تصویربرداری از سلول در مایع توسط دستگاه بایو ای اف ام ایرانی

حمید اكبری كارشناس شركت آرا پژوهش فناوری نانو روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: دستگاه بایو ای اف ام در واقع تركیب ای اف ام (میكروسكوپ نیروی اتمی) و اینورتدماكروسكوپ ( میكروسكوپ نوری وارون) است كه برای محققین علوم پزشكی و علوم بایولوژی كاربرد دارد.
وی بیان كرد: در واقع در علوم بایولوژی، محققان برای این كه بافت ها و سلول ها را در اوردر (مقیاس) میكرومتر شناسایی و تصویرگیری كنند، به طور روتین از میكروسكوپ استفاده می كنند، این دستگاه در واقع به صورتی است كه همزمان با این كه با میكروسكوپ شما می توانید بافت های مختلف را با اوردر(مقیاس)میكرون پیدا كنید، از یك نقطه بخصوص آن، با دقت نانومتری با دستگاه ای اف ام تصویر بگیرید.
اكبری افزود: این محصول به پژوهشگران زیستی و علوم پزشكی و دارویی امكان تصویربرداری از نمونه های زنده مانند (باكتری ، ویروس ، DNA و …) را می دهد ، این دستگاه همچنین می تواند در مایع تصویر بگیرد، بعضی از بافت ها و سلول ها هستند كه اگر از محیط كشتشان خارج شوند، آسیب می بینند. در مدل های ای اف ام معمولی تاكنون اینطور بوده است كه نمونه باید خشك می شد تا بتوان از آن تصویر گرفت اما در این دستگاه انجام این حالت لزومی ندارد، البته تصویربرداری در مایع ظرافت های خاص خود را دارد اما قابل انجام است.
وی یادآور شد: این شركت سابقه 14 ساله در زمینه ساخت ای اف ام ( میكروسكوپ های نیروی اتمی) دارد و از بدو تاسیس مدل های مختلف ای اف ام را تولید و عرضه كرده است و درمدت چهارسال گذشته شركت حدود 60 دستگاه از مدل های مختلف ای اف ام را فروخته است، در واقع این تعداد فروش بیانگر كیفیت دستگاه و رضایت كاربران از محصول ایرانی است.
اكبری بیان كرد: این دستگاه جزء سه دستگاه جدید شركت است و در اسفند ماه سال گذشته رتبه یك جشنواره علم تا عمل در سطح كشور را كسب كرده است.
به گفته اكبری، از این نوع دستگاه در دنیا وجود دارد، اما دستگاه ساخته شركت یاد شده كاملا با قطعات داخلی ساخته شده و به دلیل تجربه تولید دستگاه های معمول ای اف ام، امكان ساخت دستگاه های تركیبی ای ام اف و رفع نیاز داخل حاصل شده است.
علمی (4)** 9340**2017

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تصویربرداری از سلول در مایع توسط دستگاه بایو ای اف ام ایرانی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X