نپال اخراج سفير هند از كاتماندو را رد كرد

به گزارش ايرنا،رسانه هاي نپال در روزهاي اخير و همزمان با افزايش تنش در روابط هند و نپال از آمادگي دولت اين كشور براي لغو مصونيت ديپلماتيك سفير هند و اخراج وي ازاين كشور خبر داده بودند.
لغو سفر رئيس جمهوري نپال به هند نقش مهمي در افزايش تنش و رواج اين شايعات داشته است.
مقامات هندي در اظهار نظرهايي ناخشنودي خود را از رواج اين شايعات عنوان كردند.
«كمال تاپا» معاون نخست وزير نپال با رد اخراج سفير هند در نپال گفت كه اين شايعات با هدف ضربه زدن به روابط دهلي نو- كاتماندو منتشر مي شود.
مقامات دولتي نپال درچند روز گذشته هند را به تلاش براي براندازي دولت كنوني اين كشور متهم كردند.
«ديپ كمار اوپاديا»سفير نپال در هند نيز روز گذشته به دنبال افزايش شايعات درخصوص همكاري وي براي سرنگوني دولت «كي.پي.شرما اولي» نخست وزير اين كشور از كار بركنار شده بود.
بحران سياسي جديد در نپال از هفته گذشته به دنبال درخواست «پوشيا كمال داهال » نخست وزير اسبق اين كشور براي تشكيل دولت ائتلافي جديد وارد مرحله جديدي شد.
«گوپال كانال» يك مقام ارشد در دفتر «كي.پي.شرما اولي» نخست وزير نپال گفت كه وزارت خارجه نپال هفته گذشته درتماس با «راجنيت راي» سفير هند در نپال از او خواست كه تلاش هاي سياسي براي براندازي دولت را متوقف كند.
اين مقام نپالي ادعا كرد كه طرح براندازي دولت كنوني با حمايت هند اجرا مي شود.
مقامات ارشد هند با رد اين ادعاي نپال گفته اند كه بحران جديد در روابط دو جانبه هند و نپال به دليل رفتار غير ديپلماتيك «شرما اولي» نخست وزير اين كشور است .
سفر ماه گذشته نخست وزير نپال به چين و امضاي توافقنامه حمل و نقل با اين كشور،سبب افزايش بي اعتمادي در روابط دهلي نو و كاتماندو شد.
نپال ادعا كرده است كه هند از گروه هاي مدهسي معترض در مسدود كردن مرزها و فشار بر دولت نپال حمايت كرده است.
گروه هاي اقليت مدهسي در اعتراض به قانون اساسي جديد اين كشور با مسدود كردن مرز هند و نپال باعث كمبود مواد سوختي دراين كشور شدند.
تلاش دولت كمونيستي نپال براي افزايش روابط با چين باعث افزايش تنش بين دو كشور و رنجش هندي ها شده است .
*آساق*267*1600

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نپال اخراج سفير هند از كاتماندو را رد كرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X