پكن: آمریكا و ناوهای این كشور همچنان برای چین تهدید هستند

به گزارش ایرنا، «لو كانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران در واكنش به اقدام نظامی ناو «لارنس» آمریكایی اظهار داشت: با اینكه چین و نهادهای ذیربط بارها نسبت به این موضوع به آمریكا اعتراض كرده اند اما كشتی های این كشور بدون توجه به این موضوع بار دیگر به طور غیرقانونی وارد حریم آبی چین در دریای جنوبی شده و قوانین بین المللی را نقض كردند.
او گفت كه حضور ناو آمریكایی در اطراف جزایر مرجانی «بونگ شو» از جزایر وابسته منطقه «نانگشا» آن هم بدون داشتن مجوز لازم از سوی دولت چین، یك تهدید محسوب می شود و واشنگتن باید نسبت به این موضوع پاسخگو باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین با ابراز تاسف از رفتار در پیش گرفته شده توسط واشنگتن، آن را نقض حاكمیت چین دانسته است.
وی ادامه داد: به رغم همه مخالفت هایی كه صورت گرفته آمریكا همچنان برای ما و جزایر ما یك تهدید محسوب می شود و امنیت و ثبات منطقه را با رفتارهای نامناسب، تهدید می كند. بنابر این ما با این رفتار به شدت مخالفت می ورزیم و همچنان تدابیر لازم را برای حراست از خود اتخاذ خواهیم كرد.
«لو كانگ» ادامه داد: ما همچنان اصرار می ورزیم كه این منطقه و جزایر موجود در آن بر اساس اسناد موجود متعلق به چین است و هیچ تهدیدی نیز كشتی های عبوری در آن را تهدید نمی كند. اما آمریكا سعی دارد به بهانه های واهی منطقه را ناامن جلوه دهد، موضوعی كه همه كشورها به آن واقف‌اند و نسبت به حقیقت مطلب آگاهی دارند.
سخنگوی دولت چین همچنین گفت: این مضحك است، كشوری كه خود قوانین دریاها را مراعات نكرده و به بسیاری از كنوانسیون های بین المللی و معاهدات مربوط به حقوق آبها و دریاها ملحق نشده حالا پرچم دار حراست و پشتیبانی از دریانوردی آزاد در دریای جنوبی شده است.
وی همچنین گفت: آن چیزی كه در حال حاضر كاملا مسلم است و ما می توانیم با صراحت اظهار كنیم این است كه پرواز هواپیماها و جنگنده های آمریكایی و ورود كشتی های جنگی این كشور به منطقه بزرگترین تهدید و خطر برای امنیت و كل ثبات دریای جنوبی محسوب می شود.
«لو كانگ» ادامه داد: در واقع ورود این تجهیزات و نظامی كردن منطقه توسط آمریكا است كه آزادی كشتیرانی را در دریای جنوبی به خطر می اندازد و تهدیدی جدی محسوب می شود.
آمریكا از سال 1979 میلادی اقدام به اجرای راهبرد آزادی دریانوردی كرده اما چین می گوید كه چنین حركت هایی فقط تلاش برای حراست از منافعی است كه آمریكایی ها در آبهای دیگر نقاط دنیا درصدد تامین آن هستند.
چین بارها از آمریكا خواسته است به جای ایجاد تنش به دنبال تحركاتی باشد كه ضامن صلح و ثبات در مناطق دریایی است.
پنتاگون پیشتر اعلام كرده كه به رغم مخالفت ها و اعتراضات چین به گشت زنی های دریایی و هوایی در دریای جنوبی ادامه می دهد.
آمریكا در پی تحركات نظامی خود در دریای جنوبی درصدد دسترسی به پنج پایگاه نظامی فیلیپین است كه این موضوع نیز باعث نگرانی و خشم چین شده است.
آساق**1597

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پكن: آمریكا و ناوهای این كشور همچنان برای چین تهدید هستند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X