لزوم تشکیل کمیته سیاست‌گذاران بازار مالی

سه بازار تشکیل دهنده بازارهای مالی شامل صنعت بیمه، بازار سرمایه و بازار پول هم اکنون کاملاً مجزا و به صورت جداگانه اداره می‌شوند که رئیس شورای هماهنگی مدیران عامل بانک های دولتی معتقد است که باید کمیته سیاست‌گذاران بازار مالی در کشور تشکیل شود.

به گزارش ایسنا، عبدالناصر همتی با بیان اینکه یکپارچه سازی بازارهای مالی یکی از محورهای بیست و ششمین همایش سیاست های پولی و ارزی است، افزود: درباره بازارهای مالی و نقش آن در توسعه مالی بسیار صحبت شده و شکی وجود ندارد که توسعه مالی پیش نیاز توسعه اقتصادی و رشد کشورها است.

وی گفت: کشورهایی که توانسته اند به رشد و توسعه اقتصادی بالایی برسند توانسته اند بازارهای مالی خود را یکپارچه کنند و با توسعه بازار خود در خدمت اقتصادشان باشند.

مدیرعامل بانک ملی ادامه داد: آنچه که در کشور ما باید مورد توجه قرار گیرد این است که سه بازار تشکیل دهنده بازارهای مالی شامل صنعت بیمه ، بازار سرمایه و بازار پول هم اکنون کاملاً مجزا و به صورت جداگانه اداره می شوند.

همتی با اشاره به اینکه در حال حاضر به علت بانک محور بودن کشور تقریباً 88 درصد بازار مالی در اختیار سیستم بانکی است، تصریح کرد: بخشی در اختیار بازار سرمایه و حجم کمی نیز در اختیار صنعت بیمه یا صندوق های بیمه ای است.

رئیس شورای هماهنگی مدیران عامل بانک های دولتی با تأکید بر ضرورت حرکت به سوی اصلاح ساختار مالی و یکپارچه سازی بازارهای مالی، گفت: اصلاح مالی در دنیا بر این اساس است که سیاست گذاری و هدایت این بازارها از یک مرکز رسمی انجام و بازارها بهم نزدیک شده‌اند.

وی ادامه داد: اگر مدیریت بازارها یکی نشود ممکن است اثر سیاست‌گذاری یک بازار با سیاست اجرایی توسط بازار دیگر خنثی شود. کمااینکه هم اکنون در کشورمان بعضاً تناقضاتی بین سیاست های بازار پول ، سرمایه و بیمه مشاهده می کنیم.

همتی یکپارچه سازی بازار پولی را یک ضرورت جدی برشمرد و افزود: اما معنای آن این نیست که با شرایط فعلی کشورمان بتوانیم نظارت و یکپارچه سازی بازارها را به صورت واحد مشاهده کنیم.

بنا بر اعلام پژوهشکده پولی و بانکی مدیرعامل بانک ملی گفت: معتقدم در کوتاه مدت از طریق ایجاد هماهنگی بین بازارها و تشکیل کمیته یا شورایی که سیاست گذاری این بازار را به عهده گیرند، به نحوی که مسئولان سیاست گذاری این بازارها بتوانند در یک قالب هماهنگ برای ایجاد توازن و ثبات بازار مالی به تصمیم درستی برسند می توان در زمینه یکپارچه سازی اقدام کرد.

وی با بیان اینکه ثبات بازار مالی از اهمیت بسیار بالایی برای تصمیم گیران اقتصادی برخوردار است، تصریح کرد: باید منابع کشور توسط سرمایه گذاران به سمت سرمایه گذاری با کمترین هزینه و ریسک به تولید تبدیل شود.

به گفته همتی، برای اینکه این هدف محقق و سرمایه گذاری ها به تولید هدایت شود به طور حتم باید سیاست گذاری جامعی در این زمینه داشته باشیم.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لزوم تشکیل کمیته سیاست‌گذاران بازار مالی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X