تدوین ساختار سازمانی و تشکیلات نهاد کتابخانه های عمومی کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور روز شنبه ۱۸ ارديبهشت، در بیست و نهمين یادداشت‌ خود، ضمن ‌تبريك به مناسبت مبعث پيامبر اكرم(ص)، با اشاره به انتشار اسامي پذيرفته‌شدگان مرحله گزينش آزمون سال ۹۴ نهاد تا پايان ارديبهشت و خردادماه سال جاري، از امضاي تفاهم‌نامه‌اي در خصوص حل و فصل اخذ سهم نيم‌درصد درآمدهاي شهرداري‌هاي سراسر كشور، صدور احكام كارگزيني جديد پس از تصويب و ابلاغ قانون بودجه سال ۹۵ ازسوي مجلس شوراي اسلاميو برطرف شدن مشكل جزئي پرداخت حق‌مرزي سال ۹۴ كتابداران و همكاران مشمول اين حق خبر داد.

تدوين ساختار سازماني و تشكيلات تفصيلي نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور از سوي هيأت امناي كتابخانه‌هاي عمومي كشور، آغاز ارتباط مستقيم با تمامي كتابخانه‌هاي عمومي كشور جهت رفع مشكلات آنها و همچنين استمرار برگزاري سلسله نشست‌هاي كتاب‌خوان در قالب طرح‌هاي كتاب‌خوان تخصصي، اختصاصي و پويش كتاب‌خوان مجازي از دیگر مسائلی هستند که در این یادداشت مطرح شده اند.

متن کامل یادداشت بیست و نهم دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به شرح زیر است:

بنام آن كه جان را حكمت آموخت

كتابداران و همكاران عزيز و گرامي

با اهداء سلام و احترام

قبل از هر سخني مبعث پيامبر اكرم (ص)، رسول معرفت و محبت و عدالت را به همة شما همكاران عزيز تبريك مي‏ گويم و از خداوند متعال طلب مي‏ كنم تا به همة ما توفيق دهد كه از درس‏ هاي پيامبر اعظم (ص) بهره بگيريم و در راه سعادت و كمال فردي و اجتماعي گام برداريم و كمك كنيم تا جامعة‌ ما به جامعه ‏اي الگو براي بشريت امروز كه با دشواري‏ ها و مشكلات فراوان مادي و معنوي و معرفتي دست به گريبان است تبديل شود. ان شاء الله

اما چند نكته دربارة نهاد

۱- با تلاش فراوان همكاران معاونت برنامه ‏ريزي، معاونت اداري - مالي، حراست و گزينش نهاد، كار تكميل و بررسي مدارك مربوط به آزمون سال۹۴ در مراحل پاياني است و اميدوارم فهرست اسامي پذيرفته ‏شدگان در گزينش در دو گروه تا پايان ارديبهشت و خرداد ماه سال جاري اعلام و حداكثر ظرف يك ماه پس از آن اين عزيزان در نهاد مشغول به خدمت شوند. ان شاء اللّه

۲- با لطف خداوند متعال و تلاش مسئولين سازمان شهرداري‏ هاي كشور و نهاد كتابخانه‏ ها‌، خوشبختانه در هفته‏ هاي اخير تفاهم‏نامه ‏اي در جهت تحقق ماده ۶ قانون نهاد و ماده ۶۴ قانون الحاق موادي به قانون بودجه كشور مورد توافق قرار گرفت تا مشكل ديرپاي نهاد در اخذ نيم درصد درآمدهاي شهرداري ‏هاي سراسر كشور به نحو مناسبي حل و فصل شود.

بديهي است همچنان مشكل عدم دراَمد برخي از شهرهاي مناطق محروم در كشور صرفاً بر طبق ماده ۱۸ قانون و از محل بودجة مركزي نهاد و مازاد ديگر درآمدها حل خواهد شد.

۳- همانطور كه از طريق رسانه‏ هاي گروهي اطلاع داريد همچنان هيچ يك از دستگاه هاي دولتي به دليل عدم تصويب و ابلاغ بودجه سال ۱۳۹۵ از سوي مجلس شوراي اسلامي، مبادرت به صدور احكام كارگزيني جديد نكرده‏ اند و اين كار صرفاً پس از ابلاغ قانون بودجه و اعلام ضرايب مربوطه از سوي مراجع قانوني صورت مي‏ پذيرد. البته در نهاد نيز هرگونه افزايش حقوق و مزايا اولاً بر اساس قوانين مربوطه انجام مي‏ شود و ثانياً زمان محاسبه حقوق و مزاياي سال جديد از ابتداي سال خواهد بود.

ضمناً همكاران عزيز بدانند در سال جاري نيز مزايايي چون بهره ‏وري و ... ادامه خواهد يافت امّا قطعاً به صورتي كه عدالت اجرا شود و تبعيض ميان شهرهاي برخوردار و شهرهاي نيمه برخوردار يا محروم صورت نگيرد. زيرا غير از آنچه طبق مصوبات قانوني به مناطق محروم يا مرزي تعلق مي‏ گيرد در ساير دريافت ها مانند ديگر دستگاه‏ هاي اجرايي نبايد ميان كاركنان دستگاه ‏ها تبعيض وجود داشته باشد.

همچنين تغييرات قابل توجهي در قرارداد كتابداران و همكاران عزيز انجمني و روستايي در دست بررسي است كه اميدوارم بزودي نتيجة آن در قراردادهاي جديد اين عزيزان صورت گيرد.

۴- خوشبختانه با تلاش و فعاليت مسئولين ذيحسابي و مالي و اداري نهاد مشكل جزئي پرداخت حق مرزي سال ۱۳۹۴ برطرف شد و مجموع معوقات سال ۱۳۹۴ كتابداران و همكاران شهرهايي كه طبق مصوبة دولت محترم مشمول اين حق مي‏ شوند به زودي به حساب آنان واريز مي‏ گردد.

۵- امّا مهمترين خبر آن كه پس از حدود يك سال مشورت و همفكري و جلسات متعدد كارشناسي سرانجام ساختار سازماني و تشكيلات تفصيلي نهاد در تمامي رده ‏ها تهيه و طبق ماده ۳ و تبصرة قانون تأسيس به تصويب هيأت امناي محترم نهاد و روز چهارشنبه پانزدهم ارديبهشت ماه سال جاري به تأييد و امضاي رئيس محترم هيأت امناي نهاد رسيد و مشكل عدم تصويب نمودار سازماني و تشكيلات تفصيلي نهاد در هيأت امنا كه در چند سال اخير مانع برخي اصلاحات و امور لازم در نهاد بود برطرف شد.

در اسرع وقت كارگروهي در نهاد وظيفة تطبيق وضع فعلي با ساختار و تشكيلات مصوب جديد را انجام داده و تمامي احكام و سلسله مراتب نهاد مطابق با اين ساختار تجديد سازمان خواهد شد. ان شاء الله

۶- پس از اتمام يك دورة كامل تماس حقير با تمامي همكاران و كتابداران از ۱۵ فروردين ۱۳۹۴ تا ۱۵ فروردين ۱۳۹۵ براي تبريك تولد ايشان و برقراري موفق تماس ها در بيش از ۹۵% كه ماية رضايت عمومي همكاران گرديد، در سال جاري با بيش از ۲۲۰۰ كتابخانه نهاد تماس خواهم گرفت و از وضعيت و مشكلات اساسي آنها به طور مستقيم كسب اطلاع مي‏ كنم و بلافاصله با ابلاغ مشكلات مهم كتابخانه‏ ها به معاونين و مديران محترم نهاد، تلاش براي رفع مشكلات آغاز مي‏ شود.

اميدوارم به تدريج و ظرف سال جاري بسياري از مشكلات كتابخانه‏ ها از نظر منابع، تجهيزات، وضعيت سرمايش و گرمايش و .... برطرف شود. ان شاء الله

۷- خوشبختانه به همت كتابداران و همكاران نهاد و با همكاري عموم اهل كتاب و فرهنگ و مديران و مسئولين شهري تا پايان سال ۱۳۹۴ مجموعاً ۱۲۵۰ نشست كتاب‏خوان در سراسر كشور برگزار گرديد كه باعث افتخار نهاد است.

در سال جاري علاوه بر ادامة نشست‏ هاي كتاب‏خوان، نشست‏ هاي كتاب‏خوان تخصصي، اختصاصي، و همچنين پويش كتاب‏خوان مجازي در دستور كار نهاد قرار گرفت كه اميدوارم تمامي اين برنامه‏ ها كه صرفاً با همت شما كتابداران و همكاران تلاش گر صورت مي‏ گيرد موجب ترويج و گسترش فرهنگ مطالعه و كتابخواني در كشور شود.

در برنامه‏ های سال جاري آنچه مهم است برنامه‏ ريزی با كمترين هزينه و بيشترين فايده است. به عنوان مثال آنچه از نشست‏ هاي كتاب‏خوان كتابخانه‏اي انتظار مي ‏رود برگزاري جمع‏ هاي چند نفره از اعضاء با محوريت كتابدار آن كتابخانه است كه به راحتي قابل انجام است و نياز به تشريفات و حتي مجوزهاي معمول ندارد.

همچنين شركت در پويش كتاب‏خوان مجازي كه موضوعي است كه امروزه با فناوري‏ هاي جديد كه معمولاً با گوشي‏ هاي همراه كتابداران و همكاران و اعضاء قابل حصول است. انتظار اين خدمتگزار كوچك شما آن است كه از هر طريق در ترويج و گسترش فرهنگ كتابخواني سهمي داشته باشيد و اميدوارم علاوه بر آثار محسوس در جامعة كشور عزيزمان، از اجر معنوي نيز برخوردار گرديد.

و من اللّه التوفيق

عليرضا مختارپور

دبيركل

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تدوین ساختار سازمانی و تشکیلات نهاد کتابخانه های عمومی کشور» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X