ماجرای یک بام و دو هوای ریل ملی

با گذشت مدتی نسبتا طولانی از عقد قرارداد مشترک راه آهن با شرکت ذوب آهن اصفهان برای ساخت ریل ملی به نظر می رسد هنوز نقشه راه دقیقی در این زمینه در دستور کار قرار نگرفته است، مساله ای که از یک سو باعث شده ذوب آهن نسبت به اقدامات راه آهن گلایه داشته باشد و از سوی دیگر خطوط جدید کشور بدون ریل بمانند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، پس از آنکه شرکت ذوب آهن اصفهان متعهد شد تا در زمانی کوتاه شرایط را برای ساخت و عرضه ریل ملی فراهم کند، راه اهن اعلام کرد می تواند بخش قابل توجهی از نیازهای زیرساختی را از این طریق جبران کند. با وجود این همگرایی اما آنچه در عمل اتفاق افتاد تاخیر چند باره در رسیدن ریل ملی و خالی ماندن دست راه آهن و شرکت ساخت برای تکمیل طرح های جدید ریلی بود.

موضوعی که هرچند مسولان ذوب آهن به وجود آمدن آن را به دلیل محدودیت منابع مالی و برخی تغییر و تحولات قطعی می دانستند اما آنچه در عمل مهم بود نیاز به روز زیرساخت های جدید مانند راه آهن همدان یا قزوین – رشت به ریل های جدید بود.

این نیازها که تعویق آنها نشدنی به نظر می رسید باعث شد بار دیگر بحث وارد کردن ریل از کشورهای خارجی مطرح شود تا قرارداد خرید ریل از هند که صحبت آن از چند سال قبل آغاز شده بود با قدرتی بیشتر پیگیری شود.

هرچند طبق اعلام مدیرعامل راه اهن بخش قابل توجهی از این قرارداد به شکل فاینانس و از سوی دولت هند انجام می گیرد و ایران در عمل مبلغ چندانی برای این ریل ها نمی پردازد اما باز هم خبر نهایی شدن این قرارداد صدای تولید کنندگان داخلی را در آورده که این اتفاق باعث نادیده انگاشته شدن توان تولیدی کشور خواهد شد. موضوعی که حالا و طبق اعلام آخوندی وزیر راه و شهرسازی ال سی آن نهایی شده و باید در انتظار اجرای نهایی آن بود.

آنچه در عمل اتفاق افتاده به نوعی به هر دو بخش این داستان حق می دهد. از یک سو راه آهن و شرکت ساخت نیازی جدی به ریل هایی دارند که طرح های توسعه ای راه اجرایی کنند و از سوی دیگر ذوب آهن خط تولیدی را راه اندازی کرده که با وجود تاخیرهای چندباره هزینه ای گزاف برای آن متحمل شده است. هرچند راه آهن اعلام کرده در صورت رسیدن ریل ملی همه محصولاتش را خریداری خواهد کرد اما با توجه به خوش قولی خارجی ها و امتیازاتی که برای فروش محصولاتشان ارائه می کنند شاید آینده این ریلملی همچنان در هاله ای از ابهام باشد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ماجرای یک بام و دو هوای ریل ملی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X