ابتکار مخالف انتقال آب خزر به سمنان بود

نشست خبری معصومه ابتکار - اهواز مدیر کل سابق سواحل و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از طرح‌های مطرح شده برای انتقال آب خزر به استان سمنان آن را غیر کارشناسی عنوان کرد وگفت: در ابتدای کار دولت یازدهم نیز خانم ابتکار مخالفت خود را با این طرح اعلام کرد.

رامین شادی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با انتقاد از رویکرد دولت‌های دهم و یازدهم مبنی بر انتقال آب خزر به سمنان گفت: این انتقال به هیچ عنوان مناسب نیست و به غیر از هزینه‌های مالی تخریب منابع طبیعی را به‌دنبال دارد.

وی به مخالفتش در دوران گذشته با انتقال آب خزر به سمنان اشاره کرد و افزود: در دوره قبل از ابتکار، بنده علل مخالفت خود را از لحاظ کارشناسی اعلام کردم و حتی در دوران عوض شدن مدیریت محیط زیست و حضور خانم ابتکار نیز نامه‌ای را نوشته و دلایل را بازگو کردم که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز آن را مورد تاکید قرار داده و به امضاء رساند.

مدیرکل سابق سواحل و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: این نامه بعد از امضای ابتکار به وزارت نیرو ارسال شد و دلایل مخالفت این انتقال آب در آن اذعان شد چرا که  تمام علل آن کارشناسی بوده است. در صورت نقل و انتقال جنگل‌ها از بین می‌رود و البته نمی‌توان آب شیرین را انتقال داد و این نقل و انتقال در زمینه صنعتی هم صحیح نیست و تنها به بهره کشاورزی آن اشاره شده است.

وی با مطرح کردن این پرسش که مگر در سمنان کمبود آب وجود دارد؟ گفت: کشاورزان این منطقه با تدبیر خود از آب‌های زیرزمینی بهره می‌گیرند و محصولات خود را بر این اساس کشت می‌کنند ولی از این انتقال برخی پیمانکاران در پی دریافت پول بابت تحقیق و انتقال هستند که متاسفانه هیچ تحلیلی هم در اختیار ندارند. این انتقال به هیچ وجه به صلاح نیست و البته هزینه گزافی هم دربردارد.

گفتنی است که حسن روحانی چندی قبل در سمنان به طرح بلندمدت انتقال آب دریای خزر به استان سمنان اشاره کرد و افزود: این طرح مباحث فراوانی را در رسانه‌ها به‌دنبال داشت اما دولت طی ماه‌های آخر سال گذشته محیط‌زیست را مکلف کرد که مطالعات و اشکالات این طرح را بررسی کند و تقریبا 80درصد از این مسائل انجام شده و 20درصد مابقی نیز طی هفته‌های آینده بررسی خواهد شد. می‌توان آب را از دریای خزر به سمنان منتقل کرد و در عین حال همه مسائل محیط‌زیستی را مد نظر قرار داد تا مشکلی به‌وجود نیاید.انتقال آب خزر به سمنان و همچنین آب خلیج‌فارس و دریای عمان به یزد و کرمان با سرمایه و کمک بخش خصوصی انجام خواهد شد؛دولت نیز در این مسیر کمک‌های لازم را از طریق صندوق توسعه خواهد داشت و این طرح‌ها حساب شده و با درنظر گرفتن مسائل محیط‌زیستی عملیاتی می‌شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابتکار مخالف انتقال آب خزر به سمنان بود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X