چهار هزار جانباز سهم سيستان و بلوچستان از جنگ 8 ساله

در اين مطلب آمده است: عباس پالاش در بازديد از دفتر پايگاه خبري عصرهامون ضمن تبريك اعياد شعبانيه با بيان اينكه بيش از 2 هزار شهيد ، 4 هزار جانباز ،30 هزار ايثارگر و 418 آزاده در استان داريم، گفت: در اين زمينه شهرستان هاي زاهدان، زابل و ايرانشهر به ترتيب بيشترين تعداد شهدا و جانبازان را به خود اختصاص داده اند.
4 هزار جانباز سهم سيستان و بلوچستان از جنگ 8 ساله
وي با بيان اينكه بيشترين تعداد شهيد ترور مربوط به شهرستان زاهدان است، اظهار داشت: سال گذشته 400 يادواره و يادبود شهدا در سطح استان برگزار شد كه امسال نه تنها اين تعداد افزايش مي يابد بلكه مقرر شده تا كارگروه فرهنگ ايثار و شهادت در استان تشكيل و در خصوص ساماندهي و كيفيت اين يادواره ها سياست گذاري شود.
پالاش با بيان اينكه خدمات ايثارگران مربوط به جامعه ايثارگران است، افزود: اين بحث تحت قانون معيشت، اشتغال و فرهنگ وجود دارد كه در آنجا تصميم گيري مي شود.
97درصد گلزارهاي شهداي استان مرمت و احياء شدند
مدير كل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان در خصوص مرمت و احياء برخي گلزارهاي شهدا سطح استان بيان كرد: 329 گلزار شهدا در سطح استان داريم كه 97 درصد آن ها ساماندهي و تنها 3 درصد باقي مانده است كه در حال رفع مشكلات آن ها هستيم.
وي با بيان اينكه از نظر واگذاري به شهرداري ها رتبه يك كشور را دارا هستيم، خاطر نشان كرد: امسال تلاش مي كنيم ساماندهي گلزارهاي شهدا به 98 درصد برسد.
تعداد زياد خانواده شهدا و ايثارگران استان باعث طولاني شدن زمان سركشي از آنها شده است
پالاش در خصوص ورود شهداي گمنام به استان گفت: امسال سهميه داريم اما متولي ورود شهداي گمنام به استان ستاد حفظ آثار است كه اطلاعات كامل را بايد از اين سازمان پيگيري كرد.
وي در خصوص گله يكي از مادران شهدا كه عنوان كرده بود بنياد شهيد از وي سركشي ندارند، گفت: خانواده شهدا و ايثارگران تاج سر ما هستند. لذا از آنجايي كه تعداد خانواده شهدا و ايثارگران زياد است و بايد روزانه و در طول سال به آن ها سركشي كنيم، سركشي از همه خانواده شهدا در طول سال مقدور نيست و هر دو يا سه سال يكبار مي توانيم اين كار را انجام دهيم، با اين وجود سال گذشته رتبه اول سركشي از خانواده شهدا را در كشور داشته ايم.
آمار بالاي شهدا، مانع از حضور مسئولين بر مزار همه آنها شده است
مدير كل بنياد شهيد در ادامه گفت: به برخي شهرستان ها همچون سيستان، خاش، سراوان، سيب و سوران و مهرستان سفر كرديم و از دورترين خانواده شهداي آن شهرستان سركشي و مشكلاتي كه با برخي سازمان ها داشتند را رفع و رجوع كرديم .
وي در ادامه در خصوص گلايه برخي خانواده شهدا مبني بر اينكه در مراسماتي كه در گلزار شهدا برگزار مي شود مسئولين تنها قسمت خاصي از گلزار را هميشه مورد سركشي و غبار روبي قرار مي دهند، بيان كرد: تعداد 700 شهيد در گلزار شهدا زاهدان مي باشد كه نمي شود مسئولين به تك تك آن ها مراجعه نمايند لذا براي اينكه سوء نيتي در بين خانواده شهدا ايجاد نشود از قبور شهداي گمنام اين گلزار شروع مي كنيم و تا پايان ادامه مي دهيم با اين حال بنده پس از خروج مسئولين به تك تك قبور سركشي مي كنم.
به زودي سنگ قبر برخي شهدا تعويض مي شود
پالاش در پاسخ به اينكه برخي خانواده ها مبني بر نبود آب سردكن و سطل زباله در محل گلزار شهدا گله مند هستند، گفت: يكي از برنامه هاي امسال بنياد شهيد ساماندهي نيازهاي گلزار و تعويض سنگ قبوري كه به هر شكلي مشكلي برايشان ايجاد شده است مي باشد كه به زودي تعويض سنگ جديد قبور را با 2 شهيد مدافع حرم زاهدان، شيبك و كياني شروع مي كنيم.
مدير كل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان در خصوص اشتغال خانواده شهدا و ايثارگران افزود: اشتغال بنياد براساس ماده 20 قانون جامع خدمات است كه تا كنون هيچ اداره اي در اين زمينه تخلف نكرده و اين ماده قانوني در همه استخدامي ها صورت گرفته است.
وي با بيان اينكه استخدام فرزند اول شهيد براساس جنسيت و مدرك اولويت بندي مي شود، ادامه داد: از هزار فرزند بيكار خانواده شهدا و ايثارگران 200 نفر مدرك ديپلم دارند كه از اين عزيزان مي خواهيم تا مهارتي ياد بگيرند كه بتوانيم اقدامي براي آن ها انجام دهيم.
همايش كارآفريني و اردوي 'راه اشتغال' در راستاي اقتصاد مقاومتي انجام مي شود
وي اضافه كرد: بنياد شهيد امسال جهت مهارت و آموزش فرزندان شهدا برنامه اي دارد كه تا كنون هماهنگي هاي لازم صوت گرفته است.
پالاش در خصوص ماده 21 اشتغال گفت: كمك هاي فني و اعتباري يكي ديگر از اقدامات بنياد در راستاي اقتصاد مقاومتي است كه خانواده شهدا و ايثارگران در قالب صنايع كوچك اقدام به اشتغال زايي مي كنند.
وي با بيان اينكه امسال همايشي تحت عنوان كارآفريني برگزار مي شود، گفت: سال گذشته برخي فرزندان بيكار خانواده شهدا را به اردوي راه اشتغال برديم كه پس از حضور در پروژه مبل سازي كه سود خالص 4 ميليون توماني داشت بسياري ترغيب شدند.
فرزندان شهدا و ايثارگران در صورت داشتن مهارت در شركت پتروشيمي چابهار جذب مي شوند
وي با بيان اينكه مهارت و آموزش يكي از برنامه هاي امسال بنياد مي باشد، اظهار داشت: با شركت پتروشيمي چابهار جهت جذب فرزندان ايثارگران مذاكراتي داشتيم كه مورد استقبال قرار گرفته است.
مدير كل بنياد شهيد استان در خصوص ثبت DNA خانواده شهدا در استان تصريح كرد: ثبت هايي صورت گرفته اما اينكه موردي براساس DNA شناسايي شده باشد وجود نداشته است.
وي تعداد شهداي اتباع خارجي را 12 نفر خواند و افزود: 2 شهيد پاكستاني، 10 شهيد افغاني و 2 جانباز افغاني در سطح استان وجود دارند.
افتتاح دومين درمانگاه مجهز كشور در سيستان و بلوچستان
پالاش در خصوص ايجاد درمانگاه براي جانبازان گفت: با قراردادهايي كه بستيم، جانبازان تحت پوشش بيمه طلايي، بيمه عادي و حق پرستاري هستند كه قرار شده مجتمع تفريحي ورزشي ، توانبخشي و درمانگاه ويژه اي براي جانبازان ايجاد شود كه تجهيزات آن ها آمده است و از مجهزترين تجهيزات هستند.
وي ادامه داد: سالن بدنسازي چند منظوره و استخر بنياد شهيد در استان حرف اول را مي زند.
شهادت 'عذرا سرگزي' بايد در كميته مصاديق شهدا تاييد شود
وي در خصوص كشته شدن عذرا سرگزي در جنوب استان گفت: اين شهيد نمونه بارز آيه باي ذنب قتلت مي باشد كه بدون هيچ گناهي كشته شد.
مدير كل بنياد شهيد تصريح كرد: بحث شهيد شدن به 2 گونه است كه در يكي گروهك ها ترور را بر عهده مي گيرند و در ديگري در حوادثي افراد كشته مي شوند كه اين مورد در كميته مصاديق شهدا در استانداري براساس گزارشات و مستندات پيگيري و در نهايت در صورت تاييد شهيد محسوب مي شوند لذا تا قبل از اظهار نظر اين كميته بنياد شهيد هيچ دخل و تصرفي ندارد.
هيچ درخواستي مبني بر نصب تابلوي شهداي نماز در ميدان نماز از سوي بنياد شهيد نشده است
پالاش در ادامه در خصوص برخي اخبار منتشر شده مبني بر كوتاهي بنياد شهيد در نصب تابلوي شهداي نماز استان در ميدان نماز گفت: تا كنون گزارش و يا درخواستي از سوي شهرداري به ما اعلام نشده است.
وي با بيان اينكه سال 92، 300 تابلو با طرح شهدا براي خيابان ها طراحي و نصب كرديم، گفت: اين در حالي است كه اين گونه اقدامات در ساير شهرها توسط ساير نهاد ها صورت مي گيرد.
وي ادامه داد: سالانه 20 درصد بودجه ادارات به ترويج فرهنگ ايثار و شهادت اختصاص مي يابد كه تنها صرف برگزاري يادواره مي شود در حالي كه مي توانند با نصب تابلو شهيد اداره فوق ، چاپ كتاب و ساير كارهاي فرهنگي كمك حال بنياد شهيد باشند.
مدارس استان مزين به بيوگرافي شهدا مي شوند
مدير كل بنياد شهيد با بيان اينكه يك سري تعلل ها وجود دارد، گفت: به جد پيگير اين موضوع هستيم كه در سال 95 تمام مدارس استان كه به نام شهدا مزين هستند عكس و بيوگرافي شهيد درب آن مدرسه نصب شود.
و در پايان به عملكرد خود در پيگيري امور شهدا و ايثارگران نمره 16 داد و گفت: پيگيري مشكلات خانواده شهدا وظيفه ماست و هر كاري هم بكنيم نمي توانيم قطره اي از زحمات اين عزيزان را جبران كنيم.
8006/6081

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چهار هزار جانباز سهم سيستان و بلوچستان از جنگ 8 ساله» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X