دبير ستاد فناوري نفت: بي دردي مشكل عقب ماندگي صنعت نفت است / نگران غفلت از فناوري هستيم

جعفر توفيقي روز سه شنبه در نشست تخصصي توسعه و تجاري سازي فناوري هاي نفت و گاز استان آذربايجان شرقي در تبريز افزود: ورود شركت هاي خارجي هر چند مي تواند فرصتي براي رقابت باشد اما در صورت غفلت از فناوري ، گرفتار مشكلات گذشته خواهيم شد .
وي با بيان اينكه در اين صورت ديگر صنعت نفت نمي تواند سرپا بايستد ، اظهاركرد: بر اين اساس در قراردادهاي جديد نفتي كه در مرحله نهايي تصويب است حضور شركت هاي خارجي منوط به انتقال فناوري شده است.
وزير پيشين علوم ، تحقيقات و فناوري با اشاره به اينكه دريافت و يادگيري فناوري شركت هاي خارجي، دريافت كننده مي خواهد ، گفت: شركت هاي خصوصي داخلي نقش مهمي در جذب اين دانش و فناوري دارند .
وي اظهاركرد: هر چند كپي سازي گام اول در فعاليت صنعتي است ولي براي موفقيت پايدار بايد به سمت توليد فن رفت .
توفيقي با تاكيد بر ضرورت هماهنگي دستگاه هاي دولتي و بخش خصوصي براي توسعه گفت: عنصر آگاهي موتور محركه پيشرفت است زيرا كه با تلاش و مسووليت پذيري همراه است .
وي مهمترين دليل عقب ماندگي را غفلت دانست و گفت: آگاهي به غفلت تاريخي، پيش نياز پيدا كردن راه حل مشكلات است .
توفيقي با اشاره به تك محصولي بودن اقتصاد كشور و خام فروشي هاي صورت گرفته در حوزه نفت و گاز ، گفت: براي تكميل زنجيره ارزش در اين حوزه اقتصادي نيازمند همكاري بخش خصوصي هستيم .
وي با اشاره به اينكه هر بشكه نفت را 100 دلار فروخته و هر بشكه محصولات نفتي را يكهزار دلار خريده ايم ، گفت: به اين ترتيب ارزش اقتصادي نفت نصيب ديگران شده است .
توفيقي با اشاره به اينكه صنعت نفت كشور ما منهاي فناوري و عمليات محور است ، گفت: دانش محور نبودن اين صنعت نتيجه ناآگاهي است .
وي با اشاره به اينكه امروزه داشتن دانش نفت و گاز مهمتر از ذخاير آن است ، اظهاركرد: در زمان حاضر در مسير آگاهي قرار گرفته ايم و اين آگاهي در كنار نيروي انساني مستعد و مصمم ما را به هدف مي رساند.
توفيقي با اشاره به بزرگ بودن ميدان فعاليت در حوزه نفت و گاز و زياد بودن شركت هاي فعال گفت: تلاش ما در ستاد فناوري، وصل كردن توليدكننده ها و استفاده كننده هاست و براي ارتقاي فناوري حمايت مادي و معنوي مي كنيم .
وي با بيان اينكه توانمندي شركت هاي داخلي محدود به مهندسي معكوس است ، گفت: اين در حالي است كه براي موفقيت به توان طراحي نيازمنديم .
توفيقي با اشاره به اينكه كمك به توسعه و تحقيق و رسيدن به توانمندي فناوري از اهداف ستاد فناوري است ، افزود: براي ورود شركت هاي داخلي به بازارهاي بين المللي كمك مي كنيم .
وي با اشاره به اينكه نبود استاندارد مشكل فعاليت خارجي شركت هاي داخلي است، گفت: در اين زمينه هم آماده كمك هستيم .
توفيقي با بيان اينكه دانشگاه ها نيرو تربيت مي كنند اما نيروها سرگردانند و شركت هاي دانش بنيان كالا توليد مي كنند اما استفاده نمي شود ، گفت: بازيگران نظام نوآوري بايد چرخه علم تا ثروت را تكميل كنند و براي موفقيت نيازمند شكل گيري نظام ملي نوآوري هستيم .
وي با اعلام اينكه نخستين تجربه اين نظام در خوزستان در حال شكل گيري است، گفت: آذربايجان شرقي هم مي تواند در اين مسير گام بردارد .
توفيقي با اشاره به اينكه يكي از موانع توسعه نبود بازار است ، گفت: براي اتصال شركت هاي داخلي به بازار نفت جهاني در استان خوزستان اقدام هايي صورت گرفته است .
توفيقي با بيان اينكه تبريز در زمينه تجاري سازي فناوري هم مي تواند اولين و الگو باشد ، گفت: پيشينه تاريخي تبريز نشانگر اين ظرفيت و استعداد است .
دبير ستاد توسعه فناوري و نوآوري صنعت نفت، گاز و زغال سنگ رياست جمهوري با بيان اينكه بار اقتصاد مقاومتي بر دوش بخش خصوصي است ، گفت: دولت ميدان فعاليت بخش خصوصي را فراهم مي كند .
نشست تخصصي توسعه و تجاري سازي فناوري هاي نفت و گاز استان آذربايجان شرقي به عنوان پنجمين نشست از سلسله نشست هاي توسعه و تجاري سازي فناوري به همت منطقه ويژه علم و فناوري ربع رشيدي برگزار شد .
سلسله همايش هاي توسعه و تجاري سازي فناوري در آذربايجان شرقي از 14 ارديبشهت شروع شده و تا 30 ارديبهشت ادامه دارد .
3071/518

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دبير ستاد فناوري نفت: بي دردي مشكل عقب ماندگي صنعت نفت است / نگران غفلت از فناوري هستيم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X