سامانه هاي تعريف شده مركز فضايي كشور در برنامه ششم اجرايي مي شود

محمد همايون صدر روز سه شنبه در نشست تخصصي مديران ارشد سازمان فضايي ايران با حضور معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري در مركز فضايي البرز (ماهدشت) افزود: سامانه پايش آتش ، استخراج پارامترهاي فيزيكي و جوي ازجمله اين سامانه ها است كه تاحدي اجرايي شده است .
وي ادامه داد: سامانه پهنه بندي مدل سازي خشكسالي نيز بخش اعظمي از آن اجرا شده، سامانه ريزگردها درحال انجام، سامانه پايش هشدار طوفان نيز درحال انجام است .
صدر گفت: در توسعه زيرساخت ها ،توسعه ماهواره هاي بومي در سازمان فضايي كشور برنامه هايي تحت عنوان پارس يك تا پنج را تهيه كرده است .
معاون سازمان فضايي ايران ادامه داد: در بخش سنجش از راه دور بايد بتواند اهداف مد نظر را انجام دهد يعني بتواند درخصوص تمام گازهاي پيرامون زمين ، بررسي آبهاي سطحي و عميق بررسي داشته باشد .
وي اضافه كرد: درزمان حوادث طبيعي اطلاعات لازم را در زمينه سيلاب ها برساند و در بخش ژئوسفر در زمينه مسائل زلزله، خاكشناسي بتواند بررسي كند .
صدر خاطرنشان كرد: در بخش بيوسفر كه بايد به پايش حريق، مراتع ،جنگلها محصولات كشاورزي ،داده هاي سنجش از راه دور را دراين زمينه بكار گيرد.
وي ادامه داد: در بخش آنتروسفر بايد تمام محصولاتي كه ساخت بشر است شامل تمام موارد از قبيل كارخانجات كه توسط بشر درسطح زمين احداث مي شود را بتواند براي مديريت پايش و اطلاعات دقيقي در اختيار قرار دهد .
صدر گفت: مركز پايش ماهواره زمين را داريم كه داده هاي خام دريافت مي شود كه تبديل به پارامتر فيزيكي مي شود كه مورد استفاده آن پردازش نهايي محصولات سنجش از دور قرار داده تا در اختيار كاربران قرار گيرد .
وي اضافه كرد: اكنون روزانه محصولاتي كه دراين زمينه توليد مي شود شامل ميزان فشار اتمسفر، ميزان بخارآب در اتمسفر، نقشه ابر، درجه حرارت زمين و آب ،تشعشعات خورشيدي بازتابي زمين است .
صدر ادامه داد: يك نمونه از موضوع فوق پايش سطح آب درياچه رضائيه است كه از سال 76 اطلاعات پايش مي شود .
وي افزود: از مجموعه فعاليت هاي كه در حوادث طبيعي پيش مي آيد و به سرعت سازمان فضايي بايد پاسخگو باشد دريافت تصاوير ماهواره اي از سراسر دنيا طبق تفاهم نامه ها است .
صدر گفت: اين سازمان پس از پردازش تصاوير بايد آنها را دراختيار ستاد بحران قرار دهد .
وي ادامه داد: اكنون مركز داده پيش بيني شده كه تمام اطلاعات بصورت ايمن درآن پيش بيني شده است اميد مي رود تا پايان سال به بهره برداري برسد كه مقاوم در برابر زلزله ، انفجار و امواج الكترومغناطيسي است .
اين مسئول اظهار كرد: اين مركز يكي از جديدترين بالاترين سطح تكنولوژي را در حفظ ديتا براي كشور مي تواند داشته باشد به محض فعال شدن در اختيار تمام وزارتخانه ها قرار مي گيرد .
وي گفت: منطقه ماهدشت آمادگي تبديل شدن به مركز تحقيقاتي سنجش از راه دور دارد و براي توسعه آن فكر مي كنيم امروز به دنبال ارتباط بيشتر با دانشگاه ها بجاي افزايش حجم نيروها هستيم .
وي درادامه به همكاري هاي بين المللي نيز اضافه كرد: در سازمان اقيانوسيه و سازمان ملل ، سازمان فضايي ايران همكاري هايي دارد و پروژه هايي تعريف كرده كه جز فعاليت هاي اصلي آن به شمار مي رود .
صدر، همكاري در پروژه بلاياي طبيعي را از جمله طرحهاي مشترك در اين زمينه عنوان كرد .
وي ياد آورشد: يكي از پروژه هاي مهم رصدخانه اي براي اجرام فضايي است كه اميد آن مي رود در طول امسال فعال شود كه در چين،پاكستان و پرو نصب شده است كه درانتظار آماده سازي ساختمان هستيم .
اين مسئول ادامه داد: درزمينه همكاري بين المللي همايشي در آبان ماه داريم كه پايش خشكسالي و ريزگردها از موضوعات مهم آن است .
وي خاطرنشان كرد: براي ماهواره سنجش مخابراتي مناطقي بومهن اسد آباد اصفهان درنظر گرفته شده ،ايستگاه هايي براي ماهواره هاي بومي نيز در از جمله در مشهد ،قشم در نظر گرفته شده است .
8029/1535

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سامانه هاي تعريف شده مركز فضايي كشور در برنامه ششم اجرايي مي شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X