رئيس سازمان فضايي ايران:ماهواره دوستي آماده پرتاب شد

به گزارش ايرنا، دكتر محسن بهرامي روز سه شنبه درنشست تخصصي مديران ارشد سازمان فضايي ايران كه با حضور معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري در مركز فضايي استان البرز مستقر در ماهدشت كرج افزود: اين ماهواره همان ماهواره دانشگاه شريف است كه
به نام ماهواره دوستي نامگذاري شده است.
وي با بيان اينكه اكنون پرتاب ماهواره ها در كشور برعهده صنايع دفاع است، گفت: در كشورمان آزمايشگاه پژوهشي وصنعتي در اين بخش شكل گرفته و دردانشگاه ها فعاليت هاي خوبي نيزشاهد هستيم.
رئيس سازمان فضايي ايران اظهار داشت:در ابتداي امسال شاهد راه اندازي آزمايشگاه سنجش از دور كشوربوديم و اميدواريم با تجهيزآن فعاليت هاي بيشتري صورت گيرد.
وي يادآور شد: دربخش اكتشافات فضايي وزيست فضايي كارهايي انجام شده، اولين كپسول هاي فضايي كشوردر سال هاي 86 تا 87پر تاب شد و در سال هاي نيز شاهد پرتاب كپسول همراه با موجود زنده (ميمون ) در كشور بوديم .
رئيس سازمان فضايي ايران اظهار داشت: با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري، دستيابي به فناوري جديد در بخش فضايي در دستور كار قرار داده ايم.
معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: در نقشه جامع كشور، مصوبات شوراي عالي فضايي راه گشا بوده و اميدواريم برنامه 10 ساله آينده سازمان فضايي كشورهم نهايي شود .
رئيس سازمان فضايي ايران بيان داشت: در برنامه هاي چهارم و پنجم به برنامه هاي فناوري و فضايي كشور توجه ويژه شد.
وي گفت:اكنون ماهواره مصباح آماده پرتاب است اما به علت مشكلات ناشي از تحريم ها در ايتاليا نگهداري مي شود كه دراين زمينه درحال مذاكره هستيم.
بهرامي اظهار كرد كه اكنون ماهواره 'مصباح 2' و' ناهيد يك' در حال طراحي بوده و اين طرح ها پيشرفت هاي قابل توجهي داشته است.
اين مسئول افزود: ساخت ماهواره هايي كه وزن بيشتري را تحمل كنند در حال شكل گيري است و پيشرفت هايي در اين زمينه داشته ايم.
وي افزود: در زمينه همكاري هاي بين المللي نيز فعال هستيم وتاكنون همكاري هاي دانشجويي در چند پروژه آبسكودر زمينه ماهواره هاي كوچك و مكعبي داشته ايم و اميدواريم بتوانيم سهم خود را بگيريم .
اين مسئول گفت: در برنامه هاي بلند مدت ، سنجش از دور اكتشافات فضايي، موقعيت يابي ، توازن و و رشد زير ساخت ها در اولويت قرار گرفته است.
بهرامي بيان داشت: در تامين ماهواره ملي فعال هستيم ، ساخت ماهواره مخابراتي بومي يا داخلي در حال انجام است، توسعه سنجش از دور هم
به همين رويه پيگيري مي شود.
رئيس سازمان فضايي كشور افزود: در زمينه توسعه آزمايشگاه ها، پايگاه هاي متناسب با نيازهاي كنوني و آينده در اختيار داريم و
اميدواريم با ارتباطات بين الملل بتوانيم در اين مسير پيشرفت بيشتري داشته باشيم.
بهرامي گفت: باتوجه به گستره جغرافيايي كشور برنامه هاي ويژه براي توسعه فناوري پيشرفته فضايي، خريد ماهواره و سنجش نيازها در دستوركار قرار داده ايم.
وي در بخش ديگري از سخنانش بيان داشت: استان البرز به عنوان يكي از استان هاي مهم فناوري شناخته شده است و اميدواريم اين استان بتواند سهم خودرا در عرصه ملي و بين المللي ايفا كند.
بهرامي تاكيد كرد كه فناوري فضايي فقط ساخت ماهواره نيست بلكه داراي گستردگي بيشتري است.
وي با اشاره به اينكه توسعه فعاليت هاي فضايي و ماهواراي از دستاوردهاي مهم انقلاب اسلامي است، گفت:سازمان فضايي در سال 82شكل گرفت و در همان سال با توجه به شكل ساختاري شاهد تشكيلات شوراي عالي فضايي در كشور بوديم.
8029/ 6155

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئيس سازمان فضايي ايران:ماهواره دوستي آماده پرتاب شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X