تغییر نگرش داخلی، به سرمایه گذاری خارجی

 سیاست و اقتصاد دو پلكان به هم متصل، برای پیشرفت و توسعه جوامع محسوب می شوند. دركنارهم قرارنگرفتن این دومقوله موجب بروز چالش ها و معضلات بسیاری می گردد. البته معمولا به این صورت است كه موفقیت درهریك از آنها موجب توسعه دیگری هم می شود. اما آفت رابطه این دو عرصه، نگرشی منقبض و مداخله گر از سوی افراد و گروه هایی است كه هیچ سررشته ای در حوزه های تخصصی نداشته و صرفاً درجهت امیال و اهداف حزبی خود درصدد برهم زدن نظم و انسجام برنامه ها درسیاست و اقتصاد خارجی هستند. بخش اقتصاد تبیان تغيير نگرش داخلي، به سرمايه گذاري خارجي

سیاست و اقتصاد دو پلكان به هم متصل، برای پیشرفت و توسعه جوامع محسوب می شوند. دركنارهم قرارنگرفتن این دومقوله موجب بروز چالش ها و معضلات بسیاری می گردد. البته معمولا به این صورت است كه موفقیت درهریك از آنها موجب توسعه دیگری هم می شود. اما آفت رابطه این دو عرصه، نگرشی منقبض و مداخله گر از سوی افراد و گروه هایی است كه هیچ سررشته ای در حوزه های تخصصی نداشته و صرفاً درجهت امیال و اهداف حزبی خود درصدد برهم زدن نظم و انسجام برنامه ها درسیاست و اقتصاد خارجی هستند.
اما باید به این سوال پاسخ داد كه چرا طی سال هایی كه ایران در اوج درآمدهای نفتی بود بسترهای لازم برای توسعه اقتصاد و سرمایه گذاری خارجی فراهم نشد؟ آیا اشخاص و گروه هاییی با بهبود وضعیت تولید و معیشت مردم كشور مخالفت دارند؟! حال كه به واسطه برجام بسیاری از محدودیت ها برداشته شده، چرا بسیاری از گروه ها به چشم تاراج منابع ملی به سرمایه گذاری خارجی می نگرند.
القای ذهنیت منفی درجامعه نسبت به سرمایه گذاری و سرمایه خارجی همواره القا کننده یک تصور و احساس غلط و با کمترین تعقل نسبت به خطرات آن است. این ذهنیت به ویژه در میان افراد و گروه های محافظه كار، به نوعی تحت تاثیر تفکر و اندیشه افرادی است که به طور کلی، اقتصاد حكومتی را به اقتصاد آزاد و خصوصی ترجیح می دهند. البته ناگفته نماند، آنهایی كه چنین نگرشی دارند اكثراً خواستار اقتصاد حكومتی هستند تا بتوانند در زیر چتر وسعت بی حد و حصر آن به منافع و امتیازهایی دست یابند كه قطعا در اقتصاد خصوصی و سرمایه گذاری خارجی چنین امتیازهایی را از دست خواهند داد.
لذا از طرق مختلف و از طریق نفوذ در برخی نهادها مانع از ورود بخش خصوصی به عرصه های اقتصادی می شوند تا انحصار آن در اختیار خودشان باشد. اما باید توجه داشت كه ایجاد انگیزه برای سرمایه گذار بخش خصوصی اعم از داخلی و خارجی زمانی محقق خواهد شد كه جذابیت های اقتصادی برای آنها نمایان گردد. نمی توان بهترین حوزه های تجاری را انحصاری در اختیار خود گرفت و در پاره ای از عرصه های كم بازده و غیر جذاب توقع حضور سرمایه گذاران را داشت.
اگر این نگرش حاكم بر اقتصاد حكومتی ما اصلاح گردد، آن وقت می توان از طریق دیپلماسی اقتصادی مسیر ورود سرمایه های خارجی را هموار كرد.

باید توجه داشت كه ایجاد انگیزه برای سرمایه گذار بخش خصوصی اعم از داخلی و خارجی زمانی محقق خواهد شد كه جذابیت های اقتصادی برای آنها نمایان گردد

امروزكه شرایط اقتصادی كشور از زیر بار شدیدترین تحریم ها رهایی یافته، ضرورت همكاری دستگاه سیاست خارجی با تیم اقتصادی كشور بسیار ضروری و حائز اهمیت است. باتوجه به عملكرد ضعیف دولت های قبل ركود و رخوتی در فعالیت های دیپلماتیك ما با غرب به وجود آمده بود كه بعضا به قطع روابط نیز منجر گردید. اما درحال حاضر می توان از پتانسیل های دیپلماسی اقتصادی استفاده كرد و با افزایش سطح ارتباطات تجاری، زمینه را برای گرم شدن مراودات سیاسی نیز فراهم كرد.
با توجه به گرم شدن دیدارهای دیپلماتیك و مراودات سیاسی با كشورهای مختلف دنیا، ذكر این موضوع لازم است كه شاید روابط سیاسی، آغاز گر مراودات تجاری باشد، اما تحكیم كننده آن نیست. لذا باید برای تقویت ریشه های تعامل با كشورهای جهان ارتباطات اقتصادی خود را با آنها گسترش دهیم.
لذا انتظار می رود تا گروه های سیاسی در داخل كشور با اولویت قرار دادن منافع ملی و بهبود وضعیت اقتصادی ملت، به دور از كارشكنی و رقابت های سیاسی، زمینه را برای ورود سرمایه گذاران خارجی و داخلی فراهم سازند و بیهوده موجب چرخش آنها به سمت بازارهای كشورهای منطقه نگردند، چرا كه ما برای حركت چرخ های در گل فرو رفته اقتصاد به پتانسیل آنها نیاز داریم.
درحالی كه ارتباطات اقتصادی میان كشورها به عنوان استحكام ریشه مراودات همه جانبه میان كشورها نیزعمل می كند. امیدواریم این موضوع از سوی كسانی كه صرفاً منافع حزبی و گروهی خود را مد نظر قرار می دهند، با تاملی بصیرانه به منافع ملی و دیگر اقشار جامعه بنگرند و به خواسته های آنان نیز احترام بگذارند.منبع: روزنامه آفرینش

[ منبع این خبر سایت تبیان-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تغییر نگرش داخلی، به سرمایه گذاری خارجی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X