تمركز برگردشگري ساحل و جنگل در مازندران موجب غفلت از ديگرحوزه ها شد

به گزارش خبرنگار ايرنا، دلاور بزرگ نيا روز سه شنبه در نخستين روز از همايش ملي توسعه پايدار گردشگري كه به مدت دو روز در دانشگاه مازندران در حال برگزاري است، افزود : از سويي هم نتوانستيم در هيچ يك از اين دو بخش برنامه ريزي صحيح داشته باشيم.
وي افزود: همه برنامه هاي دريايي صرفا مربوط به ساحل است و تنها به ساحل فكر كرديم و حتي يك اسكله تفريحي توريستي در كل 380 كيلومتر نوار ساحلي استان وجود ندارد.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و امور گردشگري مازندران البته اين نويد را هم داد كه بسته كاملي از برنامه ها در حال اجرايي شدن است و مطالعات در اين زمينه آغاز شد.
بزرگ نيا تعريف ساده گردشگري را تجهيز مقصد براي توسعه جامعه محلي عنوان كرد و گفت: مازندران بايد درست معرفي شود و گردشگري مزرعه اي كه صنعت كشاورزي و گردشگري هر دو را در برمي گيرد، مي تواند چشم انداز خوبي براي آينده گردشگري استان ترسيم كند.
وي ادامه داد: البته دو پيشنهاد سرمايه گذاري نيز در اين مورد داشته ايم كه درحقيقت تقليد ابتدايي و كوچك از تجربه هاي موفق برخي كشورها در اين حوزه است.
مدير كل ميراث فرهنگي مازندران با بيان اينكه در مقدمه سفر رياست جمهوري به مازندران، دانشگاه همه محورهاي اينچنيني را فهرست بندي كرده است، گفت: اين محورها فهرست بندي شدند تا اين معضلات كمرنگ تر و جامعه روستايي نيز بيشتر اميدوار شود.
وي افزود: كسي مازندران را يك جامعه صنعتي نمي شناسد و كشاورزي اين استان با وجود صدمات و لطماتي كه ديده ممكن است در يك وضعيت بينابيني قرار بگيرد. اما حوزه گردشگري در اين ميان مستلزم يك شناخت در روشنايي است تا بتوان به اين بخش پرداخت و در كنار آن، اهميت كار كشاورزي بيش از پيش به چشم بيايد.
بزرگ نيا از دستگاه هاي اجرايي خواست تا بيشتر سمت دانشگاه بروند و فاصله ها را كم كنند و تصريح كرد: دستگاه هاي اجرايي و سياستگزاران در حوزه هاي مختلف بايد به جدي گرفتن مطالعات دانشگاهي و برنامه هاي آنها ملزم شوند.
وي با انتقاد از وضعيت آثار تاريخي استان، ادامه داد: امروز نمي توانيم دفاع جدي در صيانت از آثار تاريخي استان داشته باشيم و حتي حفاري هاي غيرمجاز در استان بقدري زياد است كه از دادن آمار در اين مورد عاجزيم.
وي با بيان اينكه بخشي از آنچه كه در مازندران اتفاق افتاد بيماري عمومي است و برنامه هاي آن عمدتا براساس شناخت در روشنايي نبود، ادامه داد: گاهي سليقه و تمايلات عده اي كه شايد حتي دانش آموخته و كارشناس نيز باشند موجب شد امروز در وضعي قرار بگيريم كه نه تنها راضي نيستيم بلكه خسراني حتي به يادگار داريم و بايد در رفع آن بكوشيم.
وي براي نمونه به گردشگري در دريا پرداخت و ادامه داد: همه كساني كه روزي اجازه ساخت و ساز در ساحل را دادند و امروز از نگاه ما متهم رديف اول بهره برداري نامناسب از گردشگري محسوب مي شوند، آن روزها با اين نيت كه به ساحل رنگ و جلوه خاص ببخشند و سرمايه گذار و گردشگر جذب استان شود، اينگونه دلسوزي كردند.
وي اضافه كرد: اما اين موضوع امروز تبعات نامناسبي به همراه داشته و موجب شد مازندران از مجموع 380 كيلومتر ساحل، تنها 40 كيلومتر آن براي دسترسي به مردم آزاد باشد.
به گزارش خبرنگار ايرنا، همايش ملي دو روزه توسعه پايدار گردشگري از تئوري تا عمل با رويكرد توسعه جوامع محلي، صبح امروز سه شنبه با حضور مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و امور گردشگري و تني چند از اساتيد دانشگاه هاي مختلف كشور در دانشگاه مازندران آغاز به كار كرد.
در اين همايش دو روزه، مقالاتي با موضوعات گردشگري درياي خزر، مديريت اثرات گردشگري در نواحي روستايي، بررسي فرضيه توريسم، دولت، جامعه و گردشگري روستايي، و اكوتوريسم ارائه مي شود.
7329/6097

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تمركز برگردشگري ساحل و جنگل در مازندران موجب غفلت از ديگرحوزه ها شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X