ظرفیت های دانشگاهی در خدمت حفاظت از محیط زیست بسیج شوند

به گزارش خبرنگار مهر، سید ضیاء هاشمی ظهر سه شنبه در سومین گردهمایی گروه های دانشجویی حامی محیط زیست کشور که در دانشگاه لرستان برگزار شد، اظهار داشت: امروز تحت تاثیر نگاه رایج غلطی هستیم که دوگانگی بین امر اجتماعی و امر طبیعی ایجاد کرده است.

وی افزود: این نگاه دوگانگی بین اجتماع و طبیعت منجر به گسیختگی مناسبات میان بشر با طبیعت شده و در این تعامل دوگانه انسان به عنوان موجود قالب و بهره بردار بر طبیعت تاخت و تاز کرده و باعث ایجاد بحران در آن شده است.

 طبیعت بدون جامعه و جامعه جدا از طبیعت قابل دوام نخواهند بود

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم،  تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه طبیعت بحرانی و جامعه در معرض تهدید دو خطر جدی امروز در سطح ملی و جهانی است، بیان داشت: طبیعت به عنوان میزبان ما و مادر موجودات نسبت به موجودات مهرورزی و حاتم بخشی می کند اما این مهمانان با بی رحمی و بهره گیری افراطی بی مهری خود را تشدید می کنند بگونه ای که این میزبان امکان تداوم میزبانی را از دست می دهد.

هاشمی با اشاره به اینکه جدا شدن امر طبیعی از امر اجتماعی به معنای پذیرش نگاه استثماری به طبیعت است، ادامه داد: در این مسیری که در پیش گرفته ایم در حال از بین بردن پیوستگی طبیعت و جامعه هستیم که این پیوستگی قهری تبدیل به تعارض و تقابل می شود که عوارضی بحران آفرین به دنبال دارد.

وی با تاکید بر اینکه لازم است طبیعت اجتماعی شده و جامعه نیز طبیعی شود، عنوان کرد: طبیعت بدون جامعه و جامعه جدا از طبیعت قابل دوام نخواهند بود لذا ناچاریم رویکرد ترویجی برای نهادینه سازی الگوی اخلاقی مبتنی بر آرامش، عدالت و مهربانی با طبیعت ترویج کنیم.

همه ظرفیت های دانشگاهی در خدمت حفاظت از محیط زیست بسیج شوند

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه مهربانی با طبیعت به عنوان شعار جریان های دانشجویی می تواند زنجیره ای برای تدوام زنجیره مهربانی انسان ها با یکدیگر باشد، تصریح کرد: زنجیره مهربانی انسان ها با یکدیگر را باید به مهربانی با طبیعت تسریع دهیم.

هاشمی افزود: پدیده هایی مثل گرم شدن کره زمین، آب شدن یخ ها، بالا آمدن سطح آبهای آزاد و ... مسائلی است که خطرات پیش روی ما را نشان می دهند و اگر به این مسائل توجه نشود تا چند دهه آینده نیاز به طبیعت و کره خاکی دیگری خواهیم داشت زیرا به دلیل این خطرات زیست محیطی دیگر این کره و طبیعت از عهده میزبانی ما بر نمی آیند.

وی حرکت های خودجوش دانشجویی در زمینه های زیست محیطی را یک ضرورت قطعی برای حفظ محیط زیست دانست و گفت: حرکت هایی که دانشجویان به عنوان حرکت های خودجوش اجتماعی و مردمی دنبال می کنند حرکت های نمایشی، لوکس و فانتزی نیستند بلکه حرکت های شریف، فرهنگی و علمی هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم،  تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه همه ظرفیت های دانشگاهی باید در خدمت این حرکت خودجوش دانشگاهی در حفاظت محیط زیست بسیج شوند، گفت: لازم است از همه الگوها و تکنیک های فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاهی در این مسیر استفاده شود.

لزوم تقویت دروس عمومی و تخصصی حوزه محیط زیست در مدارس

هاشمی بر لزوم استفاده از ظرفیت نشریات دانشجویی در حمایت از محیط زیست تاکید کرد و افزود: کرسی های آزاداندیشی و نظریه پردازی، گفتگوها و مناظره های دانشجویی باید به موضوع حفاظت از محیط زیست بپردازند تا این دغدغه را در بین آحاد مردم ترویج کنند.

وی وجود جشنواره های فرهنگی و هنری را در ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست تاثیرگذار خواند و بیان داشت: امیدواریم حرکت های خودجوش دانشجویی در حمایت از محیط زیست موجب تربیت شهروندانی عمل گرا، حساس و مسئولیت پذیر شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم،  تحقیقات و فناوری با بیان اینکه امروز بیش از اینکه نیاز به حامیان تئوریک حوزه محیط  زیست داشته باشیم به گروه ها و جریان های عمل گرا نیاز داریم، عنوان کرد: ما از حیث گفتمانی  ئوریک در حوزه محیط زیست مشکلی نداریم بطوریکه تئوری های زیست محیطی کشور از قوام گفتمانی و تئوریکی لازم برخوردار هستند.

هاشمی بر لزوم تقویت دروس عمومی و تخصصی حوزه محیط زیست تاکید کرد و گفت: نیاز است در مدارس به آموزش های رسمی و غیر رسمی محیط زیستی اعتنا و توجه خاصی صورت گیرد.

صیانت از محیط زیست در شرایط فعلی یک امر معروف بزرگ است

وی با بیان اینکه در عرصه اجتماعی و فرهنگی نیازمند پرورش نسلی عملگرا، هوشمند، حساس و فعال در حوزه محیط زیست هستیم اضافه کرد: ما نیاز به تقویت شهروندانی زیست مانی داریم که محیط زیست را به عنوان دغدغه جدی تلقی کنند همچنین به پرورش دانشجویانی خلاق که خود را متعهد به صیانت از محیط زیست می دانند نیاز داریم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت زیست محیطی دانشجویان و تذکرات و مطالبات آن ها در این حوزه را حرکت دینی دانست و گفت: امر صیانت از محیط زیست در شرایط فعلی یک امر معروف بوده و ترویج این حرکت از مصادیق بارز امر به معروف است.

هاشمی بی توجهی به محیط زیست را یک منکر بارز خواند و افزود: فعالان زیست محیطی کنش گران عرصه فرهنگ و دین هستند و ما برای آن ها ارج و قرب دینی و فرهنگی قائل هستیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ظرفیت های دانشگاهی در خدمت حفاظت از محیط زیست بسیج شوند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X