فوق تخصص غدد و كودكان: تبليغات ماهواره اي رشد، فريبي بيش نيست

به گزارش ايرنا ، دكتر غلامحسين امير حكيمي كه كنگره علمي و بين المللي بيماري هاي كودكان به پاس نيم قرن تلاش علمي وي به نام او نامگذاري شده است سه شنبه در حاشيه برگزاري اين كنگره به خبرنگار ايرنا گفت : بهترين راه تشخيص سلامت رشد كودكان اندازه گيري قد است چون اين فاكتور نمايانگر تأثير عوامل ارثي، تغذيه اي، محيطي و بيماري گذشته كودكان مي باشد.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوكم پزشكي شيراز افزود:با مطالعه منحني رشد كودك به طور مداوم مي توان بدون آزمايش هاي پرهزينه علت كوتاهي قد را مشخص كرد.
وي ادامه داد: بنابراين خانواده و به ويژه مادران در اين مقوله به برخي تبليغات واهي ماهواره اي توجه نكنند چرا كه اين تبليغات سرابي بيش نيست و نمي تواتد نسخه واحد براي رشد همه كودكان تجويز كند.
اين متخصص كودكان گفت: وزن به دلايلي مثل بيماري ممكن است دستخوش تغييرات سريع شود. ضمن آن كه وزن در مقايسه با قد بيشتر معرف وضع تغذيه و بافت چربي بدن است و در حالت هاي استثنايي ممكن است اضافه شدن مايعات سلولي را نشان دهد.
به گفته حكيمي وزن تولد با طول دوران حاملگي، تغذيه دوران جنيني، اثر داروها و سيگار بر روي جنين، ديابت مادر، عفونت هاي داخل رحمي، بيماري هاي ارثي و ژنتيكي مختلف نيز مرتبط است.
وي ادامه داد .همچنين كمبود وزن پس از دوران شيرخوارگي، ممكن است به علت سو تغذيه، اشكال در جذب مواد غذايي، بيماري هاي گوناگون از قبيل بيماريهاي قلبي، ريوي، گوارشي، كبدي باشد .
اين استاد دانشگاه به موضوع چاقي در كودكان هم اشاره كرد و گفت :چاقي كودكان در اكثر موارد به علت پرخوري و تحرك كم و به ندرت ممكن است به علت بيماري هاي غدد داخلي باشد البته بيماراني كه چاقي آنها به علت مصرف زياد مواد غذايي است معمولا قدشان از متوسط بالاتر است.
اين استاد دانشگاه اطمينان از رشد متناسب كودك را از وظايف مهم والدين دانست و اظهار داشت: ورزش و تمرين هاي بدني نيز در اين زمينه مي تواند به رشد كمك كند ورزشهايي مثل واليبال و بسكتبال در رشد طولي مؤثرند اما در مجموع ورزش خوب است و تفاوتي هم ندارد كه چه باشد بلكه اين مسأله به انتخاب خود فرد برمي گردد.
وي پيرامون پديده كوتاه قدي و تاخير رشد و يا اختلال آن نيز گفت :در حال حاضر تمام داروهايي كه براي اختلالات رشد مورد نياز است در ايران وجود دارد و به شرط آن كه به موقع تشخيص داده و درمان شود.
وي ادامه داد: چون وقتي صفحه هاي استخواني جوش خورد و بسته شد به رغم آن كه بعضي ادعا مي كنند با روشهاي خاص مي توانند رشد را افزايش دهند، اما چنين چيزي امكان پذير نيست.
كنگره بين المللي بيماريهاي كودكان – استاد امير حكيمي روز سه شنبه با حضور پژوهشگران و دانشمندان علوم پزشكي سراسر كشور و شركت كنندگاني از كشورهاي آمريكا و كانادا در هتل هماي شيراز گشايش يافت و مدت سه روز ادامه دارد.
6113/ 5054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فوق تخصص غدد و كودكان: تبليغات ماهواره اي رشد، فريبي بيش نيست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X