کاروانسراهای سمنان برای جذب هرچه بیشتر گردشگران احیاء شوند

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی زندیه وکیلی ظهر سه شنبه در کارگروه گردشگری سمنان به میزبانی سالن جلسات استانداری، ضمن اشاره به جایگاه میراث فرهنگی و به خصوص کاروانسراهای دیار قومس در جذب توریست و گردشگر داخلی، ابراز داشت: مرمت و احياي اين كاروانسراها در جلوگيري از تخريب فضاهای گردشگري و ايجاد فضای اقامت و استراحت ميان راهی مسافران و جذب گردشگران موثر است.

وی افزود: وضعيت كاروانسراهای استان سمنان بايد از بن بست خارج شود و هر چه سريعتر كار تعيين تكليف واگذاری كاروانسراها به بخش خصوصی انجام شود.

۲۷ کاروانسرا در استان سمنان وجود دارد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان نیز در این نشست از وجود ۲۷ کاروانسرا در این استان خبر داد و گفت: در استان ۲۷ كاروانسرا وجود دارد كه تنها مالكيت چهار كاروانسرا از اين تعداد در اختيار این اداره است.

حسین خواجه بیدختی با اشاره به اينكه در دو سال گذشته بيشتر بناهای در اختيار سازمان میراث فرهنگی به بخش خصوصی واگذار شده است، ابراز داشت: ساير كاروانسراهای استان كه تا كنون واگذار نشده اند، در وقف و تملك ساير دستگاه های اجرايی هستند که باید به زودی تعیین تکلیف شوند.

وی با تاكيد بر اينكه بهترين راه مرمت و نگهداری بناهای تاريخی و كاروانسراها، واگذاری اين ابنيه به بخش خصوصی است، افزود: استان سمنان دارای بيشترين تعداد كاروانسراها در بين استان های كشور است و بزرگترين كاروانسرای كشور نيز در اين استان و در شهرستان ميامی واقع شده است و بايد از اين ظرفيت بهره برداری كرد.

۷۰ درصد کاروانسراهای استان سمنان در اختیار اوقاف هستند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان همچنین گفت: در حال حاضر ۱۶ كاروانسرا از ۲۷ کاروانسرای کل استان تحت اختيار اداره كل اوقاف و امور خيريه، دو كاروانسرا در مالكيت ستاد اجرائيات حضرت امام(ره)، دو كاروانسرا دارای مالكيت خصوصی و يك كاورانسرا تحت مالكيت اداره زندان ها است که در مورد مالكيت دو كاروانسرای دیگر نيز مناقشه وجود دارد.

 بیدختی با بيان اينكه كاروانسراهای در اختيار سازمان میراث فرهنگی تا كنون به بخش خصوصی واگذار شده اند، افزود: بر اين اساس تا كنون كاروانسراهای دهنمك، مياندشت و شاه عباسي دامغان به بخش خصوصی واگذار شده و كاروانسرای ايوانكی نيز در شرف واگذاری است.

وی از واگذاري خانه طاهری، خانه تدين و خانه كلانتر سمنان و چشمه علي دامغان به بخش خصوصي خبر داد و گفت: بسياري از كاروانسراهاي تحت تملك ساير نهادها رو به تخريب هستند و در مورد احيا و بهره برداری از اين بناها بايد هر چه سريع تر اقدام كرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کاروانسراهای سمنان برای جذب هرچه بیشتر گردشگران احیاء شوند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X