موسيقي در ايران 6 هزار سال قدمت دارد

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگي ايرنا،‌ بهزاد معافي روز سه شنبه در نشست تخصصي خبري با اصحاب رسانه با عنوان «هنر و سياست در نظام جمهوري اسلامي ايران»،‌ اظهار كرد: ايران نخستين كشوري بود كه با وجود دانشگاه جندي شاپور (شهيد چمران)، ‌در هنر موسيقي و روش هاي آكادميك آن گام برداشته است.
وي گفت: از حدود دو دهه پيش موسيقي در جمهوري اسلامي به عنوان يك زير مجموعه هنر، جايگاه واقعي خود را بازيافته است.
معافي افزود: موسيقي يك فرهنگ اصيل است و بايد از سوي مسئولان به اين مقوله بسيار مهم و در عين حال هنر ريشه دار كشور توجه جدي شود.
وي اضافه كرد: كنسرواتوار تهران به عنوان يك موسسه فرهنگي و هنري وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي چهارمين مركز آموزشي علمي در زمينه هنر موسيقي در دنيا است و از اين رو بايد به علاقمندان و افرادي كه مي خواهند در اين زمينه فعاليت كنند راه هاي صحيح و كسب معرف موسيقي ارائه شود.
معافي اظهار كرد: كنسرواتوار موسيقي تهران اكنون دهه دوم فعاليت تخصصي خود در حوزه آموزش عالي را با همكاري موسسه آموزش عالي آزاد نهاوند سپري مي كند و در اين سالها بالغ بر 10 هزار دانشجو، هنرجو و دانش پذير را در عرصه موسيقي تربيت كرده است.
وي با بيان اينكه بيش از 1200 دانشجو و هنرآموز در اين مركز تحصيل مي كنند، افزود: در حال حاضر آنچه براي كنسرواتوار تهران اهميت دارد تربيت افرادي است كه بتوانند معلميني شايسته براي نسل آينده باشند و به همين دليل است كه در استراتژي جديد آموزش موسيقي در كنسرواتوار تهران بهره گيري از فارغ التحصيلان كنسرواتوار در بخش آموزش هاي عالي آزاد و آموزش هاي علمي كاربردي، در كنار ساير استادان و چهره هاي ماندگار كشور تاكيد شده است.
وي گفت: با توجه به امكانات منحصر به فرد اين مركز از جمله همكاري استادان مجرب موسيقي، اساتيد شاخص و چهره هاي ماندگار موسيقي كشور در اين مركز و از طرفي بهره گيري از تجارب مراكز بزرگ كنسرواتواري موسيقي با چندين كشور خارجي و تفاهم نامه هاي فرهنگي و موسيقايي با اين كشورها، بهره مندي از تكنولوژي روز آموزش همچون كارگاه هاي موسيقي و آهنگسازي رايانه اي و الكترونيك، آزمايشگاه تكنولوژي صدا، آموزش هاي مجازي و از راه دور با همكاري دانشگاهها و كنسرواتوارهاي معتبر خارجي در رشته هاي مورد نياز، مشاهده مي شود كه فارغ التحصيلان اين مركز از جايگاه ويژه اي برخوردار بوده و تقريباً تمامي آنها در حوزه هاي مرتبط با موسيقي مشغول به كار هستند.
مدير مسئول موسسه فرهنگي هنري خوش نهاد پيمان بيان كرد: كنسرواتوار تهران هم اكنون بازوي اجرايي دوره هاي كنسرواتواري موسسه آموزش عالي آزاد نهاوند به شمار مي آيد و
توانسته اعتماد جامعه موسيقي ايران و علاقمندان در خارج كشور را به خود جلب كند و در راستاي اعتلاي فرهنگ و موسيقي ايران اسلامي گام هاي اساسي بردارد.
وي افزود: هم اكنون 170 استاد مجرب كشور و در صورت نياز خارجي،‌ در اين مركز مشغول تدريس هستند و با تجهيزات موجود، ارائه آموزش به دانشجويان و هنرآموزان نسبت به دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران در سطحي بالاتر در حال انجام است.
معافي اظهار كرد: كنسرواتوار تهران مجري دوره هاي پودماني موسيقي در رشته هاي آواز ايراني - ساز ايراني، آواز جهاني - ساز جهاني و ‌در گرايش هاي موسيقي مقامي، ايراني، كلاسيك و مدرن و همچنين در سبك هاي جاز، بلوز، راك و متال،‌ فعاليت دارد.
مدير گروه عمومي و دروس معارف مركز آموزش علمي و كاربردي كنسرواتوار تهران نيز در اين نشست، با اشاره به فرازهايي از بيانات رهبر انقلاب اسلامي در زمينه موسيقي، گفت: رهبري معتقد هستند كه موسيقي در خلقت انسان نهفته است.
حجت الاسلام محمدرضا مجيدي تبار افزود: در كتاب آسماني قرآن نيز نت هاي موسيقيايي رعايت شده و تمامي آيات الهي داراي وزن و قافيه است و لذا بايد با توجه به وجود موسيقي كه جزئي از هنر است،‌ هدف نهايي رسيدن به عرش نه براي ماندن در فرش مدنظر صاحبان و علاقمندان به موسيقي باشد.
وي اظهار كرد: ترويج موسيقي حلال اشكالي ندارد و بايد صرف غنا را در اين عرصه از موسيقي مجزا دانست و از طرفي نبايد اين رشته را به گمراهي كشاند و كارهاي حرام به هنري كه بايد هدايتگر باشد و انسان را به معبود و هستي نزديك كند، وارد كرد.
فراهنگ**1417**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «موسيقي در ايران 6 هزار سال قدمت دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X