اوضاع بد مالی حوزه سلامت /3 طرح وزارت بهداشت برای خلق منابع

مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اقتصادی، سه طرح در راستای ایجاد منابع مالی برای حوزه سلامت را تشریح کرد و گفت: در صورتی که اقداماتی مانند اعمال عوارض بر سیگار و کالاهای آسیب‌رسان را انجام دهیم، در آینده در زمینه تامین منابع حوزه سلامت مشکلی نخواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر داوود دانش جعفری در نشست خبری اولین همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه سلامت با تاکید بر لزوم تعامل میان رسانه‌ها و وزارت بهداشت در این زمینه و استفاده از دیپلماسی رسانه‌ای برای تحقق این سرمایه‌گذاری‌ها گفت: در حال حاضر شرایط کشور از نظر مالی در بخش سلامت مناسب نیست و این در حالی است که ما اهداف بزرگی برای این حوزه داریم و تحقق همه این اهداف نیازمند منابع مالی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کل تخت‌های بیمارستانی ما اعم از دولتی و خصوصی حدود 96 هزار تخت است، گفت: اکنون در کشور 1.7 تخت به ازای هر 1000 نفر جمعیت وجود دارد. 20 درصد این تخت‌ها متعلق به بخش خصوصی و 80 درصد آن دولتی است.

مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اقتصادی ادامه داد: هدف ما این است که حداقل به شاخص 2.8 تخت به ازای هر 1000 نفر برسیم. بنابراین توانایی مالی ما در رسیدن به این هدف موثر است. براین اساس تحقق این هدف مستلزم احداث حدود 100 هزار تخت بیمارستانی جدید در کشور است. این در حالی است که توانایی در سال‌هایی که بهترین وضعیت مالی را داشتیم 1600 تخت در سال به صورت خالص بوده است. بنابراین اگر بخواهیم به استاندارد 2.8 تخت برسیم، با منابع دولتی 60 سال زمان می‌برد.

دانش‌جعفری با بیان اینکه بنابراین برای ایجاد تحول در این حوزه باید طرحی نو دراندازیم، گفت: در این زمینه سه طرح وجود دارد. اول اینکه کاری کنیم بخش خصوصی بیمارستان بسازد، در این سناریو مشکل این است که تعرفه‌های خصوصی و دولتی در ایران تفاوت زیادی با یکدیگر دارند و ما باید مابه‌التفاوت آن را بپردازیم.

وی افزود: البته ما سعی کردیم این موضوع را برای بخش خصوصی اقتصادی کنیم. مثلا یک بیمارستان در قزوین از سوی بخش خصوصی ساخته شده و زمین آن، ساخت تخت‌ها و استخدام نیروهای آن برعهده بخش خصوصی بوده است، اما روی تابلوی آن درج شده که این بیمارستان برای بیمه شدگان دولتی و با تعرفه دولتی ارائه خدمت می‌کند و وزارت بهداشت مابه‌التفاوت آن را به صورتی که برای هر دو طرف اقتصادی باشد، پرداخت می‌کند.

وی دومین طرح را استفاده از مشارکت عمومی و خصوصی دانست و گفت: براساس این طرح، پول بخش خصوصی به دولت قرض داده می‌شود؛ به این صورت که بخش خصوصی بیمارستان ساخته شده را تحویل دولت داده و پول ساخت آن به بخش خصوصی بازمی‌گردد. در عین حال سومین طرح این است که بتوانیم فرصت‌هایی را برای استفاده از منابع خارجی در زمینه احداث بیمارستان و سایر اقدامات در حوزه سلامت استفاده کنیم. هر سه طرح برای ما براساس این هدف است که سرویس‌دهی در خدمات سلامت افزایش یابد.

مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اقتصادی با بیان اینکه اولین همایش سرمایه‌گذاری خارجی طی چند روز آینده در کشور برگزار می‌شود، گفت: البته بخش سلامت در گذشته در تحریم نبوده است و هر اتفاقی که در برجام بیفتد برای بخش سلامت وضعیت مناسب است. حال اگر بتوانیم با استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی تعدادی بیمارستان بسازیم، به اهداف دیگری مانند آشنایی با فناوری‌های نوین بیمارستانی نیز دست می‌یابیم. همچنین در صورتی که به شاخص ساخت 10 هزار تخت در سال برسیم، در این صورت طی پنج سال، 50 هزار تخت به تخت‌های دولتی اضافه می‌شود. در این زمینه با بانک‌های داخلی صحبت‌هایی انجام شده که در صورت تمایل آنها می‌توانیم با آنها وارد مشارکت عمومی خصوصی شویم.

دانش‌جعفری افزود: در عین حال اقدامی هم در جهت استفاده از منابع بورس انجام شده است تا شرکتی ایجاد شود تا در بورس نیز کار بانک و منابع خارجی را انجام دهیم.

وی یکی از اهداف این پروژه‌ها را اشتغالزایی در کشور عنوان کرد و گفت: زمانی که بیمارستان جدیدی ساخته می‌شود هم در حین ساخت آن و هم بعد از بهره‌برداری از آن، اشتغالزایی می‌شود.

مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اقتصادی با بیان اینکه این پروژه‌ها تنها محدود به احداث بیمارستان نیست، گفت: بنابراین برای همه پروژه‌هایی که نیاز مالی داریم، این همکاری‌ها صورت می‌گیرد و در زمینه‌هایی مانند تجهیز بیمارستان‌ها به تجهیزات پیشرفته اقدام می‌کنیم، چراکه از طریق منابع دولتی نمی‌توانیم آنها را ایجاد کنیم. به همین دلیل با فرمول‌های جهانی با خرید این تجهیزات پیش می‌رویم. البته می‌توانیم بهره‌برداری را در اختیار خود بخش خصوصی گذاشته و از آنها خرید خدمت کنیم.

دانش‌جعفری در پاسخ به سوالی درباره مشکلات دارویی در دوران تحریم گفت: این مشکلات ناشی از تحریم‌های بانکی بوده است که نقل و انتقالات را با مشکل مواجه می‌کرد، اما اینطور نبود که بگویند یک داروی خاص را نباید به ایران وارد کرد.

وی درباره چگونگی سرمایه‌گذاری بانک توسعه صادرات و واردات کره‌جنوبی گفت: کره‌ای‌ها معتقدند که حرف زیادی برای گفتن در نظام سلامت دارند. از طرفی بانک توسعه صادرات و واردات کره اعتباری حدود 13 میلیون یورو را در اختیار ایران گذاشته تا بخش‌های مختلف کشور اعم از صنعت، سلامت و... از آن استفاده کنند. براین اساس ما در حال بررسی هستیم که بخشی از این اعتبار را استفاده کنیم.

مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اقتصادی با بیان اینکه بازپرداخت سرمایه‌گذاران خارجی از محل درآمد بیمارستان است، گفت: در حال حاضر در بیمارستان قلب شهید رجایی اعلام می‌شود که ما از پس بازپرداخت برمی‌آییم. بنابراین تک تک پروژه‌های ما توجیه اقتصادی دارد و بررسی می‌کنیم که در هر پروژه امکان بازپرداخت وجود داشته باشد نه اینکه بازپرداخت آنها به گردن دولت افتد.

دانش‌جعفری همچنین اظهار کرد: تاکنون هیچ یک از پروژه‌ها قطعی نشده و ما در حال بازاریابی هستیم تا انجام شود. در عین حال برنامه ساخت 24 بیمارستان را تقدیم کرده‌ایم که ساخت 20 هزار تخت در قالب این برنامه قرار دارد و قیمت هر تخت و تجهیزات آن نزدیک به 600 الی 700 میلیون تومان برآورد شده است.

وی با اشاره به همایشی که در دی‌ماه در زمینه سرمایه‌گذاری داخلی در حوزه سلامت برگزار شد، گفت: در زمینه سرمایه‌گذاری داخلی در قسمت تجهیزات بسیار موفق عمل شده، همچنین طرحی از سوی وزارت بهداشت در زمینه ساخت مراکز جامع سرطان ارائه شده و اکنون بخش خصوصی قراردادهایی برای قسمتی از این پروژه بسته است. فکر می‌کنم تمام بخش‌های جامع سرطان را بتوانیم با استفاده از منابع غیردولتی تجهیز کنیم. البته این مراکز را خود بخش خصوصی اداره می‌کند و تعرفه آن نیز به صورتی است که پول بیمه برای بخش خصوصی توجیه اقتصادی دارد.

مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اقتصادی در پاسخ به سوالی درباره بحث گردشگری سلامت گفت: این بحث از حوزه‌هایی است که جاذبه اقتصادی دارد؛ چراکه بیماران خارجی در برخی حوزه‌ها به بیمارستان‌های ایران می‌آیند که البته عمده این کار در بیمارستان‌های خصوصی انجام می‌شود نه در دولتی؛ چراکه در بخش دولتی ما با کمبود مواجهیم. بنابراین اگر بیمارستانی تمایل داشته باشد که در حوزه گردشگری سلامت فعالیت کند، مشروط بر کسب استانداردهای لازم وزارت بهداشت اجازه این کار را می‌دهد. به عنوان مثال در حال حاضر در بیمارستانی در تبریز این موضوع را داریم. همچنین در بعضی از بیمارستان‌های ما، مانند بیمارستان نمازی شیراز مراجعات خارجی را داریم.

دانش‌جعفری درباره ضمانت اجرایی این پروژه‌ها گفت: ما احداث بیمارستان‌ها از سوی بخش خصوصی را در منطقه محرومی که تعداد معدودی بیمار داریم، توصیه نمی‌کنیم، بلکه این اقدام را در جایی توصیه می‌کنیم که توجیه اقتصادی داشته باشد و امکان بازپرداخت آن وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه ما قانونی تحت عنوان حداکثر استفاده از توان داخلی را داریم، گفت: زمانی که از منابع غیردولتی استفاده می‌کنیم به نوعی ظرفیت‌های تولید ناقص خودمان را تکمیل می‌کنیم. طبق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، برون‌گرایی یکی از ویژگی‌های این سیاست‌هاست و زمانی می‌توانیم توسعه اقتصادی را تجربه کنیم که ظرفیت و کیفیت‌مان در ارائه خدمات افزایش یابد. حال ما با استفاده از منابع خارجی ظرفیت‌های تولدی داخل را ارتقا می‌دهیم.

مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اقتصادی، یکی از چالش‌های اصلی نظام سلامت در دنیا را منابع مالی عنوان و اظهار کرد: ما باید بررسی کنیم که در کشورهایی که 90 درصد خدمات سلامت دولتی است، چه کاری انجام شده؟ پاسخ این است که دولت این منابع را خلق می‌کند. در حال حاضر بحثی تحت عنوان اعمال عوارض بر سیگار در کشور وجود دارد. زمانی که از سوی سازمان بهداشت جهانی در ایران مطالعاتی انجام دادند، اعلام کردند که اگر مالیات بر سیگار را راه‌اندازی کنید، اولا هفت درصد مرگ و میر بیماری‌های ریوی کاهش می‌یابد و ظرف پنج سال دولت می‌تواند 11 هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد. حال انجام چنین اقدامی مستلزم تعامل میان ما و رسانه‌ها جهت قانع کردن افکار عمومی است.

دانش جعفری با بیان اینکه در حال حاضر همه کشورها از این موضوع استفاده می‌کنند، گفت: این موضوع را می‌توان در سایر کالاهای آسیب‌رسان نیز انجام داد. اکنون همه می‌گویند سلامت جامعه در کاهش مصرف نمک، شکر و چربی است، بنابراین همه اینها را می‌توان تبدیل به شیوه‌های اقتصادی کرد و اگر این موضوعات را در نظر بگیریم در آینده مشکلی در زمینه تامین منابع حوزه سلامت نخواهیم داشت.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اوضاع بد مالی حوزه سلامت /3 طرح وزارت بهداشت برای خلق منابع» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X