سايه اقتصاد چين بر روابط هند با همسايگانش

خبرگزاري اسپوتنيك روسيه در گزارش خود به سهم هند در اجراي پروژه هاي مشترك با همسايگان اين كشور نظير نپال، بوتان، سري لانكا، بنگلادش و مالديو اشاره كرده و از كاهش قابل توجه ميزان كمك هاي مالي به آنها در سال هاي اخير خبر داده است.
با استناد به آمار وزارت امور خارجه اين كشور، سومين اقتصاد بزرگ آسيا (هند)ارائه وام و كمك هاي مالي به كشورهاي همسايه خود را كاهش داده و در برخي موارد به طور كامل متوقف كرده است.
براساس اين آمار، بيشترين اين كاهش ها در بسته هاي مالي هند به مالديو صورت گرفته است كه از حدود 27 ميليون دلار در سال مالي 2016-2015 به حدود 6 ميليون دلار در سال مالي جاري كاهش يافته است كه وزارت خارجه هند، علت آن را شرايط سياسي در مالديو و شفاف نبودن فرصت هاي سرمايه گذاري در اين كشور توصيف مي كند.
هند پيش از اين نيز در سال 2011 وعده 75 ميليون دلار كمك مالي به مالديو را داده و با اين حال از پرداخت آن به دلايل نامعلوم خودداري كرده بود.
درعين حال، سرمايه گذاري هند در پروژه هاي ديگر همسايه خود - نپال - نيز كه ميانگين آن به طور سالانه برابر با حدود 60 ميليون دلار بوده است، در بودجه امسال اين كشور تنها حدود 40 ميليون دلار پيش بيني شده است. به همين ترتيب كمك هند به بنگلادش از 37 به حدود 22 ميليارد دلار، به افغانستان از 102 به 78 ميليون دلار و به سري لانكا از 75 به 34 ميليون دلار كاهش يافته است.
يك مقام ارشد دولت هند، كه خواست نامش فاش نشود در اين رابطه به اسپوتنيك گفت: ناتواني هند در مشاركت در پروژه هاي سرمايه گذاري كشورهاي همسايه يك هشدار جدي براي اقتصاد اين كشور است.
وي افزود: وزارت دارايي هند ديگر تمايلي به تامين اعتبار پروژه هاي خارجي ندارد و اين موضوع مي تواند بر پروژه هاي در دست اقدام كشورهاي همسايه نيز تاثيرگذار باشد.
اين مقام هندي گفت: اين موضوع مي تواند به زيان هند تمام شود چرا كه از سوي ديگر چين سرمايه زيادي به اين كشورها آورده است.
پروفسور «بي.آر ديپاك» از مركز مطالعات چين و امور شرق آسيا در دانشگاه «جواهر لعل نهرو» معتقد است: ناتواني شركت هاي داخلي و نبود ظرفيت هاي لازم مانع اصلي در پروژه هاي كلان برون مرزي بوده و نبود سرمايه لازم نيز در اين زمينه بي تاثير نيست.
وي افزود: اين درحالي است كه چين بيش از 40 ميليارد دلار به اين موضوع اختصاص داده و سرمايه، تجربه و مهارت لازم را در اختيار دارد كه ما در حال حاضر از آن بي بهره ايم.
وي با اشاره به روابط اخير ميان هند و نپال افزود: نپال در تلاش براي ايجاد توازن در روابط خود با هند و چين بوده و عجيب نيست كه وقتي ما با همسايگان دشمني كنيم آنها مشتاق به توسعه روابط با چين خواهند بود و اين موضوع براي دهه ها در جريان بوده است.
'ديپاك' افزود: دشمني ما با همسايگان، زمينه را براي نقش پذيري بيشتر چين فراهم مي كند و ابن موضوع جديدي نيست.
به گزارش ايرنا، روابط هند و نپال هم اكنون به پايين ترين سطح خود در يك سال گذشته رسيده است.
اعتراض هاي داخلي و خارجي به قانون اساسي جديد نپال كه سال گذشته با انسداد يك گذرگاه حياتي در مرز ميان دو كشور همراه شد، نپال را در آستانه بحران غذا، سوخت و دارو قرار و كاتماندو را به سمت توسعه روابط با پكن سوق داد.
حال با بازگشايي مرز ميان هند و نپال و عادي شدن روابط، نپال اميدوار است كه يك توازن مناسب در روابط خود با اين دو اقتصاد بزرگ آسيا ايجاد كند.
آساق**9386**3077**1392

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سايه اقتصاد چين بر روابط هند با همسايگانش» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X