ساخت واكسن مالاریا با ماندگاری یكساله

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از نشریه تایم، این واكسن PfSPZ نام دارد. برای آزمایش كارایی این واكسن، محققان چند داوطلب را با PfSPZ واكسینه كردند و سپس در معرض پشه ناقل مالاریا قرار دادند. سپس نمونه خون این افراد آزمایش شد كه حاوی عفونت مالاریا نبود.استفاده از این واكسن نیازمند تحقیق و مطالعه بیشتر است.
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، حدود نیمی از جمعیت جهان در معرض خطر مالاریا قرار دارند و مالاریا سالانه نیم میلیون نفر را از بین می برد كه اغلب قربانیان كودكان زیر پنج سال هستند.

***آمار منتشر شده سازمان جهانی بهداشت در رابطه با مالاریا :
-درسال 2015 میلادی، در 95 كشور و منطقه انتقال مالاریا وجود داشت.
-حدود 3.2 میلیارد نفر، یعنی حدود نیمی از جمعیت جهان، در معرض خطر مالاریا قرار دارند.
-مالاریا قابل پیشگیری و درمان است و اقدامات پیشگیرانه در بسیاری از نقاط دنیا موثر بوده است.
-مرگ و میر ناشی از مالاریا از سال 2000 تا 2013 میلادی، 47 درصد كاهش یافته است، با این وجود در سال 2013میلادی، دو میلیون مورد بالینی مالاریا و 584 هزار مرگ ناشی از بیماری های منتقله از طریق پشه گزارش شد كه بیشتر قربانیان زنان باردار و كودكان زیر پنج سال بودند.
-در سال 2015 میلادی، 214 میلیون مورد مالاریا و 438 هزار مرگ ناشی از مالاریا گزارش شد.
-تعداد كیت های تشخیص فوری مالاریا در سال 2008 میلادی، 46 میلیون بوده كه در سال 2013 میلادی به 319 میلیون كیت رسیده است.
- افزایش درمان های تركیبی مالاریا نیز در سال های اخیر چشمگیر بوده است و پشه بندهای آغشته به حشره كش نیز در بیشتر مناطق مورد استفاده قرار می گیرد.
- كشورهای زیادی در حال حركت به سمت ریشه كنی مالاریا هستند؛ به عنوان مثال در نشست اخیر شرق آسیا اعلام شده است كه قصد ریشه كنی مالاریا از آسیا و اقیانوس آرام تا سال 2030 میلادی وجود دارد.
- با وجود افزایش سه برابری بودجه مالاریا از سال 2005 هنوز این طرح با كسری بودجه 50 درصدی مواجه است؛ بودجه مورد نیاز برای انجام این طرح حدود 5.1 میلیارد دلار تخمین زده شده است.
- شیوع بیماری ابولا در سه منطقه گینه، سیرالئون و لیبریا در سال گذشته اثر مخربی بر درمان مالاریا داشته است زیرا تمام منابع مالی و انسانی درگیر ابولا است.
-بیشترین میزان ابتلا به مالاریا در كشورهای جنوب آفریقا قرار دارد؛ به طوری كه در سال 2015 میلادی، 88 درصد از موارد ابتلا و 90 درصد موارد مرگ ناشی از مالاریا در این مناطق گزارش شد.
مالاریا از طریق نیش پشه آلوده به انگل پلاسمودیم فالسیپاروم به انسان منتقل می شود. این انگل وارد جریان خون میزبان می شود و سلول های قرمز را تخریب می كند. زمانی كه گلبول های قرمز تسلیم این انگل می شوند، علایم این بیماری كه شامل سردرد، لرز، درد عضلانی، خستگی، تهوع، اسهال و استفراغ است، ظاهر می شود.
این انگل همچنین سبب مشكلات تنفسی شدید، كاهش قندخون، كم خونی شدید و در نهایت بروز كما در بیمار می شود كه در صورت نبود درمان كشنده است. كودكان به دلیل ضعف سیستم ایمنی در مقابل این انگل تسلیم می شوند و از بین می روند.
علمی (6) ** 9259**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ساخت واكسن مالاریا با ماندگاری یكساله» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X