رئيس جمهور منتخب فيليپين قانون اساسي را اصلاح مي كند/ سيستم فدرالي در انتظار فيليپين

به گزارش ايرنا، 'پيتر لاوينا' سخنگوي 'رودريگو دوترته' كه به نظر مي رسد با كسب 38.67 درصد آراء (15 ميليون و 392 هزار و 12 راي) از 91.71 مركز اخذ راي رئيس جمهور منتخب فيليپين است، روز سه شنبه گفت كه اين رئيس جمهور منتخب در حال برنامه ريزي براي اصلاح قانون اساسي و حركت به سمت يك نظام فدرالي است.
وي گفت كه بازنويسي عمده اي در قانون اساسي وجود خواهد داشت.
اين شخصيت سياسي فيليپين در كارزار تبليغات انتخاباتي نيز با تاكيد بر مقابله با جنكايتكاران، تاكيد داشت اگر كنگره در اين مسير با وي برخورد كند، اقدامات موثري مقابل آن انجام خواهد داد.
سفارتخانه هاي آمريكا و استراليا در مانيل در اين كارزار در مقابل برخي مواضع 'دوترته' قرار گرفته و پس از آن بود كه وي خطاب به سفراي اين دو كشور، گفت 'دهانتان را ببنديد'.
به نوشته رسانه هاي محلي فيليپين، سخنگوي رئيس جمهوري منتخب اين كشور اكنون مي گويد كه وي قصد دارد نسبت به اصلاح قانون اساسي و استقرار يك نظام فدرالي اقدام كند.
وي تاكيد دارد با اين اصلاحات درپي تمركززدايي است و مي خواهد اختيارات دولت مركزي را كاهش داده و قدرت بيشتري به نهادهاي محلي بدهد.
وي پيش از انتخابات نيز تاكيد داشت اگر رئيس جمهور شود يك دولت انقلابي راه اندازي و سيستم فدرالي را رونق مي دهد و اكنون بدنبال تحقق اين خواسته خود است.
وي مي گويد فدراليسم تنها راه حل مقابله با فساد، جرم و جنايت و مشكل بانگسامارو است.
در سيستم فدراليسم، گروهي از واحدها شامل ايالت ها، استان ها و مناطق با يكديگر متحد مي شوند و به نمايندگي از آنها يك حكومت مركزي وجود دارد. در اين سيستم قدرت بين دولت مركزي و دولت هاي محلي تقسيم مي شود، در نتيجه استقلال واحدهاي دولتي محلي افزايش مي يابد، هر چند مسائل نظامي، ارز و سياست خارجي تحت كنترل دولت مركزي است .
رودريگو دوترته گفته بود: من بايد جنايت و فساد را متوقف كنم. اگر رئيس جمهور شوم مي خواهم خارج از بوروكراسي، يك دولت جديد داشته باشم. بايد در ارتش و پليس تحول ايجاد شود و از همه ژنرال ها و مقامات مي خواهم استعفاي خود را در آن زمان تحويل دهند.
وي تاكيد كرده بود: پس از آن، بهترين و درخشان ترين فيليپيني ها را براي پركردن صفوف پليس و ارتش انتخاب و حقوق و دستمزد خوبي نيز دريافت مي كنند. معلمان نيز بايد حقوق خوبي دريافت كنند.
اين شهردار جنجالي و رئيس جمهور منتخب فيليپين پيش از ثبت نام براي انتخابات تصريح كرد در صورتي كه رئيس جمهور شود بايد كنگره بسته شود، چون تحت سيستم كنوني به طور مدام به استيضاح تهديد خواهد شد.
وي معتقد بود تنها 'فرديناند ماركوس' فرزند ديكتاتور سابق فيليپين كه نام پدر را انتخاب كرده و نامزد معاونت رياست جمهوري شده است مي تواند سيستم را تغيير دهد.
'فرديناند ماركوس' اكنون با 190 هزار راي و يك اختلاف نزديك با نفر نخست در جايگاه دوم كسب راي براي معاونت رياست جمهوري فيليپين قرار دارد.
دوترته ادعا مي كند پنج ركن نظام عدالت فيليپين يعني اجراي قانون، دادستان، قوه قضائيه، موسسات تاديبي و جامعه ناكارآمد هستند. موسسات تاديبي براي ايجاد شغل و بازسازي محكومين شكست خورده اند، پس جرم و جنايت به طور مداوم در فيليپين در حال افزايش است.
سخنگوي رئيس جمهور منتخب فيليپين نيز روز سه شنبه گفت كه دوترته قصد دارد با وفاق ملي براي تغيير قانون اساسي اقدام كند تا نظام سياسي فدرال مستقر و اداره امور مناطق مختلف فيليپين تا حد امكان به مردم هر منطقه سپرده شود.
آساق**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئيس جمهور منتخب فيليپين قانون اساسي را اصلاح مي كند/ سيستم فدرالي در انتظار فيليپين» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X