فضاهای مجازی و کانال‌های ماهواره‌ای تأثیر بسیاری بر طلاق‌های توافقی دارند

شورای حل اختلاف
رئیس شوراهای حل اختلاف استان قم گفت: فضاهای مجازی و کانال‌های ماهواره‌ای تأثیر بسیاری بر طلاق‌های توافقی دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، به نقل از مرکز خبر حوزه، سید حمید اسماعیلی در نشست نقش ائمه جماعات و مبلغان در «کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی» با موضوع «آموزش خانواده در کاهش طلاق» بابیان اینکه اکثر طلاق‌های فیزیکی در جامعه ریشه در طلاق‌های عاطفی دارد اظهار داشت: امروز خانواده‌های بسیاری هستند که در جامعه اسلامی دچار طلاق عاطفی می‌شوند که درنهایت به طلاق فیزیکی دچار می‌شود و آثار بسیار مخربی نیز در پی دارد.

وی با اشاره به دلایل طلاق‌های عاطفی تصریح کرد: با بررسی پرونده‌های طلاق متوجه می‌شویم که ندانستن، نتوانستن و لجبازی از مهم‌ترین عوامل طلاق عاطفی در جامعه است.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان قم گفت: بسیاری از کسانی که در زندگی دچار طلاق عاطفی می‌شوند، سواد کافی را در مورد زندگی ندارند و آموزش‌های کافی قبل و بعد از ازدواج را ندیده‌اند و نمی‌دانند بحران‌های زندگی را چگونه مدیریت کنند.

وی عنوان کرد: عده‌ای هم هستند که از علم و سواد کافی برخوردارند، اما قدرت مدیریت خانواده را ندارند و نمی‌توانند این آموزش‌ها را در زندگی به کار ببرند و یا اینکه عده‌ای هستند که هم سواد و هم توانایی مدیریت خانواده رادارند، ولی به دلیل لجبازی نمی‌خواهند به زندگی خود ادامه دهند.

اسماعیلی با اشاره به بی‌بدیل بودن نقش روحانیون و مبلغان در آموزش افراد جامعه گفت: در شاخه ندانستن و جهل بهترین معلم برای آموزش خانواده‌ها مبلغان هستند، کسانی که با آیات اسلام و روایات عجین هستند و آن‌ها را خوب فراگرفته‌اند، باید این آموخته‌ها را در جامعه تزریق کنند.

وی با تأکید بر اینکه امروز بسیاری از خانواده‌ها نمی‌دانند، چرا دارند ازدواج می‌کنند افزود: انسانی که برای خود ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها را مشخص نکرده است و نمی‌داند چرا باید ازدواج کند در زندگی با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان قم بابیان اینکه در بسیاری از موارد نه‌تنها زوج‌های جوان از علم کافی برخوردار نیستند، بلکه خانواده‌ها نیز این اصول را نمی‌دانند گفت: گاهی خانواده‌ها دوره‌های آموزشی پیش از ازدواج را دیده و اصول انتخاب همسر، ارزش‌ها و ضد ارزش‌های زندگی را فراگرفته‌اند، اما آموزش حین زندگی و مدیریت بحران را نمی‌دانند و چون نمی‌دانند چگونه با بحران رفتار کنند زندگی آن‌ها ازهم‌پاشیده می‌شود.

وی بیان کرد: آموزش‌های قبل از ازدواج و حین زندگی مشترک یکی از اموری است که مبلغان باید به آن توجه کنند و با فراگیری آیات و روایات درصدد هدایت جامعه برآیند.

اسماعیلی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم در راستای تحکیم خانواده حرف برای گفتن داشته باشیم ابتدا باید خودمان اصول تحکیم خانواده را فرابگیریم.
وی با اشاره به اینکه روحانیون و مبلغان باید نسبت به بحث اصول و بنیان خانواده مطالعه داشته باشند گفت: اصل ایجاد امنیت روانی بین زوجین، اصل احترام متقابل و اصل عدم سرزنش دیگری، از اصولی است که می‌توانید بامطالعه، آن‌ها را فرابگیرید و در جامعه تبلیغ کنید.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان قم عنوان کرد: ما دینی غنی داریم و قرآن و روایات بهترین منبع و مأخذ در مورد اصول زندگی هستند که باید جامعه را با این اصول آشنا کنیم.

وی بیان کرد: مدیریت بحران، قناعت، جلوگیری از توقعات نابه جا، صداقت و راستگویی، عفو و گذشت و پرهیز از مقایسه با دیگران اصولی هستند که مبلغین می‌توانند در مورد آن‌ها صحبت کنند.

اسماعیلی با اشاره به اینکه فضاهای مجازی و کانال‌های ماهواره‌ای تأثیر بسیاری بر طلاق‌های توافقی دارند گفت: دشمن به‌صورت جدی برای اغفال و زمین زدن جوانان ما تلاش می‌کند؛ روحانیون و مبلغان باید مردم را قانع کنند تا از خانواده خود در برابر تهاجمات دشمنان محافظت کنند.

وی تصریح کرد: ما باید بنیه اعتقادی وایمانی خانواده‌ها را تقویت کنیم و مبلغان در منبرها می‌توانند مروج خوبی برای این موضوع باشند.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان قم ضمن انتقاد از فیلم‌های نمایش داده‌شده در تلویزیون گفت: تعداد بسیاری از فیلم‌هایی که ساخته می‌شوند با مبانی فرهنگی ما تطبیق داده نمی‌شوند.

وی با اشاره به مهم‌ترین عوامل طلاق در جامعه عنوان کرد: بیشترین علت طلاق در جامعه ما اعتیاد است که جان جامعه ما را گرفته است و دومین عامل پس از اعتیاد، ضعف اعتقاد و رخت بربستن فرهنگ اسلامی از زندگی‌ها است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فضاهای مجازی و کانال‌های ماهواره‌ای تأثیر بسیاری بر طلاق‌های توافقی دارند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X