آسیب‌شناسی نظارت شرعی بانک مرکزی بر عملیات بانکی

به گزارش خبرگزاری مهر، دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در گزارشی با اعلام این مطلب که منظور از نظارت شرعی، کلیه اقدامات نظارتی است که به منظور حصول اطمینان از انطباق عملیات شبکه بانکی با شرع انجام می شود، آمده است: فقدان نظارت شرعی در شبکه بانکی می تواند موجب گرفتار شدن بانک ها و مشتریان در ورطه ربا و یا بطلان عقود و به خطر افتادن روابط مالکیت در اقتصاد شود. وجود قانون عملیات بانکی بدون ربا در ایران از سال ۱۳۶۲، هر چند زمینه ساز فعالیت شرعی بانک ها بوده است، اما به دلیل فقدان نهادها و استانداردهای مشخص برای نظارت شرعی، موارد متعددی از عدم انطباق عملیات بانک ها با شرع مشاهده می شود. این در حالی است که طی حدود دو دهه اخیر، نهادهای بین المللی متعددی به منظور تدوین استانداردها و اصول تضمین کننده شرعی بودن عملیات بانک ها تاسیس شده است.

در گزارش مرکز پژوهش ها پس از بیان اهمیت و ضرورت نظارت شرعی بانک مرکزی و نیز سطوح و مراحل مختلف آن، ابعاد قانونی این موضوع در ایران واکاوی شده است. بررسی ها نشان می دهند که نظارت شرعی در ایران به لحاظ قانونی، نهادی و اجرایی ضعیف است و این امر منجر به بروز آسیب های متعددی در نظام بانکی شده است. لذا در این گزارش مهمترین آسیب های ناشی از ضعف نظارت شرعی، که عبارتند از: تغییر ماهیت عقد وکالت به مالکیت، عدم نظارت بر مصرف وجوه در مورد تخصیص در بانک ها، عدم انطباق عملیات ارزی بانک ها بر بانکداری بدون ربا، و محتوازدایی از عقود اسلامی (مشارکتی و مبادله ای) و استفاده صوری از آنها، بررسی شده اند.

دو بخش پایانی گزارش نیز به بررسی روند تحولات نهادی در معماری مالی اسلامی بین المللی، جایگاه نظارت شرعی در کشورهای مختلف و انواع الگوهای طراحی شده به این منظور و نهایتاً معرفی دو نهاد بین المللی که عهده دار تدوین استانداردها و دستورالعمل های نظارت شرعی در موسسات مالی اسلامی هستند، پرداخته است.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آسیب‌شناسی نظارت شرعی بانک مرکزی بر عملیات بانکی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X