حافظي از عملكرد وزارت بهداشت درباره محصولات تراريخته انتقاد كرد

به گزارش ايرنا رحمت‌اله حافظي روز سه شنبه در دويست و پنجاه و هشتمين جلسه علني شوراي اسلامي شهر تهران در نطق پيش از دستور، درباره محصولات تراريخته، اظهار كرد: در سال‌هاي اخير با پيشرفت علم، موضوع موجودات و محصولات دستكاري شده ژنتيكي (تراريخته) مطرح شده است.
وي گفت: در حوزه كشاورزي نيز متخصصان با دستكاري ژنتيكي بذرهاي گياهي، به دنبال توليد گياهاني مقاوم به آفات و تغييرات آب و هوايي با راندمان بالا هستند.
وي افزود: هر چند ممكن است كليت موضوع مفيد به نظر برسد، اما در كنار آن نبايد نسبت به خطرات احتمالي ناشي از دستكاري‌هاي ژنتيكي گياهان غفلت كرد.
حافظي تاكيد كرد: تاكنون بسياري از كشورهاي جهان از جمله تعداد قابل توجهي از كشورهاي اروپايي و كشورهاي پيشرفته جهان از قبيل سوئيس، آلمان، اتريش، ژاپن، فرانسه، ايتاليا، روسيه، نيوزلند، هلند، لهستان، اسلوني، كرواسي، مجارستان، صربستان، لوكزامبورگ، يونان و ايرلند شمالي به دليل خطرات بالقوه و احتمالي محصولات كشاورزي تراريخته، توليد آنها را ممنوع كرده و قوانين بسيار سختگيرانه‌اي را درخصوص واردات و مصرف آنها تا زمان آشكار شدن كامل نتايج تحقيقات جامع علمي وضع كرد‌ه‌اند.
رئيس كميسيون سلامت شوراي شهر تهران با بيان اينكه در اتحاديه اروپا ضمن ممنوعيت كامل كشت اين محصولات، ورود محصولات بالاي يك درصد تراريختگي كاملا ممنوع بوده و كمتر از اين مقدار هم نيازمند برچسب‌گذاري است، عنوان كرد: در اين بين برخي از كشورها و از جمله آمريكا به دلايل نامشخصي نسبت به توليد انبوه برخي از محصولات كشاورزي تراريخته اقدام كرده كه البته مي‌تواند ناشي از اهداف استعماري و استكباري آنها نيز باشد.
وي يادآور شد: كاشت محصولات تراريخته در ساير كشورها (برزيل، آرژانتين، هندوستان و ...) تحت ليسانس شركت هاي آمريكايي است و اين كشورها تنها نقش كاشت محصولات تراريخته را دارند و در فناوري آن دخالتي ندارند.
حافظي درباره موضع كشور ايران درباره محصولات تراريخته نيز گفت: در كشور ما نيز در ماه‌هاي اخير، موضوع توليد محصولات تراريخته و طرح در برنامه ششم توسعه به شدت در رسانه‌ها و حاميان و منتقدان توليد اين محصولات مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.
وي ادامه داد: ولي به دليل درجه بالاي اهميت موضوع و تاثير مستقيم محصولات كشاورزي بر سلامت مردم و محيط زيست، انتظار مي‌رود تا پيش از اقدام به توليد انبوه محصولات تراريخته در كشور، با برنامه‌ريزي مناسب و هدفمند نسبت به بررسي جامع اثرات كوتاه مدت و بلند مدت اين محصولات به ويژه در دوره‌هاي بين نسلي اقدام شده و نتايج آن به صورت مستند در مراجع علمي معتبر داخلي و بين‌المللي منتشر شود.
عضو شوراي شهر تهران همچنين اعلام كرد: به دليل اهميت بالاي جنبه‌هاي ايمني محصولات دستكاري شده ژنتيكي در جهان و همچنين به منظور جلوگيري از انحرافات احتمالي در توليد اين محصولات، پروتكل بين‌المللي ايمني زيستي در 29 ژانويه سال 2000 به تصويب رسيد و 163 كشور عضو آن هستند، دولت جمهوري اسلامي ايران در تاريخ سوم خرداد 1380 پروتكل ايمني زيستي را امضا كرد و اين پروتكل در سال 1388به تائيد شوراي نگهبان رسيد.
رئيس كميسيون سلامت شوراي شهر تهران تاكيد كرد: بر اساس اين قانون مسئوليت صدور، تمديد و لغو مجوز فعاليت درامور مرتبط با فناوري زيستي جديد با رعايت قوانين مربوط به هر دستگاه و ضوابط ايمني زيستي اين قانون بر عهده دستگاه‌هاي اجرايي ذي‌صلاح شامل وزارت جهاد كشاورزي، سازمان حفاظت محيط زيست و وزارت بهداشت است.
حافظي همچنين اظهار كرد: محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران به منظور روشنگري نسبت به خطرات محصولات تراريخته در اسفند ماه 1378 طي نامه اي به دفتر رئيس جمهور وقت، نسبت به پيامدهاي محصولات دستكاري ژنتيكي شده هشدار داده و تاكيد كرده است كه اين محصولات به عنوان سلاح عليه كشور مورد بهره‌برداري قرار مي گيرد به طوري كه توليد كنندگان اين محصولات قادرند به عنوان مثال با نصب ژن عقيمي بر روي گندم، نسلي از كشور را عقيم سازند.
وي ادامه داد: وزارت جهاد كشاورزي به عنوان متولي اصلي توليدات كشاورزي، هر چند در موارد مختلف اعلام كرده است كه تاكنون مجوزي براي توليد محصولات تراريخته در كشور صادر نشده، اما معاون زراعت وزير جهاد كشاورزي در مصاحبه با يكي از خبرگزاري‌ها در پاسخ به موضع وزارت جهاد كشاورزي در برابر توليد محصولات تراريخته اعلام كرده است كه اگر مجوزرسمي براي كشت محصولات تراريخته در كميته مربوطه صادر شود، حتما از آن استقبال مي‌كنيم.
حافظي تاكيد كرد: رئيس مركز تحقيقات آزمايشگاهي سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت نيز اعلام كرده است كه مدارك مستحكم و مستدل علمي براي اثبات زيانبار نبودن محصولات تراريخته وجود ندارد.
وي گفت: در اين ميان، تنها سازمان حفاظت محيط زيست به دليل اثبات نشدن ‌خطر محصولات تراريخته براي محيط زيست، با توليد انبوه و آزاد آنها مخالفت كرده است.
عضو شوراي شهر تهران ادامه داد: هر چند برخي از متخصصان و متوليان داخلي، موضوع واردات، توليد و رهاسازي محصولات تراريخته را در راستاي تأمين امنيت غذايي كشور مطرح مي‌كنند، اما بايد متذكر شد كه مسئله 'امنيت غذايي و سلامت جامعه' كه به نحوي ارتباط مستقيم با امنيت ملي كشور دارد، موضوعي راهبردي بوده و در موارد ابهام، مسئولان بدون طي فرآيند علمي احراز اطمينان از آثار بلند مدت و بين نسلي محصولات بر سلامت مردم، نبايد وارد تصميم گيري شوند.
رئيس كميسيون سلامت شوراي شهر تهران با بيان اينكه در مورد محصولات كشاورزي تراريخته به دليل تأثير مستقيم بر سلامت مصرف كنندگان و همچنين محيط زيست كشور، نبايد شتاب‌زده عمل كرد، گفت: لازم است تا زمان آشكار شدن نتايج مستند تحقيقات علمي داخلي و بين‌المللي، فرآيند توليد انبوه و تجاري‌سازي اين محصولات در داخل كشور متوقف شود.
وي تاكيد كرد: شايسته است كه مجلس شوراي اسلامي نسبت به اصلاح برنامه ششم توسعه در مورد توليد انبوه اين محصولات، پيش از تصويب آن اقدام كند و با تصويب قوانين مناسب، قواعد حاكم بر توليد اين محصولات را براي سال‌هاي آينده نيز به خوبي روشن كند.
وي خاطر نشان كرد: در خصوص واردات محصولات تراريخته به كشور نيز قوانين مناسب براي منع واردات يا اعمال قوانين سختگيرانه مانند برچسب‌گذاري تصويب و اجرا شود.
حافظي افزود: چنانچه توليد محصولات تراريخته در داخل كشور آزاد شود، سازمان‌هاي متولي بين‌المللي، ايران را در ليست كشورهاي توليدكننده محصولات كشاورزي تراريخته قرار خواهند داد كه در نتيجه ممكن است در زمينه صادرات محصولات كشاورزي مشكلاتي حادث شده و در واقع يكي از مزيت‌هاي اصلي كشور در امر توليد و صادرات در معرض مخاطره قرار گيرد.
تهرام/7244//1348

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حافظي از عملكرد وزارت بهداشت درباره محصولات تراريخته انتقاد كرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X