نیویورك تایمز: «صادق خان» ضد «دونالد ترامپ»

به گزارش ایرنا، «راجر كوهن» در تحلیلی با عنوان «صادق خان ضد دونالد ترامپ» كه روز گذشته (دوشنبه) منتشر شد، نوشته است: مهم ترین رویداد سیاسی این هفته ظهور فرد گستاخ و بی پروایی همچون «دونالد ترامپ» در صف نامزدهای ریاست جمهوری آمریكا نیست بلكه این واقعه شگفت انگیز، انتخاب 'صادق خان' فرزند یك راننده مسلمان اتوبوس به سمت شهرداری لندن ، است. «صادق خان» نامزد حزب كارگر در انتخابات شهرداری لندن با شكست دادن رقیب محافظه كار خود «زاك گولد اسمیت» شهردار یكی از بزرگ ترین كلان شهرهای جهان شد؛ شهری پر جنبش و جوش كه در آن از هر زبانی صدایی شنیده می شود.
ستون نویس روزنامه نیویورك تایمز وابسته به دمكرات ها می افزاید: صادق خان در حالی به این پیروزی خیره كننده رسید كه برای از میدان به در بردنش، لكه ننگین اتهام ارتباط داشتن با افراط گرایان زده می شد اما طرح های صادق خان كاملا معارض با این اتهامات و مبتنی بر ' گشایش و نفی انزواطلبی، همبستگی و نفی تقابل، ایجاد فرصت برای همه و نفی نژادپرستی و نیز نفی ضدیت با زنان است'.
كوهن با بیان اینكه «صادق خان یك ضد ترامپ است»، اضافه می كند: او قبل از انتخاب شدن در سخنانی گفته بود ' من یك اهل لندن، یك اروپایی، یك انگلیسی و یك مسلمان هستم. رگ و ریشه ام پاكستانی است و من یك پدر و همسرم'.
راجر كوهن ادامه داد: اصولا شاكله جهان قرن بیست و یكم را هویت هایی شكل می دهند كه چند وجهی هستند و تا پیش از این به حاشیه رانده شده بودند . شاكله جهان قرن بیست و یكم را شهرهایی شكل می دهند كه سراسر پوشیده از تنوعند.
نویسنده نیویورك تایمز نوشته است: هرگز گردن كلفتانی گستاخ و تعصبات جاهلانه سفیدپوستاننی كه برآنند تا میان خود و دیگران دیوار بكشند و بگویند ' اول ، آمریكا'، جایگاهی در این جهان ندارند.
وی می گوید با این حساب، طبق نظریه ترامپ كه گفته است چنانچه رئیس جمهوری شود، ورود مسلمانان به داخل خاك آمریكا را ممنوع خواهد ساخت، صادق خان حق سفر به آمریكا را نخواهد داشت.
كوهن تصریح كرده است فارغ از جهان، خود كشور آمریكا از بابت ظهور فردی همچون 'دونالد ترامپ' در كسوت نامزد احراز مقام ریاست جمهوری آمریكا مات و مبهوت مانده است. با چشم انداز انتخابات ریاست جمهوری آمریكا، انتخاب فردی همچون 'صادق خان ' به مقام شهرداری لندن، فوق العاده حائز اهمیت است.
نویسنده نیویورك تایمز نوشته است: انتخاب صادق خان این مدعا را بكلی منسوخ می كند كه می گوید اروپا در چنگال افراط گرایان احاطه شده است. انتخاب صادق خان، یك میلیون دستاورد موفق جوامع مسلمان اروپا را كه در سایه اعمال تروریستی در این قاره مستتر مانده بود، آشكار می كند.
كوهن می افزاید: صادق خان یكی از هفت فرزند یك خانواده مهاجر پاكستانی است. او دوران كودكی خود را در یك اقامتگاه همگانی بزرگ شد و در جوانی به شغل وكالت و دفاع از حقوق بشر مشغول شد و مدتی هم وزیر كابینه دولت انگلیس بود. او در انتخابات شهرداری لندن بیش از 3/1 میلیون رای بدست آورد كه درتاریخ انگلیس تاكنون هرگز هیچ سیاستمداری موفق به احراز این حد نصاب از آرا در این انتخابات نشده است .
وی اضافه كرده است: اهمیت انتخاب صادق خان به این مقام از این لحاظ است كه او رساترین صدای مسلمانان علیه تروریسم است. او مترصد است زبان گویای جامعه مسلمانان انگلیس باشد.
كوهن در ادامه مطلب خود در نیویورك تایمز نوشته است: بعد از حملات پاریس در سال گذشته صادق خان در سخنانی گفت' مسلمانان نقشی ویژه در مبارزه با تروریسم دارند نه به این عنوان كه ما مسئول دیگران هستیم آنطور كه بعضی ها به اشتباه مدعی آنند بلكه به این دلیل كه ما در گلاویز شدن با افراط گرایی از هر فرد دیگری موثرتر هستیم'.
وی تصریح كرده است: صادق خان نظری هم به جامعه یهودیان انگلیس دارد. این جامعه بشدت از نفوذ خزنده احساسات یهودی ستیزی در 'حزب كارگر' وحشت زده است. گلایه های این جامعه باعث معلق ماندن عضویت 'كن لوینگستون' شهردارسابق لندن در حزب كارگر شد . صاحب نظران سیاسی، ' صادق خان ' را یك شخصیت جهانی می شناسند و انتخاب او را یك گوشمالی بزرگ به افراط گرایان از هر نوع مارك و علامتی می دانند اعم از اینكه این افراط گرا فردی همچون ' ترامپ' باشد یا 'ابوبكر البغدادی ' كه معتقد است ؛ ادیان هرگز نمی توانند در كنار هم با صلح و آرامش زندگی كنند.
كوهن ادامه می دهد: ترامپ محصول رعب و وحشت و خشم آمریكاییان است. ترامپ، ناامن ترین سیاستمدار و كسی است كه گرفتار نفس است. او زبان گویا یك آمریكای وحشت زده است كه خود را وسط حلقه ای از تهدید از هر جانب احساس می كند. هنگامی كه ترامپ نظریه ' اول آمریكا' را مطرح می كند و می گوید كه این طرز فكر، مهم ترین و برجسته ترین رویكرد دولت وی خواهد بود، بقیه جهان از زبان او صدای خشم یك ملت را می شنوند كه زور بازویش را به آنها نشان می دهد .
نویسنده نیویورك تایمز می نویسد: برعكس، ظهور و خیزش صادق خان، حكایت از غلبه بر وحشتی است كه از 11 سپتامبر نشات گرفته است . پیروزی 'صادق خان ' یك گوشمالی محكم به افرادی نظیر ' اسامه بن لادن'، 'داعش'، ایدئولوژی جهادی از هر نوع آن و به سیاستمدارانی است كه نفرت و بیرازی را ترویج می كنند. ترامپ مصداق بارز این شخصیت هاست كه ترجیح داده است بازی ' مسلمان یعنی خطر' را بازی كند .
راجر كوهن ادامه می دهد: برعكس، صادق خان معتقد به یكپارچگی جامعه است. وی می گوید كه بسیاری از مسلمانان در انگلیس زندگی می كنند و در این كشور رشد می كنند و بزرگ می شوند بدون آنكه اصلا بدانند چه كسی در این جامعه پشت سر آنهاست.
نویسنده نیویورك تایمز می افزاید: ' زیگموند فروید ' روانشناس و متفكر سوئدی معتقد است ' غیر ممكن است بنشینیم و بیندیشیم كه شاكله تمدنها بر روی چه چیزی بنیان می شود، بدون آنكه نقش غرائز را در آن منتفی بدانیم '. اینك مصداق این نظریه دونالد ترامپ است كه می گوید ' من یاد گرفته ام كه به دل و روده خود اعتماد كنم و خوب به ندای آن گوش كنم. شكم من یكی از ارزشمند ترین ناصحان من است'. او اخیرا هم در صحبت هایی گفته است 'باید در مقام یك ملت بسیار غیرقابل پیش بینی تر از این باشیم كه هستیم'.
كوهن می گوید: «چنین فردی با این روحیه خودپرستی، گردن كلفتی، قدرت طلبی و شكم پرستی آن هم از نوع غیرقابل پیش بینی آن، ملغمه ای خطرناك خواهد بود و می تواند تمدنی را به خطر افكند. اگر ترامپ رئیس جمهور شود این انگشتان كوچك، به كدهای هسته ای دسترسی خواهد داشت.»
نویسنده نیویورك تایمز در پایان می نویسد: در بحبوحه این وحشت برآمده از ترامپ و در مقابل روحیه قبیله گرایی و بومی پرستی او، پیروزی 'صادق خان ' حقیقتا خاطرمان را آسوده می كند و ایمان می آوریم كه صادق خان معرف وضعیت جاری جهان است؛ جهانی كه رو به سمت هویت یكپارچه جهانی حركت می كند و به مرور زمان قوی تر هم خواهد شد.
اروپام**1591**1572

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نیویورك تایمز: «صادق خان» ضد «دونالد ترامپ»» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X