گزارشي از مقاله هاي ارائه شده در اولين روز همايش ملي انسان، جامعه، سلامت

به گزارش ايرنا، ايت الله سيد محمد غروي عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با ارائه مقاله اي تحت عنوان چند بعدي نگري به سلامت رواني گفت: نگاه تك بعدي به سلامت سبب ناديده انگاري اثر ساير ابعاد وجودي انسان در امر سلامت است و بايد سلامت معنوي و روحي را نيز مدنظر قرار دهيم.
وي بيان داشت: در حقيقت تطبيق نگاه هاي روانشناختي به فرايند سلامت و بيماري و تطبيق آن با توجه به منابع اسلامي براي شناسايي زمينه هاي معرفي يك نگاه جامع و چند بعدي به سلامت است.
وي ادامه داد: تا زماني كه انسان بتواند حالت تعادل خود را حفظ كند قدرت تشخيص صلاح و فساد خود را دارد، در صورتي كه اگر فرد از اين تعادل به دليل نگهداري و نهان كردن پديده هاي ناهمساز با خود خارج شود سلامتي او به خطر مي افتد و بسياري از يافته اي علمي، يافته اين تحقيق را تاييد مي كند.
يكي از دانشجويان كارشناسي ارشد روانشناسي باليني نيز با اشاره به اهميت بررسي نقش خودكنترلي در سلامت روان از ديدگاه قرآن كريم، بررسي ديدگاه روانشناسي در خصوص تاثير خودكنترلي در سلامت روان را مهم ذكر كرد.
جواد نجم آبادي زاده با ارائه مقاله اي تحت عنوان «نقش خود كنترلي در سلامت روان از ديدگاه قرآن و روانشناسي» افزود: بايد شباهت هاي ديدگاه قرآن كريم و روانشناسي در خصوص تاثيرخودكنترلي مورد بررسي دقيق كارشناسان قرار گيرد.
وي ادامه داد: خودكنترلي از ديدگاه قرآن كريم و روانشناسي نقش بسزايي در سلامت روان دارد و شباهت هاي زيادي بين ديدگاه قرآن كريم و روان شناسي در اين خصوص وجود دارد.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان نيز با ارائه مقاله اي تحت عنوان « معرفي مدل جامع پيشگيري از اعتياد با تاكيد بر ديدگاه بين رشته اي» ، اعتياد را مهم ترين دغدغه خانواده ها و مردم جامعه ذكر كرد و گفت: برآوردهاي آماري نشان مي دهد كه در هر دو و نيم دقيقه يك نفر در معرض اعتياد و يا سوء مصرف مواد مخدر قرار مي گيرد.
سيد رضا اسحاقي افزود: توليد مواد مخدر در كشورهاي همسايه، انداختن توپ اعتياد به دستگاه هاي آموزش همگاني با اشاره به توقف مدرك تحصيلي اكثر معتادان در مقطع راهنمايي و متوسطه و گره زدن معضل اعتياد به ديگر مسائل اجتماعي از قبيل ايدز، بيكاري، فقر، طلاق و زندان از جمله عواملي هستند كه نشان از سردرگمي و آشفتگي در نحوه برخورد با آسيب اعتياد دارند.
وي بيان داشت: عوامل مختلفي در بروز اعتياد مطرح هستند كه مويد نوعي بي ايماني و بي اعتقادي و يا حتي مسئوليت گريزي نسبت به شناخت صحيح، همه جانبه، واقع گرايانه و متعهدانه معضل اعتياد است.
وي تاكيد كرد: كشور ما در حال حاضر در حالي درگير معضل اعتياد است كه بايد الگويي همه جانبه مبتني بر سطوح پيشگيري مبتني بر ابعاد چند گانه سلامت انسان معرفي كند.
در ادامه اين همايش علمي، عصر امروز سه نشست علمي با عنوان هاي «دين، اخلاق و سلامت»، «علوم رفتاري و سلامت» و « جامعه شناسي، سياستگذاري و سلامت» با حضور استادان برجسته دانشگاهي برگزار مي شود.
نخستين همايش ملي بين رشته اي «انسان، جامعه ، سلامت» روز سه شنبه با حضور استادان و دانشجويان حوزه و دانشگاه در تالار شيخ مفيد دانشگاه قم آغاز به كار كرد.
اين همايش به مدت سه روز در محورهاي دين و سلامت، اخلاق و سلامت، انسان و سلامت، روان و سلامت، جامعه و سلامت، مباني نظري علوم پزشكي و سلامت، پديده شناسي و سلامت، سياستگذاري و سلامت و ورزش و سلامت ترتيب يافته است.
7408/ 6133/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزارشي از مقاله هاي ارائه شده در اولين روز همايش ملي انسان، جامعه، سلامت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X