معدن، پررنگ ترین بخش اقتصادی استان لرستان است

به گزارش ایرنا ظهیر حیدری نژاد روز سه شنبه در دیدار با معدن كاران بروجرد در اداره صنعت، معدن و تجارت این شهرستان افزود: واحدهای معدنی و صنایع معدنی حدود 70 درصد واحدهای تولیدی و صنعتی استان لرستان را شامل می شوند.
وی با بیان اینكه 50 درصد گردش مالی اقتصادی استان لرستان مربوط به بخش صنایع معدنی است، گفت: با توجه به سیاست های كلان اقتصاد مقاومتی، منابع معدنی بهترین جایگزین برای منابع نفت و گاز می باشند كه در این راستا سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز برنامه های امسال خود را به استفاده از ظرفیت های معدنی معطوف كرده است.
وی با اشاره به وجود ذخایر غنی معدنی در استان لرستان افزود: خام فروشی مواد باعث ركود مالی در این بخش شده است زیرا مواد معدنی خام و فرآوری نشده، متقاضیان محدودی دارند لذا نگاه ما باید از مشتریان محدود و بازار داخلی فراتر باشد.
حیدری نژاد اظهار كرد: با توجه به بحران های اخیر در كشورهای همسایه و نیاز شدید آنها به ساخت و ساز، می توان عمده تولیدات معدنی فرآوری شده استان را به این كشورها صادر كرد ولی متاسفانه هنوز در بخش فرآوری اقدامی صورت نگرفته است.
وی به تنوع ذخایر معدنی در بروجرد از جمله تالك، سیلیس، فلدسپات، شن، ماسه و گرانیت اشاره كرد و گفت: متاسفانه معادن بسیار غنی تالك بروجرد به صورت خام فروشی فعالیت دارند كه می توان از این ظرفیت های خدادادی برای توسعه اقتصادی و اشتغالزایی استفاده كرد.
وی از تدوین برنامه تحقق بخشی معدن در استان لرستان خبر داد و اظهار كرد: براساس این برنامه، ظرفیت های معدنی شاخص استان شناسایی شده اند و برنامه هایی برای رونق و توسعه آنها و تقویت تشكل های معدنی در حال شكل گیری است.
حیدری نژاد بروجرد را پیشانی معدن استان لرستان و تقویت معادن این شهرستان را در اولویت كاری سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان دانست و گفت: باید با ایجاد تشكل معدن یا خانه معدن و دادن اختیارات به اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد زمینه را برای رونق معادن این شهرستان فراهم كرد.
وی افزود: از آنجا كه نظارت بر كار معادن باید مستمر باشد، وجود كارشناسان بومی و ساكن در بروجرد ضرورت دارد كه این امر با ایجاد واحد امور معدنی در اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد محقق می شود.
وی گفت: متاسفانه به دلیل ساماندهی نشدن معادن شهرستان بروجرد و نداشتن قیمت پایه برای محصولات به ویژه شن و ماسه، این تولیدات با قیمت بسیار پایین تر از بازار تاكنون فروخته شده اند.
وی افزود: در حال حاضر امكان جهش چند برابری قیمت ها وجود ندارد ولی می توان با ایجاد تشكل یا خانه معدن در شهرستان بروجرد، قیمت ها را كم كم به روز كرد.
معاون امور معدنی و اكتشافات سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان اظهار كرد: به دلیل اینكه اغلب واحدهای شن و ماسه شهرستان بروجرد مجوز برداشت یا پروانه بهره برداری ندارند هعیچ اعتباری در راستای اقتصاد مقاومتی نمی توانند دریافت كنند لذا فراخوانی برای اخذ مجوز به معادن ارایه شده تا در برنامه زمانبندی نسبت به اخذ مجوزهای لازم اقدام شود.
وی از اجرای طرح نظارتی مستمر بر تولیدات مصالح ساحتمانی و معدنی استان لرستان از هفته آینده خبر داد و گفت: این طرح با همكاری تعزیرات حكومتی و سازمان استاندارد به منظور جلوگیری از تولیدات بی كیفیت اجرا می شود.
وی با اشاره به وجود برخی واحدهای تولید كننده مصالح ساختمانی كه بدون توجه به نیاز بازار ایجاد شده اند، افزود: هفته گذشته پروانه 14 واحد تولید بتن و 10 واحد تولید شن و ماسه در استان باطل شد.
معدن كاران شهرستان بروجرد در این نشست مسائل و مشكلات خود را بیان كردند.
3031/3022

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معدن، پررنگ ترین بخش اقتصادی استان لرستان است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X