نگاه دولتی به بخش فضایی کشور برداشته شود

به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری صبح سه شنبه در نشست تخصصی مدیران ارشد سازمان فضایی ایران که در مرکز فضایی ماهدشت برگزار شد، با بیان اینکه باید به بخش توسعه فناوری و تکنولوژی توجه بیشتری شود، اظهار کرد: بحث تجاری سازی و سرویس دهی از بخش هایی است که عقب ماندگی های زیادی در آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه در حوزه نیروی انسانی دارای ظرفیت بالایی هستیم، افزود: یکی از هنرهای پژوهش باید این باشد که از تمام ظرفیت ها استفاده شود.

معاون علمی فناوری رئیس جمهور با تاکید بر اینکه این حوزه نباید دولتی دیده شود، گفت: نگاه دولتی به بخش فضایی درست نیست.

وی با اشاره به اینکه رتبه نانو کشور از ۷ به ۶ ارتقا پیدا کرده است، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۹۵ پژوهشکده نانو و بیش از ۳۰۰ شرکت در این حوزه در کشور وجود دارد و همچنین اولین دستگاه در این زمینه به کشور کره پس از تحریم ها صادر کرده ایم.

وی با بیان اینکه باید ۷۰ درصد بودجه پژوهشی کشور توسط بخش خصوصی تأمین شود، گفت: در صورت عدم توجه به این مطلب، راهی پیش برده نمی‌شود.

ستاری با اشاره به اینکه دولت باید تا حد امکان از ظرفیت و پتانسیل بخش خصوصی استفاده کند، افزود: دولت باید از تجاری‌سازی دوری کرده چرا که مقوله تجاری‌سازی امر غلطی در کشور محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در برخی حوزه‌ها بدون حمایت دولت کاری از پیش برده نمی‌شود که حوزه فضا یکی از این بخش‌ها به شمار می‌رود، گفت: بخش فضا آزمایشگاهی برای همه علوم مغز دانش به شمار می‌رود.

معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه بخش فضا اهمیت بالایی در جوامع امروزی برخوردار است، تصریح کرد: زمانی تکنولوژی از بخش دفاع به بخش خصوصی منتقل می‌شد، اما امروزه شاهد عکس این عمل هستیم.

ستاری بیان کرد: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به قدری در جوامع امروزی افزایش پیدا کرده که راهی جز مشارکت بیش از پیش این بخش نداریم.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید بودجه‌های پژوهشی را در حوزه‌های مغز دانش معطوف کند، گفت: زیرساخت و خدمات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خدمت بخش فضا قرار دارد.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در بخش زیرساخت‌های ارتباطی توانسته‌ایم سرویس‌دهی‌هایی به برخی کشورها داشته باشیم، بیان کرد: باید از فرصت بین‌المللی ایجاد شده، نهایت استفاده را برد.

ستاری با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در بخش مغز دانش و ماهواره‌های سنجشی باید افزایش داده شود، تصریح کرد: باید به این نکته نیز اذعان داشت که بسیاری از پروژه‌ها قابل واگذاری به بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه مرکز سازمان فضایی ایران را می‌توان به مرکز شتابدهی در کشور تبدیل کرد، گفت: باید ساختارها را فعال و در این بخش دیدگاه‌های دولتی را کنار گذاشت.

ستاری با تاکید بر اینکه تنها سه درصد از بودجه معاونت علمی ریاست جمهوری جاری است، گفت: باید هماهنگ‌کننده خوبی به منظور بهره‌مندی از زیرساخت‌ها با روش‌های مدیریتی جدید باشیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: زیرساخت فکری و مدیریتی از جمله امور حائز اهمیتی است که باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه به سبب رسانه‌ای نشدن این اقدامات، برخی کم‌لطفی‌ها از سوی رسانه‌ها نسبت به این بخش انجام گرفته است، افزود: در یک فرصت مناسب اطلاع‌رسانی شفافی صورت می‌گیرد.

ستاری گفت: به طور حتم حضور بنده در این مراسم، اعلام حمایت از فعالیت سازمان فضایی کشور است و آمادگی لازم به منظور ارائه خدمات در این بخش را داریم.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نگاه دولتی به بخش فضایی کشور برداشته شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-دانش منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X