رئیس جمهور منتخب فیلیپین كیست؟/ علاقه دوترته به توسعه روابط با ایران

به گزارش ایرنا، این سیاستمدار متولد سال 1945 میلادی كه 71 سال دارد با نام مستعار 'دیگونگ' شهرت دارد و در میان شهرداران فیلیپین، طولانی ترین دوران را به عنوان شهردار 'داوائو' شهری با حدود سه میلیون جمعیت در جزیره میندانائو خدمت كرده است.
'دوترته' رئیس جمهور منتخب فیلیپین علاقه مند به توسعه همكاری های تجاری و فرهنگی ایران و فیلیپین است.
وی به عنوان شهردار سابق 'داوائو' جایی كه یكی از بزرگترین مزارع موز فیلیپین در آن قرار دارد، به دلیل صادرات این محصول به ایران، آشنایی خوبی با كشورمان داشته است.
پیوند دیرینه تجاری با بازار ایران موجب ایجاد نزدیكی بین مردم منطقه داوائو فیلیپین با ایران شده است. كشاورزان محروم این شهر كه بخشی از منطقه مسلمان نشین میندانائو را تشكیل می دهند اشتغال و معیشت خود را مدیون صادرات محصول موز به ایران می دانند.
'دوترته' شهردار قدرتمند و محبوب این شهر فیلیپین كه در طول 22 سال گذشته با اعمال سیاست های مدیریتی موجب افزایش نظم و امنیت در منطقه شده نیز علاقه ویژه ای به ایران و گسترش همكاری های تجاری و فرهنگی با كشورمان در دورانی كه مدیریت شهرداری این شهر را بر عهده داشت از خود نشان داد.
وی سال گذشته در دیدار با 'علی اصغر محمدی' سفیر سابق كشورمان با ابراز خرسندی از روابط مستحكم و دیرینه تجاری با ایران و تبریك توافق هسته ای، گفت ایران كشوری تاریخی و قدرتمند است و ما مبارزات ملت ایران در دستیابی به استقلال واقعی را مورد ستایش قرار می دهیم.
وی در آن دوره از انعقاد قرارداد خواهرخواندگی داوائو با یكی از بنادر شهرهای بندری كشورمان، تشكیل مركز فرهنگی و تجاری ایران در داوائو و همچنین همكاری های بین المللی در قالب مجمع شهرداران آسیایی استقبال كرد.
دوترته در زمان تصدی شهرداری این شهر فیلیپین ابراز امیدواری كرده بود بتواند در فرصت مناسب از ایران دیدار كند.
وی در مدت بیش از 22 سال خدمت در شهرداری داوائو، معاون شهردار و عضو مجلس نمایندگان موفقیت های زیادی در سركوب جنایتكاران كسب كرد و بین مردم لقب 'مجازاتگر' را گرفت.
آمار نشان می دهد در طول 22 سال خدمت دوترته در شهرداری داوائو كه در دهه 1970 و 1980 'پایتخت قتل فیلیپین' لقب داشت، نرخ جرم و جنایت كاهش یافته است و اكنون این شهر یكی از امن ترین نقاط جهان بشمار می رود.
وی در سال 1986 معاون شهردار و سال 1988 شهردار داوائو شد و تا سال 1998 در این پست خدمت كرد و در این سال نماینده مجلس شد، اما بار دیگر در سال 2001 به شهرداری داوائو بازگشت و از سال 2004 تا 2007 بار دیگر وارد مجلس نمایندگان شد.
شهر داوائو سه بار در دوران شهرداری وی جایزه نخست شهرت دولت محلی را دریافت كرد و سال 2013 پس از طوفان مخرب 'تاكلوبان' تیم های امداد و نجات و پزشكی را به منطقه اعزام كرد.
وی اگرچه از كشتار فراقضایی قاچاقچیان، فروشندگان و مصرف كنندگان موادمخدر حمایت می كرد، اما از بودجه دولت محلی بودجه ای برای ساخت مراكزی به منظور ترك اعتیاد و درمان فراهم كرد كه خدمات 24 ساعته ارائه می كردند.
وی در سال 2003 نیز میزانی كمك هزینه ماهیانه برای معتادان مواد مخدر كه خود متعهد به ترك اعتیاد شده بودند، اختصاص داد.
دورته سال 2014 نیز نامزد دریافت جایزه جهانی شهرداری شد كه توسط یك نهاد بین المللی به شهرداران برجسته اعطا می شود.
وی در دوران شهرداری خود قانون ممنوعیت فروش و مصرف مشروبات الكلی از ساعت یك بامداد تا 8 صبح، محدود كردن سرعت انواع وسایل نقلیه موتوری به نفع امنیت عمومی و نظم، مبارزه با استعمال سیگار، نصب دوربین های مداربسته در تمام مراكز خرید و تجاری و نقاط ورود و خروج را برای افزایش امنیت، و حمایت از حقوق زنان و اعتقاد به ارزش و كرامت این قشر را به عنوان یك انسان تصویب واجرایی كرد.
رئیس جمهور منتخب مردم فیلیپین تا سال گذشته را در شهرداری داوائو گذراند و در میان شك و تردیدهای خود، ناگهان وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شد و دخترش به عنوان شهردار این شهر برگزیده شد.
وی در دورانی كه در برابر جنایتكاران شدت عمل نشان می داد، تاكید داشت 'برای من مهم نیست اگر به جهنم بروید تا مردم من در بهشت زندگی كنند'.
این شدت عمل وی و اجرای احكام فراقضایی با انتقاد سازمان های مدافع حقوق بشر مواجه می شد، اما وی از پا ننشست و در تلویزیون محلی ظاهر شد و نام 'جنایتكاران' را اعلام كرد كه برخی از آنها بعدا اعدام شدند.
این سیاستمدار از حكم اعدام جنایتكاران نیز دفاع می كند و سال 2005 میلادی در نشست جرم و جنایت در یك هتل مانیل، گفت: 'اعدام مجرمان موثرترین راه برای درهم شكستن آدم ربایی و مواد مخدر غیر قانونی است'.
برخلاف بسیاری از سیاستمداران، دوترته زبانی صریح و ساده دارد و سال 2009 میلادی گفت: 'اگر شما در حال انجام یك فعالیت غیرقانونی در شهر من (داوائو) هستید و جنایتكار یا بخشی از یك باند می باشید كه مردم بی گناه را طعمه قرار داده اید تا زمانی كه من شهردار هستم، ترور شما مشروع است'.
وی سال گذشته میلادی هشدار داد كه اگر رئیس جمهور منتخب شود، ممكن است 100 هزار مجرم را بكشد.
وی در اوج تبلیغات انتخاباتی داستان حادثه گروگانگیری زندانی در شهر 'داوائو' فیلیپین در سال 1989 را بازگو كرد كه در آن گروگانگیران تلاش داشتند با سپر كردن تعدادی انسان از جمله یك زن 36 ساله استرالیایی از زندان فرار كنند.
این زن مبلغ مسیحیت در این حادثه مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان خود را از دست داد.
پس از ذكر این جریان در بحث های تبلیغاتی و كلماتی كه وی در آن مورد استفاده قرار داد سفارتخانه های آمریكا و استرالیا واكنش نشان دادند، اما دوترته خطاب به سفرای این سفارتخانه ها گفت: دهانتان را ببندید.
به نظر می رسید در این روزها وی توسط رسانه های غربی مورد هجوم شدید تبلیغی قرار داشت تا اینكه این نامزد انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین از احتمال قطع روابط كشورش با آمریكا و استرالیا در صورت پیروزی در انتخابات خبر داد.
وی پیش از انتخابات نیز تاكید داشت اگر رئیس جمهور شود یك دولت انقلابی راه اندازی و سیستم فدرالی را رونق می دهد و اكنون بدنبال تحقق این خواسته خود است.
وی می گوید فدرالیسم تنها راه حل مقابله با فساد، جرم و جنایت و مشكل بانگسامارو است.
در جنوب فیلیپین گروهی از مسلمانان بدنبال استقلال با دولت مركزی در نبرد بودند كه این نبرد در دولت 'بنیگنو آكینو' به مذاكره و پایان درگیری انجامید، اما توافق دو طرف به تصویب مجلس سنا نرسیده است.
دوترته معتقد است با استفاده از قانون فدرالیسم این مشكل در میندانائو و بانگسامارو حل می شود.
در سیستم فدرالیسم، گروهی از واحدها شامل ایالت ها، استان ها و مناطق با یكدیگر متحد می شوند و به نمایندگی از آنها یك حكومت مركزی وجود دارد. در این سیستم قدرت بین دولت مركزی و دولت های محلی تقسیم می شود، در نتیجه استقلال واحدهای دولتی محلی افزایش می یابد، هر چند مسائل نظامی، ارز و سیاست خارجی تحت كنترل دولت مركزی است .
رودریگو دوترته گفته بود: من باید جنایت و فساد را متوقف كنم. اگر رئیس جمهور شوم می خواهم خارج از بوروكراسی، یك دولت جدید داشته باشم. باید در ارتش و پلیس تحول ایجاد شود و از همه ژنرال ها و مقامات می خواهم استعفای خود را در آن زمان تحویل دهند.
وی تاكید كرده بود: پس از آن، بهترین و درخشان ترین فیلیپینی ها را برای پركردن صفوف پلیس و ارتش انتخاب و حقوق و دستمزد خوبی نیز دریافت می كنند. معلمان نیز باید حقوق خوبی دریافت كنند.
این شهردار جنجالی و رئیس جمهور منتخب فیلیپین پیش از ثبت نام برای انتخابات تصریح كرد در صورتی كه رئیس جمهور شود باید كنگره بسته شود، چون تحت سیستم كنونی به طور مدام به استیضاح تهدید خواهد شد.
وی به احتمال زیاد باید دهم تیر ماه سكان هدایت فیلیپین را در دست گیرد و دولت بنیگنو آكینو پایان می یابد. پس از این تاریخ سیاست های جامع دوترته خود را نشان خواهد داد.
آساق**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئیس جمهور منتخب فیلیپین كیست؟/ علاقه دوترته به توسعه روابط با ایران» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X