رأي اليوم:درعربستان چه خبر است ، بهار عربي يا عمل زيبايي ؟

به گزارش ايرنا ٬ فوزي ناجي نوشت : بهار عربي به عربستان رسيده است و در اين كشور بسياري از اقشار جامعه به ويژه قشر جوان و حتي برخي از اعضاي خاندان حاكم ٬ خواستار انجام اصلاحات ريشه اي در نظام سياسي عربستان هستند و تغيير وزيران دولت يك اقدام فرماليته شبيه به عمل جراحي زيبايي است و حائز اهميت نيست.
وي درادامه با اشاره به مصاحبه شاهزاده محمد بن سلمان جانشين وليعهد عربستان و وزير دفاع اين كشور با شبكه تلويزيوني العربيه در خصوص طرح معروف به 'چشم اندازعربستان 2030' افزود : فرزند شاه عربستان در اين گفت وگو ٬ مسائل مهمي از قبيل از بين بردن فساد ، پيشگيري از به هدر رفتن اموال عمومي ، بازسازي ساختاري بسياري از بخش ها ، ريشه كن كردن بيكاري ، كاهش وابستگي كشور به درآمدهاي نفتي و استفاده از منابع طبيعي همچون طلا و مس و اورانيوم را مطرح كرد.
فوزي ناجي در ادامه به نقد و بررسي اظهارات محمد بن سلمان پرداخته و از انجام اصلاحات ريشه اي در نظام سياسي عربستان به عنوان يك اقدام لازم و ضروري براي رژيم حاكم بر اين كشور نام برده و تاكيد كرد: رژيم سعودي براي آنكه بتواند به حيات خود ادامه دهد و همانند تمامي رژيم هاي مخالف پيشرفت و تمدن و فرهنگ ٬ متلاشي نشود، مي بايست اصلاحات بنيادين انجام دهد.
وي افزود: دومين نكته قابل توجه اينكه اگر شاهزاده جوان سعودي بخواهد به خواسته ها و اهداف تبيين شده خود در اين مصاحبه واقعا جامه عمل بپوشاند ٬ در آن صورت با نزديكان و ساير شاهزاده ها كه با سوء استفاده از فساد ٬ ثروتشان را افزايش داده و ميلياردها دلار به دست آوردند، اصطكاك خواهد يافت.
اين كارشناس مسائل جهان عرب تاكيد كرد: اگر محمد بن سلمان واقعا بخواهد مانع هدر رفتن دارايي هاي عمومي عربستان شود٬ بايد بداند كه فقط با كاهش تعداد خودروهاي دولتي و صرفه جويي در مصرف آب و برق و فرآورده هاي نفتي ٬ اين مهم تحقق نمي يابد بلكه بايد در سياست هاي دولت سعودي تغييرات بنيادين ايجاد كند تا بتواند مانع از هدر رفتن ميلياردها دلار براي خريد تسليحات و تجهيزات جنگي شود .
فوزي توضيح داد: به اعتراف خود محمد بن سلمان ٬ عربستان بزرگترين واردكننده تسليحات در جهان محسوب مي شود . رژيم حاكم بر عربستان از تسليحات ياد شده براي تجاوز به ملت يمن و تغيير دادن نظام هاي حاكم بر عراق و سوريه استفاده مي كند.
وي تاكيد كرد: هم اكنون شبكه هاي تلويزيوني و روزنامه ها و مجلات عربستان در حال ايجاد اختلاف و تفرقه و نفرت و كينه ميان اهل تسنن عليه شيعيان بسر مي برند در حالي كه دين مبين اسلام ما را به ميانه روي و پرهيز از خشونت و برقراري عدالت و مساوات و صلح دعوت مي كند.
وي در پايان نوشت: تغيير دادن وزيران تا زماني كه سياست كلي كشور تغيير نكند، اقدام مهمي نيست بلكه يك تغيير ظاهري شبيه عمل جراحي زيبايي است.
خاورم ** 1487 **2041**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رأي اليوم:درعربستان چه خبر است ، بهار عربي يا عمل زيبايي ؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X