سیمون هرش: آمریکا نمی‌خواهد اسد را در قدرت ببیند

سیمون هرش: آمریکا نمی‌خواهد اسد را در قدرت ببیند بین الملل > خاورمیانه - روزنامه‌نگار معروف آمریکایی در خصوص بحران سوریه گفت: ارتش سوریه پیروز میدان جنگ خواهد بود و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در قدرت باقی می‌ماند.
به گزارش خبرآنلاین به نقل از تسنیم، سیمون هرش روزنامه نگار و خبرنگار معروف آمریکایی در گفت‌وگوی اختصاصی با پایگاه خبری -تحلیلی العهد درباره بحران جاری سوریه به پرسش های این پایگاه خبری پاسخ گفت.

سیمور هرش در توصیف عملکرد دولت کنونی آمریکا در قبال بحران سوریه از لفظ و عبارت سخن و موضع بیهوده استفاده کرد.

وی در این مصاحبه تاکید کرد: هنوز هم دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اصرار بر رفتن بشار اسد و کنار گذاشته شدن وی از قدرت در سوریه دارد،‌حال این که تمام نشانه های موجود و بخصوص عملکرد ارتش سوریه نشان می دهد، این ارتش با کمک روسیه و ایران و حزب الله در این جنگ پیروز خواهد شد.

وی در این باره همچنین تاکید کرد، نشانه های موجود همچنین حکایت از این واقعیت دارد که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در قدرت باقی خواهد ماند.

این روزنامه نگار و خبرنگار معروف آمریکایی در ادامه توضیح داد: هیچ نشانه ای از سوی واشنگتن دیده نمی شود، که دولت آمریکا در این مدت خواسته باشد، با وارد آوردن فشار بر همپیمانش یعنی پادشاهی عربستان سعودی بخواهد، جلوی حمایت های تسلیحاتی این کشور از گروه های معارض ( به اصطلاح ) میانه رو را بگیرد.

وی افزود: هنوز هم سیاست های دولت آمریکا بر این اصل و سیاست استوار است که واشنگتن خواهان ادامه یافتن حمایت ها از این گروه های تروریستی است.

هرش که اخیرا کتاب جدیدش تحت عنوان : "قتل اسامه بن لادن" به چاپ رسیده، می گوید: عربستان سعودی برای سران نظامی پاکستان میلیون ها دلار پول هزینه کرده، تا در مقابل این اموال اسامه بن لادن بازداشت نشود و مورد بازجویی هم قرار نگیرد.

در زیر متن این مصاحبه می آید:

• آیا می توان گفت براساس اطلاعاتی که در اختیار دارید، خانم "هیلاری کلینتون" شخصا موافقت کرده بود، تا گاز سارین از لیبی به گروه های مسلح در سوریه ارسال شود، گروه هایی که در حال نبرد با دولت سوریه هستند، تا از طریق استفاده از این گاز "حملات ساختگی" برای توجیه دخالت نظامی آمریکا به سوریه توجیه شود ؟

- هیچ اطلاعاتی در اختیار ندارم که بخواهد نشان دهد، بین خانم هیلاری کلینتون و موضوع موافقت برای انتقال محموله هایی از گاز سارین به میدان جنگ در سوریه ارتباطی وجود داشته باشد، از این رو گمان نمی کنم در تسلیحات لیبی گاز سارین هم وجود داشته است، البته این براساس اطلاعات من است.

* سیاست آمریکا در قبال سوریه در صورت به پیروزی رسیدن خانم هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به چه صورتی خواهد بود،‌ بخصوص این که وی در آن زمان هم به دیوید پترواس وزیر جنگ آمریکا در آن سال ها بسیار نزدیک بود و خواستار ارسال سلاح به سوریه شده بود ؟

- بسیار سخت بتوان آینده را پیش بینی کرد، اما آن چه که اکنون در این مرحله عیان و مشخص است، این واقعیت است، که دولت باراک اوباما رئیس جمهوری سوریه بر رفتن بشار اسد و کنار گذاشته شدن وی از قدرت در سوریه تاکید دارد، اما این در حالی است که تمام نشانه های موجود و بخصوص عملکرد ارتش سوریه نشان می دهد، با کمک و یاری روسیه، ایران ، حزب الله، سوریه در این نبرد پیروز خواهد بود و بشار اسد در قدرت باقی خواهد ماند.

* در کتاب خود تحت عنوان : " قتل اسامه بن لادن" نوشته اید، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در ابتدای امر خواستار کنار گذاشتن بشار اسد از قدرت بود، آیا اکنون تصور می کنید این دیدگاه وی تغییر یافته است ؟ آیا اکنون اوباما درک کرده است که حمایت از گروه های مسلح معارض نظام بشار اسد چه خطرهایی را می تواند به دنبال داشته باشد ؟

- آن چه مهم است این واقعیت است که هنوز هم باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به گونه ای رفتار می کند، که اساس آن رفتار نشان از این است که وی نمی خواهد، بشار اسد در قدرت باقی بماند و قصد دارد وی را ناگزیر به ترک قدرت نماید و این موضع رئیس جمهوری آمریکا موضعی بیهوده و بی اساس است.

* در همین کتاب خود بازهم نوشته اید که عربستان سعودی به حمایت های خود از گروه‌های تندرو در سوریه ادامه می دهد، چه چیزی باعث شده تا آمریکا نتواند به عربستان سعودی فشار وارد آورد تا ریاض دست از مسلح کردن این گروه‌ها بکشد ؟

- هیچ دلیل و نشانه ای وجود ندارد که نشان از فشار اوباما به عربستان سعودی برای توقف حمایت های ریاض از گروه های معارض میانه رو باشد، گروه هایی که اصلا در سوریه وجود ندارند، سیاست آمریکا که دربرگیرنده حمایت از شورشیان معارض است، همچنان ادامه دارد.

* درباره کمک مالی عربستان سعودی به دولت پاکستان، آیا اطلاعاتی در این باره دارید، آیا واقعا در این خصوص اطلاعاتی نزد اسامه بن لادن وجود داشت، که ممکن بود، عربستان از این اطلاعات واهمه داشته باشد و گویای روابط مسئولان سعودی با وی باشد و عربستان نمی خواست این اطلاعات در صورت زنده بودن بن لادن به دست کسی نرسد؟

- دولت عربستان سعودی به فرماندهی نظامی پاکستان میلیون‌ها دلار پرداخت کرده است، تا اسامه بن لادن زنده دستگیر نشود و حتی مورد بازجویی هم قرار نگیرد، از این رو بسیار دشوار به نظر می رسد، به ذهن هر انسان این پرسش مطرح نشود، که سعودی‌ها واقعا از زنده دستگیر شدن و مورد بازجویی قرار گرفتن بن لادن توسط مقامات آمریکایی نگران نبوده باشند، چرا که وی ممکن بود، اطلاعات ارزشمندی را درباره چند روز پیش از وقوع حوادث 11 سپتامبر در اختیار داشته باشد و بگوید چه کسی یا کشوری از این حملات حمایت و آنها را سازماندهی کرده است.

هنوز تصویر در این خصوص گنگ و نامعلوم است و دوستانم در داخل دولت آمریکا هم درباره نقش طرف‌های مختلف در این باره حیران هستند، واقعا آیا بن لادن نقش داشته ؟ شاید محمد عطا و دوستانش در هامبورگ چنین تصمیم گرفتند ؟ هنوز یک معماست.

در گفت‌وگویی که هرش بعد از این مصاحبه با العهد داشت، این نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی گفت: اطلاعاتی را به دست آوردم که حکایت از این داشته که جبهه النصره در سوریه هم اکنون دیگر تانک نظامی در اختیار دارد، این تانک از لبنان به دست آنها رسیده است، همچنین اطلاعاتی به دست آمده که نشان می دهد، آمریکا عاشق جنگ‌های بی پایان است، بخصوص عاشق جنگ‌هایی است که در آنها به پیروزی نمی رسد و به گفته هرش یکی از عوامل اصلی که مانع از اعمال فشار دولت اوباما به عربستان سعودی می شود، مساله نفت است، این موضوع باعث جلوگیری از اعمال فشار بر عربستان از سوی اوباما شده است.

5050

کلید واژه ها: بشار اسد -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سیمون هرش: آمریکا نمی‌خواهد اسد را در قدرت ببیند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X