ريشه مشكلات اقتصادي در سياستهاي غلط اقتصادي است

در ادامه اين گفت وگو مي خوانيم: آنچه در واقع مي توان به آن پرداخت، اين است كه در برخي از فعاليت هاي سياه و كار چاق كني ها و معاملات آنچناني بتوان 2 ساعت در هفته، هزينه هاي زندگي را تامين كرد.
به طور مثال در مقطعي دو روز كار در هفته ملاك شاغل بودن بود و بعدها يك روز و حتي كار به جايي رسيد كه دولت هاي نهم و دهم، 2 ساعت فعاليت در هفته را شغل به شمار مي آورد. ملاكي را كه براي بيان اين آمار ارايه مي دهند، برخي از دستور عمل هاي آماري ملي و برخي بر مبناي آمارهاي بين المللي است.
وي گفت: اما آنجه در واقع مي توان به آن پرداخت، اين است كه در برخي از فعاليت هاي سياه و كار چاق كني ها و معاملات آنچناني بتوان 2 ساعت در هفته، هزينه هاي زندگي را تامين كرد.
كمالي در ادامه افزود: در واقع هر نوع تحركي كه درآمدش زندگي را به شكل مطلوبي اداره كند يا حداقل هاي روز مره را تامين كند را شغل مي نامند. بنابراين در مورد جامعه حقوق بگير و همچنين مجموعه بيكاران كشور 2 ساعت در هفته با هيچ متر و معياري نمي تواند ملاك شغل در نظر گرفته شود، چون درآمد حقوق بگيران به گونه اي نيست كه بتواند مشكل معيشتي مردم را برطرف كند.
كمالي بيان داشت: كساني هستند كه هم دانش آموز و دانشجو و يا بازنشسته هستند، اما فعاليت شغلي هم دارند. يكسري هم تبعه بيگانه هستند و در كشور فرصت شغلي را اشغال كرده اند. در كل شاغلان چهره هاي گوناگوني هستند كه در حال فعاليت اند. بنابراين تفكيك اينها در يك نظام نامه آماري و شناخت بيكاران واقعي و كساني كه جامعه بايد نسبت به تانين شغل آنها حساس باشد، از ضروريات است كه متاسفانه تا امروز در اين زمينه حركتي يا برنامه اي نداشته ايم.
وي گفت: البته بايد گفت كه مردم هم همكاري لازم را انجام نمي دهند، چرا كه در هنگام سرشماري همكاري مطلوب را انجام نمي دهند. اين در حالي است كه واقع گويي و صداقت در ارايه آمار براي آنهايي كه قرار است در راستاي ايجاد اشتغال فعاليت كنند، فاكتور بسيار مهمي است و دولت نمي تواند تصميم درستي بگيرند. عده اي به هر دليلي نمي توانند كار كنند. معلول ها يا معتادها و بيماران يا حتي آنهايي كه به دليل محروميت منطقه مسكوني شان امكان كار ندارند. لازم است كه آنها را تحت برنامه ريزي هاي متفاوتي قرار داد تا براي اشتغال هر كدام راه كار مناسب و مشخصي در نظر گرفت.
به گفته دبير كل حزب اسلامي كار، گاهي يك نفر چندين شغل دارد، در حالي كه شما مي توانيد خانواده هاي زيادي را مثال بزنيد كه همه اعضايش بيكار هستند. اين مساله يكي از مواردي است كه حتما بايد اصلاح شود. واقعيت اين است كه آمار و ارقامي دقيق و رسمي وجود ندارد اما مي توان به راحتي حدس زد كه بيكاران در كشور آمارشان بيش از حد معمول است. با وجود اينكه من در دولت مسئوليتي ندارم، در طول روز شايد بيشتر از 40 نفر از من براي خودشان يا فرزندانشان طلب كار مي كنند. ناگفته پيداست اين نشانگر اين واقعيت است كه بايد بيكاري را به عنوان بحراني جدي، جدي بگيريم.
كمالي تصريح كرد: تلاش براي چند شغلي در بيشتر موارد به اين دليل است كه 'يك حقوق' كفاف هزينه هاي زندگي را نمي دهند و به همين دليل مردم نه از روي طمع، بلكه از روي نياز شديد مالي دست به چنين اقدامي مي زنند و آسايش و آرامش خود را عمدا از دست مي دهند تا بتوانند خرج زندگي خود را درآورند.بيكاري ام المفاسد است. يك فرد بيكار به لحاظ شخصيتي داغان مي شود و در خطر بيماري قرار مي گيرد. همچنين نياز ماليِ ناشي از بيكاري باعث مي شود تا بيكاران از روي ناچاري به سمت ناهنجاري هاي آنچناني مي روند و در نتيجه كانون خانواده هم تهديد شده و تعداد فرزندان طلاق هم بيشتر مي شود.
وي تاكيد كرد: تاكيد مي كنم كه بيكاري ام المفاسد است .ريشه مشكلات اقتصادي را بايد در سياستهاي غلط اقتصادي مشاهده كرد، ما در بخش صنعت و كشاورزي و همچنين توليد بر اساس مزيت و تخصص برنامه ريزي نمي كنيم و به همين دليل هيچگاه به يك فعاليت خوب و سود ده نمي رسيم و مشكلاتمان هميشگي هستند.
*منبع: پايگاه خبري شبكه مجازي آستان/19 ارديبهشت
** اول ** 1337

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ريشه مشكلات اقتصادي در سياستهاي غلط اقتصادي است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X