تشکیل ستاد سرمایه‌گذاری خارجی در وزارت بهداشت/پذیرش بیمار خارجی در 50 بیمارستان کشور

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل از برنامه‌ریزی وزارت بهداشت جهت ساخت 24 بیمارستان با حدود 20 هزار تخت از طریق سرمایه‌گذاری خارجی خبر داد.

به گزارش خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر اسدی لاری در نشست خبری اولین همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت، گفت: از آغاز طرح تحول نظام سلامت در دو سال گذشته تاکنون اقدامات زیادی در حوزه سلامت کشور انجام شده است که فارغ از همه کاستی‌ها منجر به رضایتمندی مردم بویژه در شهرهای کوچک شده و عدالت در دسترسی را ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه بعد از برجام کشورهای خارجی به ورود به حوزه سلامت ایران علاقه‌مند شدند، افزود: اکنون اقدامات اولین کشورهایی که در این زمینه ابتدا اقدام کردند، در حال رسیدن به نتیجه است. بر این اساس برای اینکه دسترسی اطلاعاتی و نیازهای نظام سلامت ایران به صورت یکسان به همه کشورها ارائه شود، همایشی را در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آتی برگزار می‌کنیم. در این همایش از شرکت‌هایی که قابلیت سرمایه‌گذاری و احداث بیمارستان در ایران را دارند، دعوت شده و مشارکت گسترده‌ای در این زمینه دارند.

اسدی لاری از تشکیل ستاد سرمایه‌گذاری خارجی از 20 فروردین ماه در وزارت بهداشت خبر داد و گفت: تاکنون در این ستاد جلسات متعددی تشکیل شده و تمام موارد مربوط به سرمایه‌گذاری در زمینه احداث بیمارستان، بحث‌های دارو و تجهیزات، مراکز سرطان، دیالیز، بهداشت دهان و دندان و... که از سوی کشورهای مختلف مطرح شده، در آنجا بررسی شده است. همچنین بر اساس ابلاغیه وزیر بهداشت از پایان سال گذشته تا کنون دانشگاه‌های علوم پزشکی وارد مذاکرات مستقیم با طرف‌های خارجی نمی‌شوند، بلکه کنشگری در ستاد وزارت بهداشت انجام شده و نیازهای متعدد مانند ساخت تخت، اقدام در زمینه حوزه عمومی، زباله‌سوز، کنترل عفونت‌های بیمارستانی و... در حوزه‌های مختلف از سوی معاونت‌ها به ستاد اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه تلاش ما این است تا اقداماتی که از سوی طرف خارجی انجام می‌شود، به هیچ عنوان امکانی برای تولید داخل آنها وجود نداشته باشد، ادامه داد: در این سرمایه‌گذاری‌ها تلاش‌ می‌کنیم که تولید و ساخت در داخل کشور اتفاق افتد. چرا که کار ما واردات نیست. بنابراین به هیچ عنوان وارد مقولات تولید داخل نمی‌شویم و در حوزه سرمایه‌گذاری‌های خارجی نیز به نحوی عمل می‌شود که امکان انتقال دانش فنی وجود داشته باشد.

اسدی لاری تاکید کرد که به هیچ عنوان در زمینه سرمایه‌گذاری‌های خارجی، قراردادی با وزارت بهداشت بسته نمی‌شود، بلکه تنها اقدام وزارت بهداشت ایجاد تفاهم‌نامه‌ با دولت‌ها و مجموعه‌های وابسته به آنها است. بنابراین قراردادها را باید بخش خصوصی نظام سلامت انجام دهد و در زمینه ساخت مراکز و بیمارستان‌ها نیز دانشگاه‌ها وارد عمل می‌شوند.

وی در پاسخ به سوالی درباره دغدغه مقام معظم رهبری نسبت به عملیاتی شدن این تفاهمات و سرمایه‌گذاری‌ها، گفت: دغدغه مقام معظم رهبری بسیار مهم و آویزه گوش همه ما است. از ابتدا هم تلاش ما این بوده که مسائل در این حوزه در حد مذاکره باقی نماند. البته از زمان نهایی شدن برجام شاهدیم که مذاکرات در حوزه سلامت نیز تشدید شد. به طویکه شرکت سامسونگ که یک شرکت معتبر در زمینه ساختمان‌سازی و بیمارستان‌سازی است، با بیمارستان شهید رجایی تفاهمات مفصلی انجام داده است. به طوریکه بعد از سفر رییس جمهور کره این مذاکرت جدی‌تر شد و مذاکرات برای ساخت بیمارستان 1200 تخت‌خوابی شهید رجایی در مراحل پایانی است.

اسدی‌لاری با بیان اینکه شرکت‌های معتبری چون سامسونگ تعهدات‌شان در زمینه تکنولوژی، کیفیت و بویژه زمان ساخت را اجرا می‌کنند، افزود: این شرکت متعهد شده که زمان ساخت بیمارستان رجایی کمتر از چیزی باشد که در قرارداد می‌آید. البته در صحبت‌های اولیه قرار شده که بیمارستان در زمان سه ساله ساخته شود.

وی از برنامه‌ریزی وزارت بهداشت برای ساخت 24 بیمارستان با حدود 20 هزار تخت از طریق سرمایه‌گذاری خارجی خبر داد و افزود: بیمارستان دیگری که مدنظر ما است، بیمارستان المهدی در محوطه بیمارستان امام خمینی(ره) تهران است که اسکلت آن از سوی یک خیر ایجاد شده، اما بنا به دلایلی متوقف شده است. طبق مذاکرات ما تکمیل و تجهیز این بیمارستان را یک شرکت کره‌ای بر عهده می‌گیرد. همچنین ساخت "بیمارستان نمازی2" در شیراز و ساخت بیمارستان‌هایی در تبریز، کرج و... از مواردی است که کره‌ای‌ها نسبت به ساخت آن ابراز تمایل کرده‌اند.

اسدی لاری با تاکید بر اینکه در این بیمارستان‌ها باید قیمت‌ها کنترل شده باشند و از نظر اقتصادی توان بازپرداخت را داشته باشند، به موضوع توریست‌درمانی اشاره و اظهار کرد: متاسفانه در این حوزه طی سال‌های گذشته خیلی نظام‌مند عمل نکرده‌ایم. البته اخیرا این حوزه سازماندهی بیشتری پیدا کرد. از طرفی جریان حضور بیماران خارجی در بیمارستان‌های ما به صورت ثبت نشده ادامه دارد. از سال گذشته تلاش شده که این بیماران ثبت شوند. در حال حاضر نیز آیین‌نامه پذیرش بیمار خارجی به 50 بیمارستان بویژه در شهرهایی چون تهران، تبریز، مشهد، قم و... ابلاغ شده است.

وی با اشاره به تاکید رییس جمهور در زمینه گردشگری سلامت، افزود: یکی از اقداماتی که در نظام سلامت رخ داد، بحث ساماندهی شرکت‌هایی است که با همکاری میراث فرهنگی می‌توانند این کار را انجام دهند. البته باید سازوکارهایی در زمینه این موضوع مانند پزشک، سازوکار بررسی شکایات، دفترچه برای هر دو کشور و.. نیز وجود داشته باشد.

اسدی لاری با بیان اینکه گردشگری سلامت برای سرمایه‌گذاران خارجی که می‌خواهند در ایران بیمارستان‌سازی کنند، جاذبه دارد، ادامه داد: البته این موضوع نباید به گونه‌ای باشد که تاخیری در درمان هموطنان خودمان ایجاد شود. بنابراین بیماران کشور خودمان باید در اولویت باشند. در عین حال برخی بیمارستان‌های جدید برای کنترل درآمدهایشان، می‌توانند با مکانیسم تعرفه‌ای مناسب، بخشی از تخت‌هایشان را به گردشگری سلامت اختصاص دهند.

به گزارش ایسنا،‌در ادامه این نشست، دکتر فرهاد رضوان، دبیر اجرایی اولین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه سلامت، با بیان اینکه در حال حاضر 96 هزار تخت در کشور وجود دارد، گفت: با جمعیت امروز کشور به 100 هزار تخت دیگر در کشور نیازمند هستیم. بر این اساس وزارت بهداشت تصمیم گرفت که از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی دعوت کند تا در این حوزه فعال شوند.

وی از حضور 75 شرکت خارجی در این همایش خبر داد و افزود: با برگزاری این همایش می‌خواهیم فرصتی را فراهم کنیم که با استفاده از توان داخلی و با به کارگیری سرمایه خارجی زیرساخت‌های نظام سلامت را با کیفیتی خوب، بهبود بخشیم. امیدوارم در این روند، به سمتی حرکت کنیم که وارد فاز اجرایی و عملیاتی شویم.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تشکیل ستاد سرمایه‌گذاری خارجی در وزارت بهداشت/پذیرش بیمار خارجی در 50 بیمارستان کشور» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X