توسعه پایدار محقق خواهد شد.
اكبری ادامه داد: ما بهره وری را در سه سطح حوضه های آبریز، مزرعه و گیاه دنبال می كنیم.
وی اظهارداشت: یكی از راهكارهای بالابردن بهره وری مصرف آب، توسعه سیستم های نوین آبیاری در اراضی كشاورزی است و ما در یك برنامه 10 ساله برای چهار میلیون هكتار برنامه ریزی كرده ایم.
معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی، سطح كنونی اجرای سیستم های نوین آبیاری در كشور را یك میلیون و 500 هزار هكتار و سطح اجرایی شبكه های فرعی را 2.4 میلیون هكتار عنوان كرد.
وی انتقال محصولات پر مصرف آب به داخل گلخانه ها، نشاء كاری، كشاورزی حفاظتی و مدیریت آب با كمك بهره برداران را از برنامه های اساسی وزارت جهاد كشاورزی عنوان كرد.
اكبری گفت: موضوع آب در برنامه ششم توسعه به طور خاص دیده شده و ما برای افزایش بهره وری آب كشاورزی به تجربه ها و تكنولوژی كشورهای پیشرو نیاز داریم.

** همكاری ایران و هلند در ساخت یك هزار هكتار باغ های جدید
مدیركل دفتر میوه های سردسیری و مجری طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار، «انتقال دانش فنی، ژرم پلاسم، انتقال نهال، صنایع فرآوری به ویژه در زمینه مركبات پسته، كشمش و خرما» را از زمینه های همكاری میان ایران و هلند در بخش باغبانی عنوان كرد.
وی افزود: یكی از مشكلات ما مساله سرمازدگی باغات میوه است و كشور هلند می تواند از نظر هواشناسی با سیستم های پیشرفته به ما كمك كند.
رویین تن، به 2.5 میلیون هكتار سطح باغات ایران اشاره كرد و گفت: از این سطح سالیانه 17 میلیون تن میوه تولید می شود.
وی ادامه داد: در ایران سالیانه چهار میلیون تن مركبات، 3.5 میلیون تن سیب درختی، 2.3 میلیون تن انگور، 800 هزار تن انار و 800 هزار تن خشكبار تولید می شود.
مدیركل دفتر میوه های سردسیری وزارت جهاد كشاورزی به برنامه های معاونت امور باغبانی برای ساخت باغات جدید در سطح بیش از یك هزار هكتار اشاره و افزود: هلند می تواند در ساخت این باغ ها با كشورما همكاری داشته باشد.

** سرمایه گذاری مشترك ایران و هلند در بذر هیبرید سبزی و صیفی
«سیدحمید كیایی» مدیر كل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد كشاروزی، گفت: ایران برنامه 10 ساله برای افزایش سطح گلخانه ها به 58 هزار هكتار دارد.
وی سطح كنونی گلخانه های كشور را 10 هزار و 500 هكتار عنوان كرد و اظهار داشت: برنامه ما افزایش 48 هزار هكتاری در سطح گلخانه های كشور است.
كیایی با بیان اینكه ساخت گلخانه های جدید، با منابع داخلی و منابع و امكانات كشورهای پیشرفته صورت می گیرد، سرمایه گذاری های مشترك ایران و هلند در زمینه ساخت گلخانه های جدید را خواستار شد.
وی گفت: دو كشور می توانند بذرهای هیبرید سبزی و صیفی را با سرمایه گذاری های مشترك در ایران تولید كنند.

** درخواست ایران از هلند برای همكاری در پرورش ماهی در قفس
«عیسی گلشاهی» مدیر كل دفتر بهبود كیفیت، فرآوری و توسعه بازار سازمان شیلات ایران نیز در این نشست، فرآوری، برندسازی و بازار یابی را از زمینه های همكاری میان ایران و هلند عنوان كرد.
وی افزود: این همكاری ها می تواند با سرمایه گذاری های مشترك در حوزه های فنی، تولید، پرورش، برندسازی، تكثیر و پرورش و تغذیه ماهیان قزل آلای رنگین كمان صورت گیرد.
گلشاهی، همچنین خواستار همكاری مشترك ایران و هلند در زمینه تولید واكسن بی.اچ.اس(BHS) و تولید ماهی در قفس متناسب با شرایط ایران شد.

** هلند به صادرات محصولات كشاورزی ایران كمك می كند
«كریدز كنست» مدیركل امور روابط اتحادیه اروپا و بین الملل وزارت اقتصاد هلند نیز در این نشست زمینه های همكاری دو كشور را گسترده توصیف كرد و گفت: موضوع های مطرح شده در این نشست به شناخت بیشتر هلند از برنامه های توسعه ای ایران در بخش كشاورزی كمك خواهد می كند.
وی، بر تبادل منظم هیات های میان دو كشور و نگاه یكپارچه و جامع به موضوع ارتقای بهره وری كشاورزی نیز تاكید كرد و گفت: هلند دومین صادركننده محصولات كشاورزی به جهان و همچنین وارد كننده این محصولات است و شبكه های توزیع وسیعی دارد كه می تواند از طریق آن برای صادرات محصولات كشاورزی ایران استفاده كند.
به گزارش ایرنا، این دومین سفر وزیر امور اقتصادی هلند و هیات تجاری همراه وی به ایران در 6 ماه گذشته است. وی آذرماه 1394 در صدر یك هیات بازرگانی در نشست سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (جی.یی.سی.اف) در تهران حضور یافت. در این سفر تفاهم‌نامه همكاری‌های كشاورزی ایران و هلند بین دو كشور امضا شد.
محصولات گل و گیاه با 8.3 میلیارد یورو، گوشت با 7.7 میلیارد یورو، لبنیات و تخم‌مرغ با 7.2 میلیارد یورو، سبزیجات با 6.2 میلیارد یورو و میوه با 4.9 میلیارد یورو، پنج محصول برتر صادراتی كشور هلند در سال 2015 میلادی بوده‌اند.
میزان صادرات محصولات كشاورزی هلند در سال 2015، بیش از 82 میلیارد یورو بوده است كه نسبت به سال قبل (2014 میلادی)، 700 میلیون یورو افزایش داشته است.
صادرات محصولات كشاورزی هلند 18.8 درصد كل صادرات این كشور را تشكیل می‌دهد.
این كشور بیشترین صادرات را به آلمان با 20.9 میلیارد یورو، بلژیك با 8.5 میلیارد یورو، انگلیس با 8.3 میلیارد یورو، فرانسه 6.9 میلیارد یورو و ایتالیا 3.3 میلیارد یورو دارد.
اقتصام**9186 ** 2023

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایران و هلند برای تشكیل كنسرسیوم مشترك در بخش كشاورزی توافق كردند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X