قراردادهای جدید نفتی تجربه تلخ 100 ساله صنعت نفت را تکرار می‌کند/کلید واژه اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است

حضور جعفر توفیقی رئیس ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خبرگزاری تسنیم دبیر ستاد توسعه فناوری صنعت نفت و گاز معاونت علمی ریاست جمهوری، با بیان اینکه با قراردادهای جدید نفتی، پای شرکت های خارجی به نفت و گاز ایران باز می شود، گفت: این به معنای غفلت از تکنولوژی است و تجربه تلخ یکصد ساله صنعت نفت دوباره تکرار می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، جعفر توفیقی، در همایش توسعه و تجاری سازی فناوری های صنعت نفت و گاز که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی برگزار شد، با اشاره به اینکه تبریز شهر اولین‌ها است و امیدواریم در تجاری سازی علم هم در کشور پیشتاز باشد، اظهار داشت: تجربه و سابقه تاریخی تبریز، این استعداد انسانی و مدیریتی را نشان داده است.

وی با بیان اینکه می‌توان با انبوهی از مشکلات مواجه شد ولی با آگاهی، به یک مسئولیت پذیری و انگیزه تبدیل شده و در مسیر حل مشکلات قرار گرفت، افزود: مهمترین دلیلی عقب ماندگی، غفلت و جهل نسبت به مشکلات است.

دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت و گاز و ذغال سنگ معاونت علمی ریاست جمهوری، با تاکید بر اینکه مشکل، نبود راه حل نیست، مشکل، عزم و اراده برای حل مشکلات است، گفت: بخش خصوصی موتور محرکه اقتصاد و توسعه فناوری است که باید از این ظرفیت برای حل مشکلات استفاده کرد، چرا که دولت با شرایط و محدودیت‌هایی که دارد، به هیچ وجه نمی تواند به توسعه فناوری اقدام کند. 

توفیقی، با یادآوری اینکه از 15 شرکت برتر در 2015 همگی شرکت های خصوصی هستند، تصریح کرد: شرکتی داریم که نزدیک به حجم اقتصاد ایران مراودات مالی دارد، از طرفی نیز، شرکت دیگری سالانه 7 هزار ثبت اختراع دارد که به طور متوسط روزانه 20 تکنولوژی روانه بازار می کند و از فروش فناوری درآمدهای هنگفتی به دست می آورد و همه اینها از شرکت های غیر دولتی و خصوصی جهان هستند.

وی با تاکید بر اینکه ما در ایران، صنعت نفت را منهای تکنولوژی داریم، عملیات محور بوده و فناور محور نیستیم، ابراز داشت: برخی شرکت های خارجی درآمدشان در فروش فناوری بیش از درآمد نفتی ایران است و برخی کشورهای اروپایی نیز بیش از خود ما از درآمدهای نفتی ایران بهره برده اند.

توفیقی، در ادامه، با اشاره به اینکه نقطه ضعف بخش خصوصی ایران این است که توانمندی برخی شرکت ها محدود به مهندسی معکوس است، تصریح کرد: در دنیای امروز به نوآوری در تکنولوژی نیاز داریم تا با خلق فناوری، حرفی برای گفتن داشته باشد، و دولت نیز برای ورود به بازارهای بین المللی کمک خواهد کرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت و گاز و ذغال سنگ معاونت علمی ریاست جمهوری، با تاکید بر اینکه قابل پیشبینی است که با قراردادهای جدید نفتی، پای شرکت های خارجی به نفت و گاز ایران باز می شود، ابراز داشت: این به معنای غفلت از تکنولوژی است که با این شرایط، صنعت نفت دیگر سرپا نخواهد ماند و نگرانیم تا تجربه تلخ یکصد ساله صنعت نفت دوباره تکرار شود.

وی افزود: باید قراردادهای نفتی با انتقال فناوری همراه باشد، ضمن اینکه شرکت های داخلی هم آمادگی دریافت تکنولوژی را ندارند که باید از کپی سازی دوری کرده و به نوآوری روی بیاورند.

توفیقی با تاکید بر اینکه به بهانه استاندارد، سفر خارجی و... به خرید کالای خارجی روی می آورند، اظهار داشت: بازار صنعت نفت به صدها بهانه به شرکت های خارجی وابسته است و نمی خواهد آن را از دست بدهد.

وی با اشاره به اینکه در خوزستان با توجه به اینکه بیش از 300 تولید کننده صنعت نفت و گاز داریم و 70 درصد این صنعت در این استان قرار دارد، یک منطقه ویژه فناوری ایجاد کرده ایم و تمامی بازیگران از دانشگاه، پژوهش و تولید کننده تا بازار مصرف و خریدار را یکجا جمع کرده ایم تا بخشی از مشکل خرید کالای خارجی را با معرفی بهتر به همدیگر و ارتباط مستمر حل کنیم، افزود: این بخش، بیشتر پلت فرم مدیریتی است که همه آنها به دنبال تجاری سازی فناوری از دانشگاه تا صنعت است.

 توفیقی در پایان، خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی توجه به بخش خصوصی و دولت نیز باید فرصت عرض اندام را ایجاد کند تا در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشند.

وی تصریح کرد: کلید واژه اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است و باید با ایجاد فناوری و تجاری سازی آن، این بخش را تقویت کنیم.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قراردادهای جدید نفتی تجربه تلخ 100 ساله صنعت نفت را تکرار می‌کند/کلید واژه اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X