کتاب «مقاومت مدنی و سیاست قدرت» منتشر شد

  به گزارش خبرگزاری مهر، مقاومت مدنی یکی از ابعاد مهم و روبه رشد سیاست بین الملل در نیم قرن گذشته است؛ به عنوان نمونه، جنبش حقوق مدنی آمریکا و چکسلواکی در دهه ۶۰ میلادی تا «انقلاب رنگین» در اروپای شرقی و جنبش «مانک ها» در دهه ۲۰۰۰میلادی و اخیرا جنبش ها و و انقلاب های غیر خشونت آمیز عربی در غرب آسیا و شمال آفریقا است.

 بدیهی است پدیده «عدم خشونت» نیازمند مطالعاتی بیشتر از گذشته بوده و باید به شکل مطالعات تطبیقی و روابط بین الملل، علوم سیاسی و تاریخ معاصر مورد مطالعه قرار گیرد. نویسندگان این کتاب، تلاش وافری برای ارائه درک صحیحی از این پدیده نموده اند.

  به اعتقاد «آدام رابرتس»، مقاومت مدنی به اشکال مختلف در طول تاریخ در چند سده گذشته رخ داده است. سه شاخصه مهم آن استعمارزدایی، ایجاد دموکراسی و برابری نژادی است که بوسیله کارزارهای مقاومت مدنی توسعه یافته و میتوان آن را در قالب اقدامات وسیع «عدم خشونت» توصیف کرد.

بنابراین دلایل متعددی در این رابطه وجود دارد: حقوق کارگران، حفظ محیط زیست، برابری جنسیتی، حقوق دینی، دفاع از فرهنگ و مرز و بوم درمقابل تجاوز خارجی و مخالفت با جنگ و سلاح. در واقع مقاومت مدنی عاملی در نظر گرفته می شود که به حاکمیت احزاب کمونیست در بسیاری کشورها بین سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ و به تبع آن جنگ سرد پایان داد.

جهان امروز به وسیله این حرکت سیاسی شکل گرفت اما با این حال، اینکه مقاومت مدنی به چه ترتیب جهان را تحت تاثیر قرار داده است، موضوع بحث برانگیزی به نظر می رسد. دو پیشنهاد عمده مطرح است: اول اینکه مقاومت مدنی جدا از عوامل دیگری همچون قدرت داخلی و خارجی، قدرت شهروندی و نظامی که تعیین کننده نتایج هستند، در نظر گرفته نمی شوند؛ دوم آنکه مقاومت مدنی در حالی که موفقیتهای بسیاری کسب کرده است، شاید معکوس عمل کند یا حداقل نتایج مثبتی را به بار آورد. این پرسش که چه عاملی موفقیت یا شکست را ایجاد می کند، ممکن است جواب فوری یا روشنی نداشته باشد.

این کتاب شامل نوزده مطالعه موردی تاریخی است که مقاومت مدنی در آنها نقش مهمی را ایفا کرده است. هر فصل از کتاب را یک نویسنده با روش خاص خود و دیدگاه های منحصر به فرد خود مطرح کرده است. در حقیقت این فصول بخشی از پاسخ به هفده سوالی است که در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به وسیله کمیته سازماندهی دانشگاه آکسفورد در پروژه «مقاومت مدنی و سیاست قدرت:ابعاد داخلی و بین المللی»، استخراج شده است.

در واقع این سوالات توجه کتاب را به این مسئله که مقاومت مدنی نقش تاریخی مهمی را ایفا کرده است جلب می نماید. به نظر می رسد که این کتاب مهم ترین اثر مکتوب انتشارات دانشگاه آکسفورد در حوزه «مقاومت مدنی و سیاست قدرت» باشد.

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کتاب «مقاومت مدنی و سیاست قدرت» منتشر شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X